Wersja do druku

Udostępnij

15, 18 i 19 grudnia pokazane zostaną spektakle z puli Polskiej Sieci Tańca 2020: If/Then Lubelskiego Teatru Tańca (15.12), FearLess Gosi Mielech (18.12) i Fabula Rasa Polskiego Teatru Tańca (19.12).

W ramach Sieci realizowany jest także cykl wywiadów z choreografkami i choreografami PST pod tytułem Z chaosu sztuka. Rozmowy, przeplatane fragmentami ich spektakli, dotyczą ich pracy z kompozycją sceniczną, z muzyką, światłem i kostiumem, a także tego, czym jest dla nich choreografia. W pierwszym odcinku z Gosią Mielech rozmawia Zuzanna Jeglorz: https://youtu.be/ev8Vm7wd4fg.

Emisje nagrań spektakli odbędą się na platformach organizatorów. Pokazy są biletowane, a pula biletów jest ograniczona.

Program:

15 grudnia, godz. 20.00

If/Then

Lubleski Teatr Tańca

chor. Joseph W. Alter

Organizator: Centrum Partnerskie PST – Polski Teatr Tańca

Spektakl oparty jest na założeniu, że wszystkie istniejące rzeczy i zjawiska pozostają ze sobą we wzajemnej relacji. Dzięki temu zachowują stan uważności, będąc w gotowości do działania względem powstających zależności. Tancerze występujący w If/Then wiedzą, co nastąpi w spektaklu, jednak poszczególne elementy tej układanki pozostają dla nich do odkrycia w trakcie jego trwania. Aby dokonać tego odkrycia, tancerze muszą stale zadawać sobie pytanie: jak to, co się wydarza wpływa na mnie oraz jak ja wpływam na to co się wydarza?. Od ich uważności uzależnione jest to, co zobaczy widz (oraz to, czego nie zobaczy). Ten spektakl jest próbą wytworzenia uważności w sytuacji niepewności. Ten spektakl to gra, w której tancerze muszą podejmować decyzje w oparciu o konkretne zasady, nie mogąc być pewnymi rezultatu. Mam nadzieję, że tancerze …ucieleśniają wartość jaką jest brak rywalizacji. Nie dlatego, że nie potrafią rywalizować, ale dlatego, że rozumieją, czym jest istota gry (fragment z Tao Te Ching Stephena Mitchella).

pomysł i reżyseria: Joseph W. Alter
choreografia: Joe Alter we współpracy z tancerzami
wykonanie: Ryszard Kalinowski, Daniela Komędera-Miśkiewicz, Mikołaj Karczewski, Beata Mysiak, Anna Żak (w procesie tworzenia udział wziął Wojciech Kaproń)
muzyka: Aleksander Kościów

produkcja i realizacja dźwięku: Igor Szulc

projekt oświetlenia: Craig Wolf

światła: Grzegorz Polak
produkcja: Anna Kalita, Konrad Kurowski / Centrum Kultury w Lublinie, Lubelski Teatr Tańca
wsparcie produkcyjne: San Diego State University

premiera: 12 listopada 2019
czas trwania: 50 min

Link do sprzedaży biletów: https://www.bilety24.pl/online/if-then-63206

18 grudnia, godz. 19.00

FearLess

chor. i wyk. Gosia Mielech

Organizator: Scena Partnerska PST – Teatr Rozrywki w Chorzowie

Strach – pierwotna emocja, która prowokuje destrukcję, ale także umożliwia przetrwanie. Strach jako śliski twór, który pełza pod skórą, penetruje i zatruwa krew.

Poznaj nieustraszoną dziewczynę, która wchodzi na ring, aby stoczyć walkę ze swoimi demonami, próbując zrozumieć genezę strachu.

Jej litania przeciw strachowi, to: „Nie wolno się bać, strach zabija duszę. Strach to mała śmierć, a wielkie unicestwienie. Stawię mu czoło. Niech przejdzie po mnie i przeze mnie. A kiedy przejdzie, odwrócę oko swej jaźni na jego drogę. Którędy przeszedł strach, tam nie ma nic. Jestem tylko ja.”

