Wersja do druku

Udostępnij

W ramach projektu Centrum Sztuki Tańca w Warszawie 2017-2019 w Domu Kultury Kadr w cyklu Oko cyklonu w poniedziałek 4 grudnia odbędzie się prezentacja dwóch spektakli: o godz. 18.30 Sztuka Nowa pokaże spektakl Badania solarystyczne 2.0 w reżyserii Dawida Żakowskiego.  To przykład nowej dramaturgii opartej na kreacji ruchowej i wizualnej. Forma jest połączeniem sztuki performansu, tańca, teatru fizycznego i teatru postdramatycznego. Natomiast o godz. 20.00 w cyklu Morze możliwości zaplanowano prezentację spektaklu Uważnie się przyglądam w koncepcji i choreografii Ilony Trybuły, we współpracy z Adamem Świtałą (muzyka na żywo). Spektakl jest rezultatem projektu badawczego na temat improwizacji, zrealizowanego ze studentami Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Po obu pokazach odbędą się spotkania publiczności z artystami, które poprowadzi Hanna Raszewska-Kursa. Tydzień później odbędzie się zakończenie projektu Centrum Sztuki Tańca w Warszawie w roku 2017. W ramach finałowego wieczoru odbędą się trzy wydarzenia: performans site-specific kolektywu SzurSure, premiera Wojciecha Grudzińskiego i prezentacja spektaklu Anny Piotrowskiej.

 

O spektaklach 4 grudnia 2017:

 

Oko cyklonu: Sztuka Nowa Badania solarystyczne 2.0 – reż. Dawid Żakowski

KSIĘŻYC BYŁ NASZYM MARZENIEM//
MARS JEST KONIECZNOŚCIĄ

Trwa rekrutacja do jednokierunkowej misji kosmicznej wysłania ludzi na Marsa. Na pokładzie symulatora stacji badawczej spotykają się kandydaci walczący o udział w programie. Sprawdzana jest ich odporność psychiczna oraz emocjonalna i fizyczna wytrzymałość. Zostają poddani testom osobowości i somatycznym manipulacjom. Spektakl ma interaktywny charakter. Widz ma wpływ na wybór kandydatów i przebieg spektaklu. 

 

Spektakl powstawał podczas eksperymentalnego procesu treningu aktorskiego i testów wytrzymałościowych zderzonych z realną sytuacją dramaturgiczną. W świetle dzisiejszych badań misja na Marsa jest rozważana jako jednokierunkowa i długoterminowa misja. Nie dysponujemy technologią, która pozwoliłaby ściągnąć wysłanych na Marsa kosmonautów na Ziemię. Ze względu na wysokie koszty, agencje kosmiczne np. NASA czy inne prywatne konsorcja takie jak Mars One czy SpaceX, poszukują różnorodnych sposobów finansowania: reality show, prywatne dotacje, zbiórka pieniędzy wśród osób aplikujących.

 

reżyseria: Dawid Żakowski
zespół: Piotr Piotrowicz, Kamil Polański, Vera Popova, Maciej Tomaszewski, Małgorzata Trajkowska
muzyka: Konrad Bańburski
scenografia i kostiumy: Katarzyna Pol
wideo/projekcje: Adrian Cognac

czas trwania: 60 min.

produkcja: Karolina Dziełak, Stowarzyszenie Sztuka Nowa

trailer: https://www.youtube.com/watch?v=0I9g-q0dN9g

 

 

Produkcja spektaklu współfinansowana przez m.st. Warszawa i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego  w ramach projektu Młodzi solaryści.

 

Zakochaj się w Warszawie - logo współfinansowanie (miniaturka)  MKiDN dofinansowanie (miniaturka)

 

 

 Morze możliwości: Ilona Trybuła, Adam Świtała Uważnie się przyglądam

 

To performans, który stawia pytania i implikuje odpowiedzi, gdzie uwaga, podążająca za wydarzeniami, odgrywa decydująca rolę w procesie ucieleśniania i obecności performerów.

 

Zbudowany wokół znanych stanów komfortu i dyskomfortu oraz tego, co zupełnie nieznane, nowe.

Dzielimy doświadczenia ciała, konfrontujemy się ze sobą, negocjujemy kształt i warunki działania, budujemy.

