Wersja do druku

Udostępnij

Już w najbliższą niedzielę, 23 maja o godzinie 17.00, w warszawskim Teatrze Akt w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Butoh zostanie zaprezentowana opowieść O rybaku Urashima. To tradycyjna bajka japońska dotykająca tematu przemijania. Historię przedstawią twórcy z grupy Opowieści z Walizki: Anna Woźniak i Joanna Sarnecka, na flecie shiakuhachi zagra Marcin Żekało.  

 

Ideą festiwalu jest nowe butoh i pytania o rozwój tej sztuki w XXI wieku. Organizatorzy starają się zaprezentować różne formy poszukiwań, zadają też pytania o możliwość nowej estetyki butoh, bez utraty jego istoty. Każda edycja odnosi się do jej interdyscyplinarności i transnarodowości, by jednocześnie przyjrzeć się wpływom różnych kręgów kulturowych na jej uprawianie.

 

O rybaku Urashima

 

Historia rybaka Urashimy jest z jednej strony odległa – pochodzi z Japonii. Ale w pewnym sensie jest bliska każdemu. Oto bohater trafia do królestwa, w którym się nie umiera. Być może żyłby tam szczęśliwie do dziś dnia, gdyby nie… pamięć. 

Baśń O rybaku Urashima pochodzi z głębokiej przeszłości. To pradawna japońska historia, mit wyjaśniający skończoność naszego, ludzkiego świata, konieczność śmierci i iluzję, jaką może stanowić pragnienie nieśmiertelności, które wyrywa nas z tu i teraz, by zwieźć na manowce. Dobra tego świata, rozkosze na czele z cielesnym pięknem, to podmorskie głębiny naszych pragnień. Tęsknota za domem, za tym, co proste, za bezpośrednim doświadczeniem, realną więzią, mogą stanowić drogę powrotu do prawdziwego życia. Baśń zawiera więc głęboką i uniwersalną prawdę o naszym życiu rozpiętym między tym, co zwykłe, codzienne i śmiertelne, a przemożną tęsknotą za wiecznym, pełnym życia i nieskończonym życiem.

 

Spektakl utrzymany jest w minimalistycznej stylistyce nawiązującej do estetyki japońskiej. Opowieściom towarzyszą delikatne dźwięki fletu shakuhachi. Taniec butoh przenosi historię na bardziej abstrakcyjny poziom. Treść i forma sprawiają, że uczestnictwo w baśni staje się rodzajem wspólnej medytacji. Teaser spektaklu dostępny na kanale YouTube.

 

Opowieści z walizki  przedstawiają historie z muzyką na żywo. Już od 2009 roku wędrują po wielokulturowej Polsce, ale chętnie przekraczają granice by poznawać inne, także odległe, kultury poprzez ich baśnie i muzykę. Opowieści to droga do poznawania dziedzictwa kulturowego i doświadczania wspólnoty, także międzypokoleniowej. Uczą uważności, ginącej sztuki słuchania. W repertuarze ważne miejsce zajmują tradycyjne baśnie. Dotykają spraw najważniejszych subtelnym językiem metafory.  Więcej informacji na stronie: www.opowiescizwalizki.pl.

 

Joanna Sarnecka – antropolożka kultury/etnografka, artystka działająca w obszarze sztuki opowiadania (grupa Opowieści z Walizki) i eksperymentująca z tańcem butoh. Angażuje się w projekty na styku sztuki i działań społecznych: działania teatralne z osobami z niepełnosprawnością, włączanie w kulturę osób mieszkających poza kulturalnymi centrami, edukacja wielokulturowa i popularyzacja wielokulturowego dziedzictwa.

 

Anna Woźniak – animatorka kultury, opowiadaczka, inicjatorka i koordynatorka projektów edukacyjnych i artystycznych. Od 2015 roku współtworzy artystyczna grupę Opowieści z Walizki,w której wspólnie z Joanną Sarnecką realizuje spektakle narracyjne. Występuje na festiwalach, w muzeach, domach kultury, bibliotekach, świetlicach, więzieniach.

 

Marcin Żekało – muzykant, twórca,  pasjonat kultury japońskiej, multiinstrumentalista najsilniej zwiazany z japońskim bambusowym fletem shakuhachi. 

 

O rybaku Urashima

 

23 maja 2021, godz. 17.00

Miejsce: Teatr Akt, ul. Łaziebna 9, Warszawa

Czas trwania: 45 min

 

Występują:

 

Opowieści, taniec butoh, bęben obręczowy: Joanna Sarnecka

Opowieści, tank drum, cytra, dzwonek koshi: Anna Woźniak

Flet shakuhachi: Marcin Żekało

 

Organizatorzy przypominają o obowiązujących zasadach bezpieczeństwa:
– prosimy o zachowywanie dystansu społecznego 1,5 metra
– na terenie będą dostępne środki do dezynfekcji.

 

Pełen program festiwalu jest dostępny na Facebooku.

 

***

 

Więcej o festiwalu

 

Organizator: Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych”

Współorganizator: Teatr Limen Butoh

Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawa

Partner: Teatr Akt

Patronat medialny: Centrum Teatru i Tańca, Butohsfera, Fundacja Performa

Wsparcie medialne: portal taniecPOLSKA.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close