Frank Herbert

Koncepcja, choreografia, taniec: Gosia Mielech

Muzyka: Anna Suda / An On Bast

Projekt kostiumu: Kata Kwiatkowska, Gosia Mielech

Wykonanie kostiumu: Przemek Podolak / RAG, Marzanna Gruszczyńska

Reżyseria światła: Paweł Murlik

Aranżacja światła: Arkadiusz Kuczyński

Czas trwania: ok. 40 minut

Produkcja: DanceLab, Jaggy Polski

Premiera: 18 września 2019, NonStopFestivalen, Norwegia.

Kolejne prezentacje spektaklu: 22 października 2019, Poznań, Polska (premiera polska), 6 grudnia 2019, Bangalore, Indie (premiera w Azji)

Link do sprzedaży biletów (15 zł): https://www.teatr-rozrywki.pl/repertuar/520.html?view=event&fbclid=IwAR3sQXXncmSyL2PX_6h2XmnRQJL0fHRKd9-_JA1O4mz-L1yRI0ci71y1DxE

W potwierdzeniu zakupu zostanie przesłany link do transmisji. Link będzie aktywny 24 godziny od godziny publikacji.

19 grudnia, godz. 18.00

Fabula Rasa

Polski Teatr Tańca

chor. Maciej Kuźmiński

Organizator: Scena Partnerska PST – Nowosolski Dom Kultury

Ten spektakl nie jest do obejrzenia. Ten spektakl jest do odkrycia.

– na podstawie prozy poetyckiej Edwarda Stachury Fabula rasa.

Od pierwszej sekundy spektaklu wyruszamy w niepokojącą, hipnotyczną podróż w głąb osobowości człowieka, która ulega zagładzie, aby odrodzić się w perspektywie metafizycznej. Punktem zwrotnym jest moment przejścia granicy dwóch światów – doczesności i wieczności. Maciej Kuźmiński – twórca nagradzany w Polsce i za granicą, zdobywca I Nagrody na międzynarodowym Konkursie Miniatur Choreograficznych w Belgradzie (2017) i II Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym w Hanowerze (2016) portretuje kondycję jednostki i współczesnego społeczeństwa, rozdartego przez sprzeczne procesy globalizacji i indywidualizacji. Sięga po pozornie odległe inspiracje – szkic literacki jednego z polskich „twórców przeklętych” Edwarda Stachury oraz nacechowaną narodowo twórczość muzyczną Stanisława Moniuszki.

Koncepcja i choreografia: Maciej Kuźmiński

Kostiumy i scenografia: Ilona Binarsch

Muzyka: Stanisław Moniuszko, Zbigniew Kozub

Reżyseria oświetlenia: Paweł Murlik

Współpraca twórcza i asystent choreografa: Monika Witkowska

Taniec i kreacja: Evelyn Blue, Amy Basley, Julia Hałka, Agnieszka Jachym, Paulina Jaksim, Katarzyna Kulmińska, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Kacper Bożek, Jerzy Kaźmierczak, Zbigniew Kocięba, Dominik Kupka, Daniel Michna, Paweł Malicki, Michał Przybyła, Adrian Radwański

Dramaturgia: Paul Bargetto

Produkcja: Polski Teatr Tańca 2019

Link do sprzedaży biletów (15 zł): www.ekobilet.pl/transmissions/ndk

Pokaz spektaklu zaplanowany jest w przedziale czasowym od godz.18.00 do 22.00. Po kupieniu biletu link do playera można znaleźć w treści wiadomości e-mail zatytułowanej Dziękujemy za zakup biletu w systemie Ekobilet, pod nagłówkiem Gdzie jest bilet? znajduje się link Kliknij tutaj, kierujący bezpośrednio do strony playera ze spektaklem.

***

Polska Sieć Tańca to pierwsza sformalizowana sieć współpracy między instytucjami i organizacjami wspierającymi rozwój tańca współczesnego w Polsce. Każdego sezonu Partnerzy Sieci wybierają do wspólnego repertuaru najciekawsze produkcje polskich niezależnych artystów i instytucjonalnych zespołów tanecznych. Spektakle nominowane na dany rok wyruszają w trasę w ramach Sieci, podczas której odwiedzają ośrodki partnerskie. Aktualnie PST 2020 tworzy 15 Partnerów prezentujących 14 spektakli tanecznych, z udziałem niemal 100 artystów. Do końca 2020 roku odbędzie się prawie 80 pokazów w całym kraju. Organizatorem Sieci jest Instytutu Muzyki i Tańca. Więcej: pst.info.pl

Polska Sieć Tańca 2020 papeteria (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close