Operujemy obecnością, poddaną reakcji na wydarzenia wewnętrzne i zewnętrzne, wchodzimy w akcję, bieg wydarzeń, które zawsze chcą być TERAZ, chcą być świeże i proste.

Ten spektakl powstaje z

Naszych pragnień

Naszych lęków

Naszych śmiechów

Naszej powagi i niepowagi

Ten spektakl jest ryzykiem i my je podejmujemy.

 

Bilety 10 zł / dostępne w DK Kadr i na stronie DK Kadr: http://www.dkkadr.waw.pl/

 

***

 

Wydarzenia finałowe projektu Centrum Sztuki Tańca w Warszawie w roku 2017 (11 grudnia):

 

 Kolektyw SzurSure: de:FORM:akcja – performans

 Wojciech Grudziński: PAX

Anna Piotrowska: Czekając trawnika

 

 

***

 

Centrum Sztuki  Tańca w Warszawie 2017-2019 to inicjatywa 18 warszawskich organizacji pozarządowych, skupiających ponad 70 artystów i artystek, którzy przez 3 lata będą prezentowali swoją twórczość w ramach jednego miejsca. Dyrektorkami CST będą Paulina Święcańska (Fundacja Artystyczna PERFORM) i Agata Życzkowska (Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’). W ramach programu prezentacji, Centrum Sztuki Tańca w Warszawie , będzie przedstawiać szerokie spektrum tańca współczesnego. W 2017 roku spektakle będą się odbywały w każdy poniedziałek od września do grudnia. W kolejnych latach program będzie rozbudowywany o inne działania, takie jak edukacja, animacje, teoria i krytyka tańca.

 

Program w 2017 roku podzielony jest na dwa cykle: Morze możliwości oraz Oko cyklonu.

 Oko cyklonu

Centrum burzliwych wydarzeń. Centrum ważnych spraw. Centrum czasem niebezpieczne, szokujące, zadziwiające. Spektakle prezentowane przez artystów w tym cyklu podejmują ważne tematy na bardzo różne sposoby. Artyści używają improwizacji, budują napięcie z mikroruchów, korzystają z narzędzi performatywnych, łączą różne style taneczne, różne dziedziny sztuki: taniec/teatr/film/muzyka/art – korzystają z wideo, budują instalacje lub działają na pustej przestrzeni. Jedno łączy spektakle tych artystów: są jak oko cyklonu – podejmują wątki ważne, burzliwe, czasem niebezpieczne, ekstremalne, choć bardzo bliskie każdemu.

 

Morze możliwości

Prezentacje przedstawiane w tym cyklu będą obrazowały różne praktyki i różne podejście do tańca współczesnego. Spektakle z tego cyku będą prezentowały propozycje z różnym podejściem do technik tańca współczesnego, także premiery, spektakle artystów debiutujących w dziedzinie tańca współczesnego i performansu lub artystów uznanych współpracujących z artystami z krótszym stażem, spektakle i instalacje dla dzieci.

 

Organizatorzy: Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers

 

Partner projektu: Dom Kultury Kadr

 

Współpraca: Centrum w Ruchu, Fundacja Burdąg, Fundacja Ciało/Umysł, Fundacja Ciało się, Fundacja Movementum, Fundacja „Myśl w Ciele” / Warszawska Pracownia Kinetograficzna, Fundacja Rozwoju Tańca „Eferte” / Mufmi Teatr Tańca, Fundacja Scena Współczesna / Teatr Tańca Zawirowania, Fundacja Sztuka i Współczesność, Fundacja Sztuki Tańca, Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki / Teatr Tańca NTF, Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych”/ Teatr Limen Butoh, Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format ZERO, Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne / TukaWach, Stowarzyszenie Strefa Otwarta / Warszawski Teatr Tańca, Stowarzyszenie Sztuka Nowa

 

Patronat medialny: taniecPOLSKA.pl, e-teatr, TVP Kultura, RDC, teatr dla was.pl, miesięcznik TEATR

 

Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.

 Zakochaj się w Warszawie - logo współfinansowanie (miniaturka)

 

 

Program na kolejne miesiące oraz więcej informacji dostępne na stronach:

www.centrumsztukitanca.eu

www.facebook.com/cstwarszawa

http://www.dkkadr.waw.pl/

 

 Centrum Sztuki Tańca w Warszawie 2017-2019 (miniaturka)Dom Kultury Kadr (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close