Wersja do druku

Udostępnij

Stowarzyszenie Akademia Umiejętności Społecznych, Teatr Limen Butoh oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji Mokotów w niedzielę 13 czerwca zapraszają na plenerowy performans (L)śniące z muzyką na żywo, który odbędzie się na plaży nad Jeziorkiem Czerniakowskim. Jest on częścią projektu artystycznego Lemniskata. Lemniskata to z kolei nazwa różnych figur geometrycznych przypominających kształtem symbol nieskończoności, który czasem jest również określany właśnie tym słowem. Pokaz nad jeziorem kończy tegoroczny festiwal.

 

Ideą całego, trwającego kilka tygodni, wydarzenia jest nowe butoh i pytania o rozwój tej sztuki w XXI wieku. Twórcy starają się zaprezentować różne formy poszukiwań, zadają też pytania o możliwość nowej estetyki butoh, bez utraty jego istoty. Każda edycja odnosi się do jej interdyscyplinarności i transnarodowości, by jednocześnie przyjrzeć się wpływom różnych kręgów kulturowych na jej uprawianie.

 

O performansie:

 

O Jeziorku Czerniakowskim […] krążą już legendy. W jego okolicach miał miejsce jedyny udokumentowany przypadek lądowania UFO w Warszawie. Inni przekonują, że w Jeziorku jest zatopiony samolot, a jeszcze inni, że […] jest tam przejście do innego wymiaru.Od lat po Warszawie krążą przeróżne legendy na temat niezwykłych wydarzeń w okolicy Jeziorka Czerniakowskiego i elektrociepłowni Siekierki. Ta część stolicy ma opinię tajemniczej i nie do końca zbadanej […]. …w późniejszych latach pojawiały się tu dziwne światła. […] Podobno światło widywane było też pod powierzchnią wody w Jeziorku Czerniakowskim.

 

Jezioro snów. A jeśli czas jest jak jezioro, a nie rzeka? Odwieczny czas snów to balansowanie pomiędzy dwoma światami – metafizycznym i fizycznym. To praczas, czas mityczny przeciwstawiany czasowi czynności codziennych, a jednak obecny w każdym człowieku, obecny w różnych miejscach. Tu i teraz. Butoh to zbliżanie się i dotykanie tego, co istnieje tu, choć niewidzialne i nienazywalne.

 

Sny są wieczne, pochodzą z Czasu Snu, zgodnie z nimi toczą się dzieje wszechświata. Mój Sen jest moim prawem – pisał Murdrooroo.

 

Butoh. Śniące ciało. Powietrze pulsuje życiem. Taniec wydarza się i jest wszechświatem. Bycie. Każda cząstka ciała jest Źródłem. Niewidzialne Widzialnego, Widzialne Niewidzialnego.

 

(L)śniące

Plenerowy performans

13 czerwca, godz. 19.00, Jeziorko Czerniakowskie, ul. Jeziorna 4, Warszawa

Teatr Limen Butoh 

Koncepcja: Sylwia Hanff

Taniec butoh: Sylwia Hanff & Marzena Brzezińska

Muzyka (live): Katarzyna Karpowicz (koto)

 

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/148740657197168

 

O sztuce butoh:

 

Kontrkulturowa forma współczesnego anty-tańca, która narodziła się w Japonii na przełomie lat 50 i 60 XX w. Zrywa z kanonami tradycyjnej sztuki, nie tylko japońskiej. Inspiracją były także europejskie i amerykańskie nurty sztuki awangardowej, m.in. koncepcja teatru okrucieństwa Antonin’a Artaud’a, taniec ekspresyjny oraz filozofia Nietzsche’go, pisma Bataille’a, twórczość Genet’a. Butoh jest rytuałem wyzwalającym wewnętrzną energię i eksplorującym mroki podświadomości. Z premedytacją ukazuje zakazane dotąd obszary życia. Butoh – nazywane tańcem lub teatrem, stanowi kategorię sama w sobie, a jego istotą jest poszerzona percepcja ciała wyzwolonego z automatyzmów codzienności, poszukiwanie tego, co autentyczne w ciele, tajemniczego piękna, otwarcie na kontakt  z Jaźnią i jedność Uniwersum w jego wiecznym cyklu życia i śmierci.

 

Butoh jest stanem jedności umysłu-ciała umożliwiającym subtelne odczuwanie świata wewnętrznego i zewnętrznego, to czyste doświadczenie zmieniających się stanów istnienia. Tancerz, istniejąc na krańcach czasu, otwiera przestrzeń, w której ujawniają się rzeczy niewidzialne.

 

Butohpolis program festiwalu: https://www.facebook.com/events/178484814105910

 

Zasady bezpieczeństwa:
– organizatorzy proszą o zachowywanie dystansu 1,5 metra,

– wewnątrz budynku obowiązuje noszenie maseczek,
– na terenie będą dostępne środki do dezynfekcji.

 

*** 

 

Organizator: Stowarzyszenie Akademia Umiejętności Społecznych

Współorganizator: Teatr Limen Butoh

Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawa

Partner: Teatr Akt

Patronat medialny: Centrum Teatru i Tańca, Butohsfera, Fundacja Performa

Wsparcie medialne: portal taniecPOLSKA.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close