Wersja do druku

Udostępnij

Po pierwszych, zakończonych sukcesem Dniach Tańca (TanzTage) Görlitz, które odbyły się w zeszłym roku w ramach festiwalu ZukunftsVisionen, organizatorzy właśnie szykują się do drugiej edycji. Tym razem w nowej, naznaczonej pandemią wersji online. W tym roku zostaną zaprezentowane ekscytujące prace artystów i artystek z trójkąta granicznego Polski, Niemiec i Czech. Ostatnie kilkanaście miesięcy, które upłynęły pod znakiem COVID-19, odcisnęły swoje piętno także na międzynarodowej scenie sztuki na żywo. Dlatego twórcy tej edycji postanowili wykorzystać technologię jako sposób na pokazanie wizjonerskich i poruszających prac – z kamerą w roli świadka i internetem w roli gospodarza.

Festiwal odbędzie się w dniach 22-29 maja 2021 roku i przebiegnie całkowicie w wersji online.

 

Bogaty program wydarzenia obejmuje warsztaty, livestream performance z udziałem tancerzy z zespołu tanecznego Teatru Gerharta Hauptmanna Görlitz-Zittau i Wolnej Sceny z Drezna (Freie Szene Dresden), zakończony imprezą z DJem, projekcje międzynarodowych krótkometrażowych filmów tanecznych oraz dyskusje z artystami i artystkami. Od początku powstania festiwalu jego kuratorki określają Görlitz jako centrum łączące Saksonię z graniczącymi z nią regionami Polski i Czech. W związku z tym to właśnie twórców z tych krajów zaprosiły do prezentacji swoich prac.

 

Program:

 

Dni Tańca otworzą 22 maja warsztaty online camerabodyeye, które poprowadzi queerowo-feministyczny duet artystyczny transatlanticbirdscrew z Berlina. Camerabodyeye (oko ciała kamery) to pojęcie i koncepcja, która zajmuje się złożoną relacją między kamerą a ciałem w akcie widzenia i filmowania. Wieczorem 27 maja zostaną pokazane dwa pierwsze obrazy w ramach programu krótkometrażowych filmów tanecznych Moving Image / Moving Body.

 

Pomiędzy filmami odbędzie się dyskusja z artystami i artystkami, na którą zaproszeni są także widzowie. Pod tytułem There is no non-violent way to look at somebody (Nie istnieje żaden nieagresywny sposób patrzenia na kogoś, cytat artysty Wu Tsanga) cztery artystki i artyści TanzTage ’21 (Tereza Silon, Zeynab Gueye z Czech, Kirstin Burckhardt z Niemiec i Aleksandra Borys z Polski) będą dyskutować o tym, jak stwierdzenie to odnosi się do ich własnej praktyki. Rozmowa zaprasza do otwartego dialogu i wprowadza w drugi film tego wieczoru, poetycki film autorstwa Przemka Kamińskiego. 28 maja odbędzie się event livestreamowy Pixilated Bodies. Od godziny 19.00 tancerze z zespołu tanecznego Teatru Gerharta Hauptmanna Görlitz-Zittau i Wolnej Sceny z Drezna (Freie Szene Dresden) zaprezentują się w różnych performansach, które będą transmitowane na żywo. Całość zakończy wirtualne aftershow party z DJem Due Pančáke & friends.

 

Festiwal zakończy 29 maja pokaz oficjalnie wyselekcjonowanych międzynarodowych filmów krótkometrażowych z regionu Saksonii, Polski i Czech. Cykl Moving Image / Moving Body pragnie zaprezentować szerokie spektrum prac podejmujących temat doświadczenia ciała, rytuałów miłości, tożsamości płciowych oraz choreografie powstałe w czasie pandemii.

 

Bilety:

 

Z wyjątkiem warsztatów, które odbędą się 22 maja, wszystkie wydarzenia w ramach TanzTage są bezpłatne. Zespół TanzTage cieszy się jednak z przekazanych darowizn, dzięki którym możliwa jest organizacja festiwalu i wsparcie sceny artystów i artystek. Sugerowane datki (każdorazowo na wydarzenie): bilet wsparcia: 60 zł (15 euro), cena regularna: 40 zł (10 euro) i bilet zniżkowy: 32 zł (8 euro).

Wpłata darowizn oraz biletów na warsztaty jest możliwa za pośrednictwem systemu PayPal oraz przelewu. Link będzie dostępny na stronie internetowej w trakcie festiwalu: www.tanztage21.de.  

*Ceny biletów wstępu na warsztaty: bilet wsparcia: 200 zł (50 euro), cena regularna: 120 zł (30 euro) i bilet zniżkowy: 60 zł (15 euro).

 

Zgłoszenia:

 

Aby festiwal mógł sprawnie przebiec, organizatorzy proszą o wcześniejsze zgłoszenia na adres e-mail: tanzraumgoerlitz@gmail.com.

 

Informacje:

 

Wszelkie informacje o festiwalu i poszczególnych wydarzeniach można znaleźć na stronie: www.tanztage21.de oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/tanzraumgoerlitz i Instagramie: @tanzraumgoerlitz.

 

 

 

***

 

TanzTage Görlitz jest projektem TanzRaumGörlitz oraz stowarzyszenia Nyskie Centrum Sztuki Współczesnej (Neisse Centre for Contemporary Arts e.V.) i odbywa się dzięki wsparciu Fundacji Kultury Wolnego Państwa Saksonii (Kulturstiftung des Freistaat Sachsens), Obszaru Kultury Górnych Łużyc i Dolnego Śląska (Kulturraums Oberlausitz-Niederschlesien), Fundacji Sparkasse Górnych Łużyc i Dolnego Śląska (Stiftung der Sparkasse Oberlausitz-Niederschlesien) oraz Miasta Görlitz. Dziękujemy również naszym organizacjom partnerskim: ZukunftsVisionen, Tanz-Company GHT Görlitz-Zittau/Wee Dance Company, Servicestelle FREIE SZENE c/o Landesverband Soziokultur Sachsen e.V., ShortWaves Festival Poznań (w szczególności Reginie Lissowskiej), Mala Inventura Festival & Nová síť, Praga (w szczególności Petrowi Dlouhý’ému) oraz Karolinie Wycisk – Performat Production

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close