Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 7-10 listopada 2013 w Warszawie (Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, ul. Elektoralna 12) odbędzie się II Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego Warsaw Dance Days – projekt zapoczątkowany przez Aleksandrę Dziurosz, dyrektora Warszawskiego Teatru Tańca. Ma on charakter przeglądu promującego polskich artystów występujących w kraju i poza jego granicami. Podczas II edycji na scenie MCKiS wystąpią Polski Teatr Tańca, Krakowski Teatr Tańca, Warszawski Teatr Tańca, Helena Gołąb oraz artyści zagraniczni: Victoria Krajina, Michelle Azdajic, Bianca Anne Braunesberger, Teatr Tańca Vidlunnja. Na miesięczną rezydencję przyjedzie choreograf Ulrike Hager, która przygotuje specjalny spektakl Pink Noise dla Warszawskiego Teatru Tańca, obchodzącego jubileusz 5-lecia działalności.

W czasie Warsaw Dance Days odbędzie się także konferencja naukowa pt. Obraz polskiego tańca na świecie oraz multimedialna wystawa Polski taniec w obiektywie, która będzie prezentacją zdjęć warszawskich artystów fotografików: Marty Ankiersztejn, Iwony i Jarosława Cieślikowskich, Janusza Matuszewskiego.

– Nie od dziś obserwujemy potrzebę nawiązywania i wzmacniania kontaktów międzynarodowych, polegających zarówno na wymianie doświadczeń, jak i na realizacji wspólnych projektów – mówi Aleksandra Dziurosz, dyrektor festiwalu Warsaw Dance Days. – Polski taniec artystyczny znajduje się obecnie w fazie aktywnego rozwoju, która jednak często jest hamowana przez odpływ choreografów za granicę, a także przez niedocenianie polskich zasobów (twórców, teatrów, spektakli). Wynika to z jednej strony z trudności organizacyjnych, finansowych i logistycznych, z którymi borykają się zespoły niezależne, z drugiej strony, z niedostatecznej świadomości odbiorców, którzy niekiedy zbyt łatwo przyjmują, że zagraniczne dzieła z założenia są bardziej wartościowe niż rodzime. Różnorodne warszawskie środowisko artystyczne, paradoksalnie, jest zarówno znakomitym przykładem wyżej opisanych problemów, jak i ogromnym potencjałem, na polu którego może dojść do istotnych zmian poprzez stałe pielęgnowanie więzi międzynarodowych. Chciałabym, aby Międzynarodowy Festiwal Warsaw Dance Days uwalniał ten potencjał.

PROGRAM

7 listopada (czwartek)

godz. 19.00 (Sala Widowiskowa)

Sinfonia estravaganza i inne, Teatr Tańca Vidlunnja (UA)

Black diamond, Helena Gołąb (E/PL), Premiera polska

8 listopada (piątek)

godz. 19.00 (Sala Widowiskowa)

solo(w) Tauschfühlung (A/PL)

Said Unsaid, Victoria Krajina & Michelle Azdajic (BA/PL/US), Premiera

9 listopada (sobota)

godz. 15.00 (Sala Elektorska)

Konferencja naukowa Obraz polskiego tańca na świecie

godz. 19.00 (Sala Widowiskowa)

Pink Noise, Warszawski Teatr Tańca (A/PL), Premiera

Wieczorowi towarzyszy Otwarte foyer – Akcja Space w wykonaniu Atelier WTT oraz multimedialna wystawa z okazji jubileuszu 5-lecia Warszawskiego Teatru Tańca (Foyer MCKiS).

10 listopada (niedziela)

godz. 19.00 (Sala Widowiskowa)

Hello, Stranger! Polski Teatr Tańca (PL)

Cicindela, Krakowski Teatr Tańca (PL)

Realizacja projektu Hello, Stranger! Polskiego Teatru Tańca odbywa się w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska.

Festiwalowi towarzyszy multimedialna wystawa Polski taniec w obiektywie – prezentacja zdjęć warszawskich artystów fotografików: Marty Ankiersztejn, Iwony i Jarosława Cieślikowskich, Janusza Matuszewskiego | 7 – 10 listopada (Foyer MCKiS).

***

Organizatorzy: Stowarzyszenie Scena Otwarta, Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, Warszawski Teatr Tańca.

Partner Austriackie Forum Kultury

Dofinansowanie: Projekt dofinansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.

www.mckis.waw.pl www.wtt.waw.pl

Patroni medialni: Radio Kampus, e-teatr, taniecPOLSKA.pl

Dyrektor artystyczny: Aleksandra Dziurosz

Koordynator/kontakt: Magdalena Chabros, 22 586 42 04, m.chabros@mckis.waw.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close