Wersja do druku

Udostępnij

Międzynarodowy Festiwal Kontakt Improwizacji „Warsaw Flow” to festiwal o wyjątkowej formule. Skupiony jest wokół środowiska tanecznego, czyli praktyków, propagatorów lub po prostu amatorów improwizacji kontaktowej. Program nastawiony jest przede wszystkim na czynne uczestnictwo warsztatowe, a nie bierny odbiór spektakli z pozycji widza. Honorowym gościem festiwalu jest Nancy Stark Smith. W trakcie imprezy w niedzielę 22 czerwca w godz. 16.00-20.00 odbędzie się XV Global Underscore – taneczny event organizowany corocznie przez Nancy Stark Smith jednocześnie w 50 krajach świata. Inicjatywa rozpoczęła się w 1990 roku. Przez 4 godziny uczestnicy projektu mają okazję eksperymentować z dynamiką i charakterem swoich ruchów, przechodząc od spokojnych, intymnych po wyzwalające energię, dynamiczne. W ten sposób twórczyni chce uzyskać interaktywny charakter tańca. Celem projektu jest wytworzenie globalnej energii za pomocą symultanicznie wykonywanego tańca. Wydarzenie będzie otwarte dla uczestników festiwalu i wszystkich chętnych.

 

Na finał jubileuszowej edycji festiwalu Fundacja Artystyczna PERFORM we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej zapraszają 23 czerwca o godz. 20.00 (CSW Zamek Ujazdowski, sala im. W. Krukowskiego, ul.Jazdów 2) na performans, który wykonają wspólnie Nancy Stark Smith, Ray Chung i Andrew Harwood z muzyką na żywo w wykonaniu Mike’a Vargasa. Artyści  raz pierwszy wystąpią w takim składzie, choć współpracują ze sobą od wielu lat.

 

 

 

Wstęp: 20 PLN

Wejściówki do nabycia w CSW przed pokazem (od godz. 18.00).

 

Tego samego dnia o godz. 19.00 także w CSW odbędzie się performans KOBIETY. Retrospektywa szaleństwa, będący efektem trzymiesięcznego projektu z udziałem mieszkanek Warszawy. Na to wydarzenie wstęp wolny.

 

***

 

O artystach:

Nancy Stark Smith – początkowo trenowała sport i gimnastykę, co zaprowadziło ją do studiowania i wykonywania tańca (modern i postmodern dance)  we wczesnych latach 70., w dużym stopniu pod wpływem przełomowego Judson Dance Theater (działającego od  1960 roku w Nowym Jorku). Artystka tańczyła w pierwszych spektaklach kontakt improwizacji w 1972 roku ze Steve’m Paxtonem i jego współpracownikami. Od tego czasu stała się jedną z kluczowych osób  rozwijających ten nurt jako tancerka, pedagog, performerka, pisarka. Podróżuje intensywnie po całym świecie, ucząc i tańcząc CI oraz inne formy improwizowane – ze znakomitymi partnerami, do których należą m.in.  Ray Chung, Julyen Hamilton, Andrew Harwood, Peter Bingham, Karen Nelson i muzyk Mike Vargas. W 1975 roku była współzałożycielką międzynarodowego czasopisma o tańcu Contact Quarterly, które do tej pory prowadzi ze współpracownikami, zajmując się jego edycją i produkcją, a także  publikuje  inną literaturę taneczną.

