Wersja do druku

Udostępnij

Podczas III Butohpolis. Festiwalu Sztuki Butoh w dniach 19 – 21 maja dostępny będzie online pełnometrażowy film Plantain. Obraz został wyprodukowany i nakręcony w plenerze podczas miesięcznego spaceru performatywnego duetu artystów VestAndPage z północnych Niemiec przez Polskę do Obwodu Kaliningradzkiego, w maju i czerwcu 2015 roku. Plantain będzie można zobaczyć od 19 maja od godz. 19.00. Link do produkcji zostanie opublikowany w wydarzeniu na profilu Butohpolis

 

Ideą festiwalu jest nowe butoh i pytania o rozwój tej sztuki w XXI wieku. Organizatorzy starają się zaprezentować różne formy poszukiwań, zadają też pytania o możliwość nowej estetyki butoh, bez utraty jego istoty. Każda edycja odnosi się do jej interdyscyplinarności i transnarodowości, by jednocześnie przyjrzeć się wpływom różnych kręgów kulturowych na jej uprawianie. VestAndPage to gość specjalny tegorocznego Butohpolis i nowy wątek w kilkuletnim planie rozwoju festiwalu – sztuka performance jako źródłowo pokrewna butoh.

 

O filmie:

 

Plantain bierze za punkt wyjścia prywatną rodzinną historię i historyczne wydarzenie wysiedleń po drugiej wojnie światowej, skupia się na problemie ciała zastąpionego – wysiedlonego – na miejscu. Kwestionuje, w jaki sposób przeszłość i teraźniejszość przemawiają do naszych ciał i przez nie stają w obliczu wyzwań etycznych, społecznych i egzystencjalnych. Bada proces akceptacji historii, jej indywidualnej i zbiorowej archiwizacji, a także koncepcje tożsamości i przenikalności granic kulturowych. W siedmiu odcinkach film przypomina każdego członka rodziny, aby spojrzeć w czas, tajemnicę, wojnę, obowiązek, odwagę, traumę i wierność.

 

Rodzina Stenke uciekła w trakcie ewakuacji Prus Wschodnich zimą 1945 roku podczas cywilnego exodusu wzdłuż Morza Bałtyckiego do północnych Niemiec, pokonując ponad tysiąc kilometrów. Nigdy potem nie mówiło się ani o wojnie ani o tym co ona oznaczała dla każdego z jej członków: artyści wiedzieli jedynie, że uciekli w czasie wojny oraz przybyli z północy. Aby współczesny dyskurs o przeszłości mógł ułatwić zrozumienie teraźniejszości, artyści musieli wypełniać luki w pamięci i łączyć brakujące elementy, prawdziwe lub fikcyjne. Proces przypominania sobie niewypowiedzianego, składania elementów w całość, odkopywania tego, co zakurzone, wyobrażania sobie możliwych światów jednocześnie sporządzając mapy tych niemożliwych, otwierania zamkniętych pudełek i podważanie ich zawartości: dematerializacja przeszłości, gdzie zapomnienie panuje nad nostalgią.

 

Balansując między rzeczywistością, wyobraźnią i zmieniającymi się konturami wspomnień wielu osób, film przedstawia artystów w sekwencji ruchomych obrazów, poprzez zagadnienia społeczne i geofizyczne. Spojrzenie na te kwestie ewoluuje w bezpośredniej reakcji na otoczenie i przedmioty, które znaleźli na swojej drodze. Choć nie jest to dokument, kamera rejestruje to, co zobaczyliby ewentualni widzowie tych wydarzeń. Ich performansy są ściśle połączone ze sobą, tworząc autonomiczną historię, którą każdy widz może odczytać po swojemu.

 

Produkcja: VestAndPage, Niemcy 2017

Film z polskimi napisami.

Tłumaczenie: Małgorzata Sady

Czas trwania: 90 min.

 

VestAndPage – duet artystyczny, tworzony przez niemiecką artystkę Verenę Stenke oraz pochodzącego z Wenecji artystę i pisarza Andreę Paganesa, od 2006 roku działający w obszarze sztuki performance, filmu i literatury. To także niezależni kuratorzy. Ich praktyka artystyczna ma charakter kontekstualny i jest odpowiedzią na otoczenie i problemy społeczne, odnosi się do historii i architektury miejsca. W poetyce odniesień podejmują kwestie percepcji, rzeczywistości, porozumiewania się, kruchości funkcjonowania człowieka i grup ludzkich w sferze społecznej i w środowisku naturalnym. VestAndPage prezentowali swoje działania oraz filmy na całym świecie. Są inicjatorami i kuratorami wielu projektów, m.in. International Performance Art Week w Wenecji. Ich artykuły ukazują się w książkach i periodykach dotyczących sztuki współczesnej.

 

www.vest-and-page.de/

www.plantain-themovie.de

Trailer filmu: www.youtube.com/watch?v=vS80Ki-T9bI

 

***

 

Więcej o festiwalu

 

Organizator: Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych”

Współorganizator: Teatr Limen Butoh

Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawa

Partner: Teatr Akt

Patronat medialny: Centrum Teatru i Tańca, Butohsfera, Fundacja Performa

Wsparcie medialne: portal taniecPOLSKA.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close