Wersja do druku

Udostępnij

Identity.Move!Research Platform for Contemporary Dance in the Eastern Belt of European Union to projekt, który umożliwia spotkanie praktyków i teoretyków tańca współczesnego z 14 krajów wschodniego pasa Europy, od Bałtyku do Morza Śródziemnego. Jest wymianą doświadczeń ponad pięćdziesięciorga zaproszonych ekspertów i artystów, szukaniem punktów styku i próbą nazwania tego, oczym opowiada taniec współczesny w kontekście ciała, podmiotowości, ale i tożsamości (ponad)narodowej.

Lublin – tu spotyka się taniec

Pierwsza publiczna odsłona odbędzie się w Lublinie w dniach 27-29 marca. Złożą się na nią panele dyskusyjne, warsztaty i prezentacje artystów, tancerzy, performerów, choreografów. Marcowe sympozjum jest jednym z etapów dwuletniego projektu badawczego, w którym wezmą udział eksperci i artyści sztuk performatywnych z Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Grecji, Chorwacji, Czech, Niemiec, Węgier, Łotwy, Litwy, Polski, Rumunii, Serbii, Słowacji i Słowenii.

Podczas sympozjum swoje spektakle pokażą: Anna Nowicka (the truth is just a plain picture. said bob.), Florin Flueras i Brynjar Bandlien (hammer without a master/ Romanian Dance History VIII) oraz Damien Rebgetz (Something for the fans). Podczas wykładów Iulia Popovici zastanawiać się będzie nad możliwością badania, tworzenia i twórczej redefinicji historii tańca w dawnym bloku wschodniej Europy, natomiast Rozita Dimova prześledzi związki między estetyką, performansem i polityką. Chorwacki filozof, Srećko Horvat, podczas wykładu Protest jako ciało – Ciało jako protest przyjrzy się wspólnej płaszczyźnie wszystkich ruchów społecznych ostatnich lat – tytułowemu ciału. Po prelekcjach przewidziana jest wspólna dyskusja.


W ramach sympozjum odbędzie się także projekcja filmu Karola Radziszewskiego America is not ready for this. Inspiracją ipunktem wyjścia dla filmu jest pobyt stypendialny w1977 roku wNowym Jorku polskiej artystki Natalii LL. 34 lata później Karol Radziszewski postanawia wyruszyć wpodróż doAmeryki, aby spotkać się ztwórcami igalerzystami, którychwówczas poznała.

HARMONOGRAM sympozjum w Lublinie

Informacje o poszczególnych wydarzeniach:


Anna Nowicka: the truth is just a plain picture. said bob.

Karol Radziszewski: America is not ready for this – projekcja filmu

Florin Flueras, Brynjar Bandlien: hammer without a master/ Romanian Dance History VIII

Damien Rebgetz: Something for the fans


Wykład Nowy Blok Wschodni: Iulia Popovici

Wykład Nierozerwalnie związane: Estetyka, performans i polityka: Rozita Dimova

Wykład Protest jako ciało – Ciało jako protest: Srećko Horvat

O projekcie:

Ciało w ruchu

Identity.Move! oferuje nowe spojrzenie na taniec, ale też współczesną kulturę w ogóle. Socjologowie i psycholodzy podkreślają znaczenie ciała, a nie tylko umysłu, w procesach pamięci i tworzenia tożsamości. Ciało można kształtować, dyscyplinować według społecznie przyjętych norm. A jednocześnie zawsze pozostanie ono indywidualne. W tym sensie sposób, w jaki performerzy poruszają się na scenie, jest formą języka, unikalnym narzędziem komunikacji opowiadającym o zbiorowej i indywidualnej tożsamości. Celem działań prowadzonych w ramach Identity.Move! jest poznanie „indywidualnych charakterów pisma” wschodnioeuropejskich scen tańca i ich narracji ocodzienności.

Od badania scen tańca do badania Europy

Jednocześnie w ramach prowadzonych działań akcentowana jest rola regionu, sieci krajów, jej swoistość i unikalność. Identity.Move! operuje w skali ponadnarodowej. To projekt, który buduje pomost pomiędzy miękkim światem emocji, uczuć i interpretacji, a sferą teoretycznej, naukowej refleksji. Daje klucz do zrozumienia charakterystycznych cech wschodnioeuropejskiej sceny tańca, a tym samym – do odkrycia poprzez taniec tożsamości, korzeni, unikalnej siły i energii tego regionu.

Projekt został zainicjowany w 2013 roku. Po sympozjum w Lublinie kolejnymi etapami projektu będą: Laboratoria – spotkania, warsztaty z coachami w Atenach, Essen, Poznaniu i Pradze trwające od lipca do października 2014 orazBazaar – wielkie podsumowanie projektu w maju 2015 roku w Pradze.Identity.Move! to projekt organizowany przez Goethe-Institut w Warszawie we współpracy z Centrum Kultury w Lublinie, Eastern European Performing Arts Platform, Motus o.s. / Alfred ve dvoře in w Pradze i National School of Dance w Atenach.

Projekt jest wspierany przez Program Kultura Unii Europejskiej.

Pełne informacje o projekcie: www.identitymove.eu


Identity.Move! Pasek logotypów (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close