Wersja do druku

Udostępnij

W piątek 14 maja w godz. 20.00-22.00 czasu środkowoeuropejskiego odbędzie się (online) kolejne otwarte spotkanie choreograficznej społeczności z cyklu Grand re Union. W tym wydaniu zebrani przyjrzą się zagadnieniu dyskomfortu. Przebywanie w dyskomforcie jest z natury… niekomfortowe. Bardzo szybko pojawia się potrzeba, aby dyskomfort ten uśmierzyć.

 

Co by było, gdyby jednak zamiast próbować się go pozbyć, aktywnie ćwiczyć się w nim albo przynajmniej nie porzucać trudności? Organizatorzy zapraszają do dyskusji.

 

Od organizatorów:

 

Disrupting Discomfort – In Conversation With You

(Zaburzając dyskomfort – w rozmowie z Tobą)

 

Daj sobie pozwolenie na dyskomfort i dyskomfort innych w twojej własnej prawdzie.

angel Kyodo Williams

 

Przebywanie w dyskomforcie jest z natury… niekomfortowe. W okamgnieniu pojawia się potrzeba, aby dyskomfort ten uśmierzyć. Ale co z dłuższym dyskomfortem lub dyskomfortem, którego po prostu nie jesteśmy się w stanie pozbyć? Albo dyskomfortem spowodowanym zmianą lub ograniczeniem wygód i swobód, do których jesteśmy przyzwyczajeni, np. z powodu obecnej pandemii? Albo dyskomfortem wynikającym z konfrontacji z długotrwałą niesprawiedliwością społeczną? Zmiana nie zawsze jest komfortowa, nawet jeśli mamy świadomość, że jej wynik może być korzystny na poziomie osobistym, czy nawet globalnym.

 

Co by było, gdybyśmy zamiast próbować pozbyć się dyskomfortu, aktywnie postanowili ćwiczyć się w nim albo przynajmniej, jak powiedziałaby Donna Haraway, nie porzucać trudności?

 

W trakcie pracy nad majową edycją Grand re Union zaczęliśmy o tym rozmawiać. Wspólnie zastanawialiśmy się nad tym, co by się stało, gdybyśmy przywołali ciekawość i skupili się na tym, co dobrego może z tego wyniknąć. Rozważaliśmy, jak możemy zaburzyć nasze wyuczone schematy nastawione przede wszystkim na wytwórczość i rozwiązania. Zdaliśmy sobie sprawę, że możemy odrzucić syndrom oczekiwań, akceptując w zamian to co (jeszcze) nieznane.

 

Dla tych, którzy przeżyli traumę (co dotyczy prawdopodobnie w różnym stopniu każdego żyjącego warunkach białej supremacji i patriarchalnego kapitalizmu) szczególnie trudne może być odróżnienie dyskomfortu od niebezpieczeństwa. O ile bezpieczeństwo może istnieć bez komfortu, trudno jest wyobrazić sobie komfort bez bezpieczeństwa. Wspólnie wyobraziliśmy sobie klimat do rozmowy, który sprawi, że będziemy czuć się wystarczająco bezpiecznie, aby zaburzyć nasze wzorce komfortu i ćwiczyć poruszanie się z prędkością zaufania (Adrienne Maree Brown).

 

Chcemy wierzyć, że wydarzenie tworzą goście i że wystarczamy sobie tacy, jacy jesteśmy. Pojawimy się dla siebie nawzajem, aby rozmawiać o zaburzaniu dyskomfortu, miejmy nadzieję, że również z Tobą.

 

Dyskomfort to miejsce, z którego wyłania się prawdziwe wyzwolenie, tak samo, jak z buddyjskiego symbolu lotosu, który wyłania się z błota.

Lama Rod Owens

 

Creating our Climate (Tworząc klimat)

 

Zachęcamy, aby każdy podjął naszą wspólną rozmowę z ciekawością,

obok siebie – ani ponad, ani poniżej.

 

Odnotowujemy każdą próbę zgody lub niezgody

i porzucamy wszystkie binarne stanowiska na rzecz akceptacji złożoności.

 

Słuchamy, aby zrozumieć, a nie tylko czekać na swoją kolej zabrania głosu.

Cisze mogą być z początku niekomfortowe, ale i one są mile widziane.

 

Zachęcamy do porzucenia chęci zaimponowania lub dowartościowania albo uzasadnienia swojego wkładu w rozmowę

oraz do zaufania, że wystarczy sama Twoja obecność.

 

Akceptujemy to, że jeszcze nie wiemy

i przyjmujemy niezdarność jako coś, co wyraża to, czego jeszcze nie znamy.

 

Zostawiamy za drzwiami to, co nam nie służy, łącznie z różnymi „ale”,

lub odruchem stania się wybawcą, zbawcą, nauczycielem, kaznodzieją, lekarzem albo terapeutą.

 

Zachęcamy wszystkich, aby wzbogacali lub rozwijali to, o czym mówimy, zamiast to negować

i, jak mówi Adrienne Marie Brown, poruszamy się z prędkością zaufania.

 

W naszej wspólnej rozmowie zachęcamy wszystkich do pozostawienia za sobą interpretacji, etykiet, osądów czy diagnoz i do zauważenie momentu, w którym tendencje te się pojawiają.

 

Zachęcamy wszystkich do wspólnej obecności ze wszystkimi i z samymi sobą

i do uznania tego, co nas porusza, drażni, lub wywołuje dyskomfort.

 

Disrupting Discomfort Team (Zespół ds. Zaburzania Dyskomfortu)

 

 

Disrupting Discomfort – In Conversation With You

(Zaburzając dyskomfort – w rozmowie z Tobą)

 

Piątek, 14 maja

 

20.00 CET | 19.00 BST | 11.00 PST

 

Link do spotkania na platformie Zoom: https://us02web.zoom.us/j/81342339680?pwd=SlhEQVR0SHBxNnBXUVJxeS9QUkJsUT09

 

Meeting ID: 813 4233 9680

Hasło: 151652

 

Czas trwania: 2 godziny

 

Strona organizatorów: www Grand re Union oraz profil na Facebooku

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close