Wersja do druku

Udostępnij

Działający pod egidą Gryfińskiego Domu Kultury, Teatr Tańca EGO VU, w tym roku obchodzi 30-lecie istnienia. Zespół zaprasza na wyjątkowe, jubileuszowe koncerty, które odbędą się w piątek i sobotę – 27 i 28 sierpnia.

 

Z okazji swojego 30-lecia EGO VU przygotował pełen wzruszeń i wspomnień program, który będzie można obejrzeć i przeżyć podczas dwóch bliźniaczych koncertów. To artystyczne i sentymentalne spotkanie przybliży aktywność zespołu od początku jego istnienia do dnia dzisiejszego. Zobaczymy choreografie stworzone w latach 1991-2011, gdy zespół działał jeszcze pod nazwą Vogue oraz obecny repertuar EGO VU z lat 2011-2021. Na scenie, prócz obecnych członków teatru, zobaczymy także dawnych tancerzy, którzy odcisnęli swój ślad w historii EGO VU.

 

Teatr Tańca EGO VU powstał w 1991 roku jako taneczna grupa Vogue w Gryfińskim Domu Kultury. Założycielem zespołu był Kuba Kasprzyk, ówczesny instruktor tańca w placówce. Początkowa działalność grupy to głównie prezentacje, uświetniające okolicznościowe imprezy organizowane przez dom kultury. Zaangażowanie tancerzy oraz upór choreografa sprawiły, że zespół rozwijał się i ewaluował w kierunku tańca współczesnego. W 1995 r. zespół przygotował swój pierwszy koncert dla widowni i zaistniał w szerokim środowisku tanecznym choreografią Kuby Kasprzyka Baby – repetition Mix.

 

Dla wielu członkiń Vogue taniec okazał się pasją tak silną, że swoją przyszłość związały z tą dziedziną sztuki, ukończyły kursy choreograficzne oraz szkoły artystyczne.

Kuba Kasprzyk wychował swoje godne następczynie, które w kolejnych latach i dekadach istnienia grupy, w mądry i konsekwentny sposób ją prowadziły.

 

Po założycielu grupy funkcję kierownika Vogue przejęła Eliza Hołubowska (1996-1999), zaznaczając swój kierunek choreograficzny głośną prezentacją Kropla Nadziei, która wzmocniła pozycję zespołu w środowisku tanecznym.

 

Po Elizie Hołubowskiej zespół przejęła młoda i zdolna tancerka Anna Gąciarz (1999-2004), która we współpracy z Edytą Waszak (Małolepszą) tworzyła następny etap w historii zespołu, wyznaczając jego nowy kierunek estetyczny. W tym okresie gryfińscy tancerze podjęli się wielu oryginalnych eksperymentów scenicznych, powstały tak ważne choreografie jak Było sobie życie Anny Gaciarz i Homo sapiens Edyty Waszak.

 

Kolejną szefową grupy została Aleksandra Carvalheiro (Przedmojska) (2004-2005), autorka choreografii Doskonałe, którą zaakcentowała już i tak mocną pozycję gryfińskiego zespołu w polskim środowisku tanecznym.

 

W roku 2005 zespół ponownie przejęła Eliza Hołubowska, która kieruje nim do dziś. Powrót Hołubowskiej to okres zmian i dynamicznego rozwoju Vogue w kierunku profesjonalnego teatru tańca. Doświadczona tancerka i choreografka zaczęła inspirować tancerzy obu grup (repertuarowej i młodszej) do tworzenia własnych choreografii.

 

Z okazji 20-lecia Vogue zmienił nazwę na Teatr Tańca EGO VU, co przypieczętowało nowy kierunek w historii grupy. Powstały kolejne ważne i wielokrotnie nagradzane, zarówno w Polsce jak i poza jej granicami, choreografie jak Mijanie, Umbra, Niestrojenie, Buka czy SHAP.

 

Zespół wciąż się rozwija i odnosi sukcesy. Mimo że działa w strukturach amatorskiego ruchu artystycznego, nie jest zespołem amatorskim. Tancerze mają kierunkowe wykształcenie artystyczne i prezentują poziom zawodowców. EGO VU to grupa fascynatów, konsekwentnych i świadomych pasjonatów, którzy odważnie realizują swoje pomysły.

 

Koncerty w sali widowiskowej GDK (ul. Szczecińska 17), rozpoczynać się będą o godzinie 18.00. Bilety na wydarzenia w cenie 25 zł można nabyć online na stronie: www.gdk.com.pl  (zakładka KUP BILET) oraz w kasie Kina Gryf.

 

Informacje o wydarzeniu można śledzić na profilu Teatru Tańca EGO VU: https://www.facebook.com/ttegovu i wydarzeniu 30 lat – Koncert Teatru Tańca EGO VU/Vogue: https://www.facebook.com/events/577420396599863

 

Organizatorzy wydarzenia: Gryfiński Dom Kultury, Teatr Tańca EGO VU, Stowarzyszenie Inicjatyw Artystycznych HYBADU.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close