 

Prace i teksty Nancy znalazły się w ksiażkach: Taken By Surprise: A Dance Improvisation Reader i Composing While Dancing: An Improviser’s Companion oraz w filmie The Poetics of Touch.  Jej pierwsza książka  Caught Falling: The Confluence of Contact Improvisation, Nancy Stark Smith, and Other Moving Ideas ukazała się w 2008 roku. Mieszka w zachodnim Massachusetts. Strona artystki: www.nancystarksmith.com

 

Andrew de Lotbinière Harwood rozpoczął swoją karierę taneczną w 1975 roku z Linda Rubin w Vancouver. Po trzech latach nauki  współczesnych technik szybko zmienił zainteresowanie na kontakt improwizację. Pozwoliło mu to na większą swobodę wypowiedzi podczas wprowadzania wielu innych dyscyplin, takich jak gimnastyka, lekkoatletyka, joga, medytacja, sztuki walki, technik Aleksandra i Release. Dyrektor artystyczny dawniej AH HA Productions. Andrew od 38 lat zajmował się badaniami, edukacją, rozwojem i upowszechnianiem improwizacji jako sztuki. Jego twórczość ewoluowała poprzez nieustającą współpracę i różne badania wydajności, projektowania przestrzennego, multimedialne i techniki ruchu. Uczył i występował z Steve Paxton, Nancy Stark Smith i Nita Little, czołowymi założycielami kontakt improwizacji, miał również duży wpływ na rozwój kontakt improwizacji na całym świecie od 1976 roku . Andrew tańczył dla takich zespołów jak Fulcrum, Jo Lechay, Marie Chouinard, and Jean-Pierre Perreault, performował z improwizujacym kolektywem The Improvisational Movement Fund, The Echo Case and Discovery Bal, a także współpracował i tworzył z Chris Aiken, Piotra Bingham, Marc Boivin, Lisa Nelson, Kirstie Simson, Benno Voorham, Ray Chung, Lin Snelling i Benoît Lachambre i wielu innych. Andrew jest znany i szanowany na arenie międzynarodowej w dziedzinie choreografii i chwilowego kontaktu / improwizacji kompozytorskiej. Uczył i występował w Ameryce Północnej i Europie, jak i Ameryce Południowej, Meksyku, Australii, Europie Wschodniej, Izraela i Rosji. Jest laureatem nagrody Rady Kanada Jacqueline – Lemieux na rok 2000. Obecne zainteresowania Andrew de Lotbinière Harwooda leżą w bezpośrednim i pełnym wykorzystaniu wszystkich zmysłów, subtelnej interakcji pomiędzy intuicją i instynktem, a także w rozszerzeniu uwagi i zestrojeniu jej jak najbardziej wydajnie w performansie.

 

Ray Chung – wykonawca , nauczyciel, inżynier i artysta. Jego głównym celem jest improwizacja. Z kontakt improwizacją pracował od 1979 roku w ramach praktyki improwizacji i integracji innych form ruchowych, w tym sztuk walki, pracy z ciałem i autentycznego ruchu. Ray pracował z pionierami kontakt improwizacji – Nancy Stark Smith, Steve Paxton, Nita Little, Lisa Nelson, Peter Bingham, Chris Aiken, Andrew Harwood, a obecnie regularnie współpracuje z tancerzami, muzykami i innymi artystami. Jego prace były prezentowane na licznych festiwalach krajowych i międzynarodowych. Mieszka  w San Francisco i Szwecji. Regularnie uczy za granicą.

 

Mike Vargas zaczął tworzyć muzykę w 1959 roku. Jego ciekawość i miłość do współpracy z ludźmi przeprowadziły go przez wiele kontekstów i kultur, od barów koktajlowych w Indonezji do nowojorskiego Lower East Side. W muzyce tworzonej na potrzeby tańca zaczął się specjalizować w 1978 roku. Pracuje jako niezależny kompozytor na terenie USA oraz międzynarodowo – występując, ucząc, nagrywając i improwizując. W ciągu ostatnich 14 lat pracował na całym świecie z Nancy Stark Smith. Wydał 9 płyt CD ze swoją muzyką, a obecnie jest na fakultecie na Wydziale Tańca w Smith College w Northampton w stanie Massachusetts.

 

Więcej o festiwalu: http://www.polandcontactfestival.com/

 

Zakochaj się w Warszawie - logo (miniaturka)LOGO CSW (miniaturka)  Logo Fun Perform nowe (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close