19 marca w Muzeum Śląskim w Katowicach rozpocznie się III Kongres Tańca organizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. W ciągu trzech dni odbędzie się osiem paneli tematycznych, prowadzonych przez grupy panelistów, którzy zostali wybrani przez środowisko tańca. Trzecia edycja wydarzenia przebiegnie pod hasłem III Kongres Tańca: Dyskutujmy. Twórzmy. Działajmy.

Wersja do druku

Udostępnij

Jednym z nadrzędnych celów Kongresu jest oddanie głosu ludziom tańca w Polsce. Narodowy Instytut Muzyki i Tańca zwrócił się do organizacji reprezentujących środowisko oraz instytucji wspierających rozwój tej dziedziny sztuki z propozycją wskazania ich reprezentantów do poszczególnych paneli. Aby oddać głos także artystom i artystkom niezrzeszonym, NIMiT ogłosił otwarty nabór kandydatów i kandydatek na panelistów i panelistki. Wszyscy razem będą brali udział w dyskusjach na tematy, takie jak:
edukacja zawodowa, kwestie związane z wykonywaniem zawodu, finansowanie tańca, infrastruktura, relacje w środowisku tańca, dostępność, upowszechnianie tańca, budowanie publiczności i promocja.
Więcej na stronie: https://kongrestanca.pl/.

Tegoroczny Kongres odbywa się w Katowicach – stolicy Śląska. Wybór ten jest wyrazem uznania dla potencjału i różnorodności tego regionu w obszarze tańca, tak w wymiarze historycznym, jak
i współczesnym, co znajduje swój wyraz chociażby w wielości instytucji z tańcem związanych
– mówi Karol Urbański – zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.
Wierzymy, że wybór programu, panelistów i liczny udział uczestników sprawią, że wszystkie ważne kwestie wybrzmią, wyzwania zostaną zdiagnozowane, a możliwe drogi rozwoju wraz z propozycją realnych rozwiązań – wskazane. Chcemy, aby kolejne kongresy odbywały się w różnych ważnych dla polskiego tańca ośrodkach. Niech to spotkanie będzie czasem wytężonej pracy, ale też wielkim świętem polskiego środowiska tańca! – dodaje dyrektor Urbański.

Szczegółowy program: https://kongrestanca.pl/program

Wydarzenia towarzyszące III Kongresowi Tańca:

  • Spektakl Bestie – 19 marca godz. 20.00, Teatr ROZBARK w Bytomiu. Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS;
  • Potańcówka – 20 marca godz. 20.00, Starochorzowski Dom Kultury w Chorzowie.
    Partnerem wydarzenia jest Zespół Pieśni i Tanca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.

Organizatorem III Kongresu Tańca jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Wydarzenie jest finansowane z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem wydarzenia jest Muzeum Śląskie w Katowicach.

Patronat Honorowy nad III Kongresem Tańca objęli:
Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński,
Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.

Więcej informacji: https://kongrestanca.pl/

Transmisja z III Kongresu Tańca na kanale YouTube Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca: 

Dzień I


Dzień II


Dzień III


Tuż przed Kongresem, czyli 18 marca Narodowy Instytut Muzyki i Tańca zaprasza na Śląski Dzień Tańca.

W programie znajdą się między innymi: prezentacje spektakli, pokazy prac studentów i absolwentów szkół artystycznych, warsztaty taneczne – od tańca współczesnego i klasycznego, po Bollywood i akrobatykę taneczną. Wśród atrakcji pojawi się także jam taneczny, Kino Tańca, a także unikatowe zwiedzanie siedziby Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

18 marca o godz. 16.00 w siedzibie Galerii Sztuki współczesnej BWA w Katowicach odbędzie się także spotkanie autorskie z Jagodą Ignaczak – autorką książki Dzieje Polskiego Baletu Reprezentacyjnego – pierwszej publikacji w nowej serii wydawniczej Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Szczegółowy program Śląskiego Dnia Tańca znajduje się na stronie: https://kongrestanca.pl/slaski-dzien-tanca.

Organizatorem Śląskiego Dnia Tańca jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Akcja odbywa się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego.


O Narodowym Instytucie Muzyki i Tańca:

Narodowy Instytut Muzyki i Tańca realizuje projekty twórcze, wydawnicze, naukowe i stypendialne. Tworzy nowe standardy współpracy artystów i instytucji. Prowadzi takie projekty jak: Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”, Przestrzenie Sztuki, Koryfeusz Muzyki Polskiej, PolandDances czy Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej. Zespół Instytutu dba o to, by polscy muzycy i tancerze mogli się stale rozwijać i prezentować swoje dokonania nie tylko w kraju, ale i za granicą. Wszystkie zadania finansowane są w ramach działalności bieżącej Instytutu z dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Strona internetowa: https://nimit.pl/


Koordynatorka III Kongresu Tańca:
Alicja Kosińska; e-mail: kongrestanca@nimit.pl

Koordynatorka Śląskiego Dnia Tańca:
Ewelina Cieśla; e-mail: slaskidzientanca@nimit.pl

Kontakt dla mediów:
Agnieszka Wyszomirska; e-mail: agnieszka.wyszomirska@nimit.pl, tel.: +48 887 240 011

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close