Wersja do druku

Udostępnij

Już drugi sezon w Gliwicach (Kino Amok, ul. Dolnych Wałów 3), gościć będzie moskiewski Teatr Bolszoj ze swoimi najlepszymi spektaklami baletowymi. Moskwa to stolica baletu klasycznego. Jest tu jeden z najstarszych i największych zespołów baletowych na świecie. Pokazy w kinie Amok rozpocznie Jezioro łabędzie z choreografią Jurija Grigorowicza (niedziela, 21 października, godz. 16.45). Kolejne retransmisje i transmisje na żywo spektakli Teatru Bolszoj zaplanowano w lutym, marcu i maju 2013 (Don Kichot, Święto wiosny, Romeo i Julia).

Natomiast od listopada do maja kinie AMOK odbywać się będą transmisje na żywo z Hagi, prezentujące przedstawienia Nederlands Dans Theater. W programie wieczoru poświęcone twórczości choreografów tańca współczesnego, tj. m.in Jiří Kylian, Medhi Walerski, Johan Inger, Sol León i Paul Lightfoot, Crystal Pite. Na początek 15 listopada o godz. 20.00 Wieczór choreografów: Kylián/Inger/Walerski. Na prezentację złożą się cztery spektakle. Dwa z nich, znane już Sweet Dreams i Sarabande to choreografie Kyliana.

Początki Teatru Bolszoj sięgają 1776 roku. Przechodził on różne koleje losu, w tym pożar i wojenne zniszczenia, dzisiaj lśni blaskiem pierwszej wielkości a występują w nim najlepsi, starannie wyszkoleni tancerze. Warto dodać, że przy teatrze działa słynna szkoła baletowa.

Pełne emocji opowieści bez słów, wykorzystujące ekspresję ciał tancerzy to spektakle Nederlands Dans Theater. Tu nie ma sztywnych reguł, są dynamiczne układy, czerpiące swobodną inspirację z różnych stylistyk. Pobudzają wyobraźnię. Poruszają. Mistrzostwo tancerzy z Nederlands Dans Theater powoduje, że na ich spektakle do Hagi każdego roku przyjeżdżają z całego świata tysiące ludzi. Zespół, prowadzony przez Paula Lightfoota, składa się z dwóch grup, NDT1 (zespół główny) i NDT2 (młodzi tancerze). W sumie dają około 160 spektakli rocznie, w kraju i za granicą. Haski teatr tańca stał się jedną z najważniejszych wizytówek kulturalnych Holandii.

Szczegółowy program transmisji z Teatru Bolszoj do pobrania

Szczegółowy program transmisji z Nederlands Dans Theater do pobrania

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close