Polski Teatr Tańca otrzymał główną nagrodę Międzynarodowego Festiwalu Filmowego RIFF: R.E.D w Norwegii za Zielnik – choreograficzny projekt filmowy w reżyserii Iwony Pasińskiej. Gratulujemy serdecznie.

Wersja do druku

Udostępnij

Nagrodę w kategorii „Film krótkometrażowy – dzieło sztuki” przyznało międzynarodowe jury w składzie: Odd Johan Fritzøe, Francesca N. Penzani, Ella Fiskum – dyrektor artystyczny festiwalu oraz Yolanda M. Guadarrama.

„Ten film posługuje się tańcem w sposób bardzo nowatorski i intensywnie kolorowy. Tancerze Polskiego Teatru Tańca” poruszają się błyskawicznie, wywołując złudzenie, jakby unosili się nad malarskim płótnem opowiadając mikrohistorie miłosne. Tancerze i choreografia są doskonałe. A wszystko ułożone do dźwięków znakomitej muzyki norweskiego kompozytora Edwarda Griega z suity Peer Gynt” – czytamy w uzasadnieniu.

Zielnik to piąty choreograficzny film w reżyserii Iwony Pasińskiej i mistrzowskim wykonaniu artystów tancerzy Polskiego Teatru Tańca. Jest to baśniowy epizod, opowiedziany z czułością, tryskający intensywnymi barwami kwiatów i élan vital. Pozwala zgłębić jeden dzień z życia roślin od przebudzenia i rozkwitu aż po moment pogrążenia we śnie. Zachęca do zanurzenia się w pięknym świecie kwiatów i liści, w zieleniach, czerwieniach i fioletach przechodzących w szarość i brązy jesieni.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy RIFF: R.E.D to święto tańca, kina i sztuki. Jest okazją do prezentowania różnych form audiowizualnej ekspresji mających związek z ruchem. Narodził się w 2015 roku i wciąż jest organizowany w miejscowości Eina w okolicach Oslo. Jego nazwa nawiązuje do znaczenia słowa „riff” w jazzie i oznacza improwizowaną, energetyczną frazę muzyczną, będącą wyrazem nieskrępowanej twórczej wyobraźni. Bazą dla festiwalu jest R.E.D (Residency Eina Danz) – interdyscyplinarna przestrzeń realizująca całoroczny program rezydencyjny. Hasłem tegorocznej, siódmej edycji festiwalu, która odbyła się w dniach od 8 do 10 lipca 2022 roku, było „odkrywanie świata”. Jednocześnie festiwal pozostaje wierny wcześniejszej wizji – budowania mostów pomiędzy sztukami wizualnymi i performatywnymi oraz przemysłem filmowym.

Selekcja oficjalna objęła 26 filmów z różnych krajów świata, w tym trzy filmy z Norwegii. Pełną listę laureatów można znaleźć na stronie: link

Polski Teatr Tańca regularnie uczestniczy w Międzynarodowym Festiwalu Filmowym RIFF: R.E.D w Norwegii. W 2019 roku jury uhonorowało II Nagrodą choreograficzny projekt filmowy Polskiego Teatru Tańca Brzemię. W selekcjach oficjalnych znalazły się także dwie inne choreograficzno-filmowe produkcje Polskiego Teatru Tańca w reżyserii Iwony Pasińskiej – Inicjacja (w 2018 roku) i Toporzeł (w roku 2021).

Warto przypomnieć, że poprzednio Polski Teatr Tańca został uhonorowany za Zielnik na Międzynarodowym Festiwalu Choreograficznym w Blois, gdzie otrzymał Nagrodę Publiczności.

Więcej o Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „RIFF: R.E.D” w Norwegii

Więcej o filmie

Link do filmu

***

Więcej informacji: link

„Zielnik” z główną nagrodą – tym razem w Norwegii | Polski Teatr Tańca (ptt-poznan.pl)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close