Wersja do druku

Udostępnij

Organizatorzy III Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Butoh zapraszają do wyruszenia w kolejną podroż, którą tym razem jest butoh-jam w lesie. Uczestnicy będą mogli włączyć się w rytm odwiecznego tańca tysiąca istnień, walki o przetrwanie. Usłyszeć szum wiatru, szelest liści i dźwięki etnicznych instrumentów dopełniających przestrzeń wyobraźni. Każdy tańczy, co mu w duszy gra. Wspólny taniec do muzyki Ruffa Libnera poprowadzi Anita Zdrojewska, artystka butoh i japonistka.

 

Ideą festiwalu jest nowe butoh i pytania o rozwój tej sztuki w XXI wieku. Twórcy starają się zaprezentować różne formy poszukiwań, zadają też pytania o możliwość nowej estetyki butoh, bez utraty jego istoty. Każda edycja odnosi się do jej interdyscyplinarności i transnarodowości, by jednocześnie przyjrzeć się wpływom różnych kręgów kulturowych na jej uprawianie.

 

O prowadzących:

 

Anita Zdrojewska – tancerka butoh, japonistka, malarka ikon. Od 2008 roku uczyła się butoh m.in u: Yoshito Ohno, Atsushiego Takenouchiego, Yukio Waguriego, Ko Murobushiego, Tetsuro Fukuhary, Ken Mai’a, Mai Dunsky. Tańczyła m.in. Niesen (Butohpolis), improwizację z Tetsuro Fukuharą (XI Dni Japonii w Warszawie), w projekcie Joan Laage Earth Tomes (Fort Mokotów), Wesele-kekkonshiki (z Joanną Sarnecką na Matsuri i podczas finisażu wystawy w SARP), Punkt zero w ramach spotkań Butoh Kai. Od momentu powstania, Punkt Zero rozwinął się do tryptyku (Punkt zero, Punkt zero. Nebula i Punkt zero. Kontinuum), którego ostatnia część miała premierę podczas II edycji spotkań Butoh Kai w Butohsferze. Od 2018 roku, Zdrojewska, wraz z Joanną Sarnecką, bierze udział w projekcie artystyczno – badawczym Weselekekkonshiki prezentowanym podczas Matsuri (2018) oraz w Butohsferze i siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich (2019). Reperformowała też wybrane prace Mariny Abramović podczas wystawy Do czysta/the Cleaner w CSW Toruń.

 

W 2010 roku rozpoczęła naukę malarstwa ikonowego w pracowni ikon Jezuitów Droga Ikony. Brała udział w plenerach a swoje prace pokazywała na wystawach zbiorowych w galeriach i muzeach w Warszawie, Poznaniu, Częstochowie i Zamłyniu (Ukraina).

Prowadzi regularne, autorskie warsztaty Butoh w Butohsferze.

Rafał Ruff Libner – muzyk, podróżnik, dźwiękowiec, autor tekstów i performer. Na didgeridoo gra od 1998 roku. Współtwórca Radio Samsara, Nell’ Ambientes, Balanda Didjeridoo Duo, współpracował z krakowskim Teatrem Starym – rola muzyka didjeridu w Factory 2 Krystiana Lupy, Storia Theurgica Dynamic Multimedia Project, Gadającą Tykwą, Magic Carpathians, Studnia O, podczas licznych pobytów w Nepalu koncertował i nagrywał z Shyam Nepali Group. Tworzy muzykę do performansów butoh (Zdrojewska/Libner – Niesen, Punkt Zero, Nebula, Kontinuum). Współorganizator Festiwalu Didgeridoo Dźwięki z Korzenia Od 2019 wszedł w skład tworzącego muzykę eksperymentalną z pogranicza etno i elektroniki kwartetu Baczyńska/Daniłowicz/Zientara/Libner.

 

Solowo występuje jako Soundbreathing czyli Ruff solo, w konwencji live looping one man band – Oddychanie Dźwiękiem Didgeridoo – Elektro Akustyczny chillout na instrumentach etnicznych: didgeridoo, drumle, echa, pętle i pogłosy, handpan, shruti box, dźwięki tła.

 

Od organizatorów:

 

Tańczymy w Lesie Kabackim. Zakładamy wygodne ubranie i zastanawiamy się jaka będzie pogoda. Nie odpuszczamy! Może trzeba zabrać coś do przebrania się. Prosimy wziąć wodę do picia, coś do jedzenia. Na koniec, planujemy posiedzieć nad lokalnym jeziorkiem.

 

Dojazd

 

Metro

Stacja metra Natolin. Należy wyjść na ul. Belgradzką i idąc w stronę/przechodząc przez ul. Stryjeńskich, dochodzi się do małego parkingu między kościołem pw. Ofiarowania Pańskiego (ul. Stryjeńskich 21) a górką rowerową Bike Park Kazoora.

 

Autobusy

Przy ul. Stryjeńskich, blisko kościoła zatrzymują się linie 192 i 504.

 

Uczestnicy spotykają się na parkingu (przy ul. Stryjeńskich 21) 29 maja (sobota) o 17.00 i razem idą do lasu. Butoh-jam rozpocznie się o 18.00.

 

Informacje dodatkowe oraz rejestracja: azdrojewska@publink.com.pl

 

Więcej na temat III Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Butoh można przeczytać tutaj.

 

*** 

 

Organizator: Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych”

Współorganizator: Teatr Limen Butoh

Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawa

Partner: Teatr Akt

Patronat medialny: Centrum Teatru i Tańca, Butohsfera, Fundacja Performa

Wsparcie medialne: portal taniecPOLSKA.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close