Wersja do druku

Udostępnij

Jagoda Ignaczak – historyk tańca, teatrolog, filolog polski, a przede wszystkim człowiek, który o teatrze tańca wie niemal wszystko, w najbliższą niedzielę 1 marca o godz. 17.00 będzie gościem Iławskiego Centrum Kultury. Podczas spotkania wygłosi wykład zatytułowany Teatr tańca – kusząca hybryda

 

Taniec jest najstarszą, a zarazem najbardziej uniwersalną sztuką, pełniącą jednocześnie funkcje społeczne i estetyczne. Teatr tańca, jako zjawisko gatunkowe, pojawił się praktycznie na scenie w II połowie XX wieku i wywołał rewolucję, której konsekwencje mają zasięg światowyOtwartość  teatru tańca, jego bezpośredni zwrot ku publiczności i synteza  środków formalnych czerpiących z różnych, nie tylko artystycznych źródeł, wciąż przynosi ożywcze prądy, które nie pozwalają tej materii skostnieć i przejść do historii.

 

Po spotkaniu o godz. 18.00 na scenie Kinoteatru „Pasja” Sopocki Teatr Tańca zaprezentuje iławskiej publiczności Ostatnie piętro

 

O spektaklu: 

 

Ostatnie piętro to spektakl, który powstał jako premiera na XX-lecie zespołu, według koncepcji Joanny Czajkowskiej. Nawiązuje do filmów singapurskiego reżysera Erika Khoo, który w swoich pracach, m.in.: 12 pięter, Mee Pok Man i Be with me, opowiada o samotności ludzi żyjących w dużych miastach i o próbach, jakie podejmują, by ją przekroczyć. 

 

Widz może śledzić historie kilku różnych bohaterów, m.in. pracowników baru szybkiej obsługi, nastolatki przeżywającej pierwszą fascynację czy samotnej kobiety. Ich losy krzyżują się wzajemnie, wpływając na siebie i rezonując. Twórcom Ostatniego piętra zależało na oddaniu specyficznego nastroju filmów singapurskiego artysty, w których melancholia miesza się z realizmem.

 

W warstwie choreograficznej spektakl nawiązuje do pierwszych 10. lat działalności Sopockiego Teatru Tańca. Założyciele STT zatem remiksują własną twórczość, badając na ile rozwiązania sprzed 20. czy 10. lat nadal mogą być interesujące.

 

Scenariusz, reżyseria: Joanna Czajkowska
Kreacje aktorskie, współpraca chorograficzna: Joanna Czajkowska, Jacek Krawczyk, Kamila Maik, Kacper Matuszewski, Kalina Porazińska
Muzyka: Mariusz Noskowiak
Scenografia i stylizacja: Joanna Czajkowska
Kostiumy: CROPP
Reżyseria oświetlenia: Mateusz Gierc

 

Wejściówki na wydarzenia można odebrać w kasie kina w godzinach jej otwarcia. Na każde z wydarzeń (wykład Jadwigi Ignaczak oraz spektakl Ostatnie piętro) obowiązuje oddzielna wejściówka.

  

Spotkanie oraz pokaz spektaklu odbywają się w ramach projektu Od kontemplacji do inspiracji – Teatr Tańca na scenie Kinoteatru „Pasja” w Iławie pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Iławy. 

  

Kolejne wydarzenie w ramach tego projektu już 9 marca o godz. 19.00; widzowie zobaczą wówczas spektakl Showreel w chor. i reż. Urszuli Bernat-Jałochy. Więcej w naszym kalendarium wydarzeń

 

O projekcie: 

To jedne z kilku wydarzeń zaplanowanych w roku 2020 w ramach projektu: Od kontemplacji do inspiracji – Teatr Tańca na scenie Kinoteatru „Pasja” w Iławie, łączącego teatr i taniec. Będą to m.in.: Ewa i On Iwony Olszowskiej, Pawła Koniora (30 marca), Real Love Teatru Tańca Zawirowania (6 kwietnia), warsztaty taneczne GaGa z Małgorzatą Mielech (we współpracy ze Szkołą Tańca i Akrobatyki Spinel, 19 kwietnia), spektakl Cicha w wykonaniu Pauliny Wycichowskiej i Malwiny Paszek, spektakl dla przedszkolaków Pan Kejk w wykonaniu Olsztyńskiego Teatru Tańca oraz Teatru Tańca „Pryzmat” (w ramach Iławskiej Nocy Muzeów, 15 maja).

 

Wydarzenia są współorganizowane przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2020

  

***

 

W ramach programu Scena dla tańca, będącego programem własnym Instytutu Muzyki i Tańca, wsparcie otrzymują projekty, dzięki którym spektakle taneczne mogą być regularnie i gościnnie prezentowane na scenach teatralnych i w instytucjach (jak centra sztuki czy galerie) w całej Polsce.

 

 

Scena dla tańca 2019 (miniaturka) IMIT (oryginał)Iławskie Centrum Kultury_logo (miniaturka) Iława_herb miasta (miniaturka) 

 

 

   

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close