Wersja do druku

Udostępnij

Podczas II Festiwalu WarVie w Grupa Artystyczna Koncentrat pokaże swoją nową pracę w fazie work in progress, zatytułowaną Piotruś i Wilk. Reinterpretacja. Piotruś i Wilk Prokofiewa to dzieło wyjątkowo dobrze wpisujące się w podaną przez Susan Sontag w Notatkach o campie definicję sztuki klasycznej. Jest piękne, zrozumiałe, bez podtekstów, nie epatuje ekspresją inną, niż ta zawarta w estetyce i stylu kompozycji oraz w wirtuozerii wykonania. W projekcie Piotruś i Wilk. Reinterpretacja narracja zostaje zderzona z metodami pracy i gustami typowymi dla sztuki współczesnej (deformacja, redukcja, potoczność). Czy jest możliwe współistnienie klasyczności i współczesności w jednym przedstawieniu skoro wszystkie atrybuty sztuki klasycznej są przez sztukę współczesną w całości zanegowane?

 

Ponadto, w szerszym kontekście, sztuka w ogóle (klasyczna, współczesna i campowa) jest dziś w kulturze odizolowanym wątkiem, którego jego w założeniu główny konsument – zwykła widownia – nie kocha, nie lubi i nie szanuje. Artyści wszystkich dziedzin i wszystkich nurtów sztuki wysokiej tworzą więc sami dla siebie, swoich producentów, oraz dla wąskiego grona koneserów/snobów, nieudolnie acz heroicznie próbując przekonać wszystkich dookoła, że ma to jakikolwiek sens. Można powiedzieć, że sztuka per se stała się narracją nieproszoną, narracją „obcego”. Co powstanie/zostanie ze zderzenia dwóch nieznoszących się wzajemnie kulturowych prądów z żywiołem zwykłych przechodniów?

 

Odbędzie dwukrotna prezentacja projektu: 20 września o godz. 16.30 oraz 21 września o godz. 14.25 (Stacja Warszawa Stadion).

Ponadto 20 września o godz. 20:00 w Barze Studio (Plac Defilad 1) odbędzie się spotkanie o międzykulturowym dialogu w przestrzeni publicznej z udziałem Rafała Dziemidoka, Ewy Garniec i uczestników międzynarodowych warsztatów choreograficznych.

 

WIĘCEJ o festiwalu

Koncept, choreografia, reżyseria: Rafał Dziemidok
Przestrzeń, światło, kostiumy: Ewa Garniec
Adaptacja muzyczna: Oliver Schneller
Managment: Marta Zientkowska
6 wykonawców z Białorusi, Mołdawii, Rosji, Ukrainy

Producentem organizacyjnym Festivalu WarSoVie jest Instytut Sztuk Performatywnych w Warszawie www.iszp.pl i Fundacja Warsaw Bauhaus www.warsawbauhaus.org

Współfinansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa ; SPACE: Supporting Performing Arts Circulation in Europe; Włoski Instytut Kultury

 

Wstęp wolny.

Strona festiwalu: www.festivalwarsovie.org

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close