Wersja do druku

Udostępnij

Trwa rekrutacja do prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Baletowego Golden Pointe Shoes 2021 online, organizowanego przez polską Fundację Balet. Wydarzenie skierowane jest do absolwentów szkół baletowych z całego świata, którzy rywalizują o miano najlepszego tancerza i główną nagrodę o wartości 5000 euro. Młodzi tancerze do 5 czerwca mają czas na przygotowanie 3 nagrań filmowych i wysłanie zgłoszenia. XIV edycja konkursu rozstrzygnięta zostanie w dniach 18-20 czerwca, a wyjątkowe pokazy baletu będzie można podziwiać na platformie streamingowej.

 

Każdego roku wielu uzdolnionych, młodych ludzi na całym świecie kończy szkoły baletowe. To bardzo ważny moment w ich życiu, gdyż po wielu godzinach ciężkiej pracy i wyrzeczeń otrzymują to, na co pracowali przez ostatnie lata – dyplom Tancerza. Golden Pointe Shoes to dla nich wspaniała okazja na sprawdzenie siebie, zaprezentowanie swoich umiejętności, a także szansa na przyspieszenie międzynarodowej kariery – mówi Paulina Andrzejewska, dyrektor konkursu.

 

Już od początku kwietnia absolwenci szkół baletowych z całego świata mogą zgłaszać się do startu w XIV edycji konkursu Golden Pointe Shoes. Do tej pory swój udział potwierdziło już 8 szkół, a wśród nich placówki z Bytomia, Gdańska, Łodzi, Poznania i Warszawy, a także z Pragi (Czechy), Drezna (Niemcy) i Mediolanu (Włochy). Młodzi tancerze mają czas do 5 czerwca, żeby wysłać swoje zgłoszenie i przygotować materiał konkursowy w postaci 3 nagrań filmowych.

 

Mogą to zrobić indywidualnie lub za pośrednictwem szkoły poprzez formularz dostępny na stronie: https://goldenpointeshoes.com

 

W jury tegorocznej edycji zasiądą uznani pedagodzy, tancerze i choreografowie. Wśród nich znajdą się takie osobowości jak: prof. Beata Książkiewicz – przewodnicząca Jury, hiszpańska choreografka i tancerka flamenco Rosa Olympia Estrella, profesor sztuk muzycznych Ewa Wycichowska, pierwszy tancerz w Fińskiej Operze Narodowej Michal Krcmar, pedagog i tancerz Piotr Nardelli, baletmistrz Vladimir Issaev. Jurorzy oceniać będą przesłane materiały filmowe w dwóch etapach. Podczas pierwszego, analizie poddane zostaną nagrania tańca klasycznego i współczesnego oraz wyłoniona zostanie grupa tancerzy, która przejdzie do kolejnego etapu. W drugim, członkowie Jury wybiorą już 5 zwycięzców, a ich taniec będzie można podziwiać na gali, dostępnej online w dniu 20 czerwca 2021 roku.

 

O konkursie:

 

Golden Pointe Shoes odbywa się od blisko 20 lat. Początkowo dostępny był tylko dla uczniów polskich szkół, a od roku 2008 udział w nim brać mogą reprezentanci z całego świata. To jedyny konkurs dla absolwentów organizowany w Polsce. Jego laureatami są między innymi: główny tancerz Royal Danish Ballet, Marcin Kupiński, Daria Olefirenko, tancerka Litewskiej Opery Narodowej, pierwszy tancerz w Fińskiej Operze Narodowej Michał Krcmar, Martina Conti tancerka na co dzień tańcząca w San Marino i Londynie, Gergo Armin Balazsi główny tancerz Węgierskiej Opery Narodowej, Viktoria Nowak, zdobywczyni pierwszego miejsca konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy 2015.  Dotychczas gala konkursowa miała swoje miejsce w Szczecinie, jednak na skutek pandemii organizacja i finał przeniesione zostały do internetu. 

 

W tym roku chcielibyśmy z naszym konkursem dotrzeć do szerokiej publiczności. Trafić do ludzi wrażliwych na piękno sztuki, kochających taniec i muzykę, do tych, którzy szukają nowych inspiracji i emocji. Konieczność zdalnej organizacji naszego wydarzenia z jednej strony mocno nas ogranicza, odbierając przyjemność obcowania z sztuką na żywo, ale z drugiej, powoduje, że możemy zaprosić wszystkich do podziwiania tanecznych osiągnięć młodych tancerzy z całego świata. Jesteśmy przekonani, że talent absolwentów jest warty dzielenia się nim z innymi – podsumowuje Paulina Andrzejewska.

 

Więcej informacji o konkursie znaleźć można na stronie: www.goldenpointeshoes.com.

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close