Wersja do druku

Udostępnij

Instytut Muzyki i Tańca i British Council zapraszają do udziału w laboratoriach tańca skierowanych do artystek i artystów z niepełnosprawnościami i bez niepełnosprawności.

 

Łatwy tekst [pobierz]

 

Proponujemy pracę w zamkniętej grupie, nie większej niż 10 osób uczestniczących. Program będzie się składał z:

 

  • 3 grupowych spotkań online; każde spotkanie będzie trwać około 1,5 godziny;
  • 1 laboratorium stacjonarnego w formie warsztatów. Jego celem będzie pogłębienie praktyki ruchowej. Laboratorium będzie trwało 3 dni. Odbędzie się w Warszawie. Zapewniamy nocleg i jeden posiłek dziennie. Uczestnicy we własnym zakresie opłacają podróż do Warszawy.

 

Wybrani w trakcie spotkań artyści zostaną zaproszeni do indywidualnych konsultacji z Claire Cunningham, szkocką performerką, znaną na świecie artystką z niepełnosprawnością.

 

Zachęcamy do zgłaszania się na wszystkie spotkania. Można się też zgłosić tylko na niektóre z nich.

 

Link do formularza zgłoszeniowego: https://forms.gle/LJGh7MiUUAkbDmgs7

 

Można się zgłaszać do 15 lipca 2020 roku.

 

Harmonogram

 

14 sierpnia 2020, start ok. godz. 15.00

Grupowe spotkanie online z Claire Cunningham

 

Temat spotkania: punktem wyjścia będzie rejestracja rozmowy Claire Cunningham, Tanji Erhart i Konrada Kurowskiego. Spotkanie będzie wprowadzeniem do praktyki ruchowej Claire, zaprezentuje ważne dla niej koncepcje, sposób, w jaki ona i Tanja Erhart zaczęły pracować na arenie międzynarodowej oraz inne możliwe drogi do współpracy z producentami i rozwoju kariery.

 

4-6 września 2020

Laboratorium stacjonarne w formie warsztatów z Pauliną Wycichowską i Katarzyną Żeglicką w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie

 

Spotkanie odbędzie się w języku polskim.

 

W trakcie laboratorium zaproponowane będą działania niewymagające kontaktu fizycznego uczestników. Finałem laboratorium będzie spotkanie sieciujące, umożliwiające zaprezentowanie twórcom biorącym udział w laboratorium planowanych w przyszłości projektów.

 

13 października 2020, start ok. godz. 15.00

Grupowe spotkanie online z Claire Cunningham

 

Temat spotkania: punktem wyjścia do rozmowy na spotkaniu będzie tekst Claire Cunningham. Porozmawiamy o rozwijaniu koncepcji artystycznych, o tym, co sprawia, że czujesz się silny/silna w swojej praktyce, a także o tym, jak korzystać z informacji zwrotnych od innych.

 

27 października 2020, start ok. godz. 15.00

Grupowe spotkanie online z Claire Cunningham

 

Temat spotkania: punktem wyjścia do rozmowy na spotkaniu będzie krótki film grupy Candoco. Claire opowie o podejmowaniu tematów bardziej wymagających oraz o tym, jak zdobyła pewność siebie i przezwyciężyła obawy, rozwijając swoją praktykę. Porozmawiamy także o tym, jak zachować świeże podejście w swojej praktyce ruchowej.

 

Biogramy prowadzących:

 

Claire Cunningham jest szkocką performerką i twórczynią multidyscyplinarnych spektakli. To jedna z najbardziej znanych w Anglii i na świecie artystek z niepełnosprawnością. Jej praca jest często zakorzeniona w refleksji nad właściwym/niewłaściwym użyciem jej kul oraz w potencjale jej specyficznej fizyczności przy świadomym odrzuceniu tradycyjnych technik tańca (opracowanych dla ciał bez niepełnosprawności). Towarzyszy temu głębokie zainteresowanie doświadczeniem niepełnosprawności i jego konsekwencjami, nie tylko z perspektywy choreograficznej, lecz także na poziomie społecznego rozumienia wiedzy, wartości, relacji i współzależności.

 

Paulina Wycichowska to choreografka, wykładowczyni akademicka, pedagog tańca i tancerka, arteterapeutka, trenerka pilates core, twórczyni autorskiej metody budowania świadomości ciała i ruchu I mind the step. Jest absolwentką Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu i London Contemporary Dance School (University of Kent), UAM, WSUS i UM w Poznaniu, doktorantką UMFC w Warszawie. Uprzednio związana zawodowo przez 17 lat z Polskim Teatrem Tańca jako solistka i choreografka, obecnie jest artystką niezależną oraz wykładowczynią uczelni: poznańskiego AWF i UM oraz AM w Łodzi. Profesjonalną choreografią zajmuje się od ponad 20 lat, jest członkinią ZASP i Polskiego Forum Choreologicznego.

 

Katarzyna Żeglicka to queer kobieta z niepełnosprawnością, performerka i aktywistka na rzecz praw kobiet z niepełnosprawnościami i osób LGBTQIA. Członkini kolektywu Artykuł 6, Rady ds. Równego Traktowania przy Prezydencie Miasta Krakowa i rady krakowskiej Fundacji Autonomia. Od 17 lat pracuje z osobami z niepełnosprawnościami, a od 10 lat współpracuje z organizacjami pozarządowymi. Na swoim koncie ma ponad 3000 godzin pracy warsztatowej. Prowadzi warsztaty z zakresu: samoobrony i asertywności, pracy z ciałem, dostępności, praw i przeciwdziałania dyskryminacji wobec osób z niepełnosprawnościami i aktywnego poszukiwania pracy. Ukończyła roczny kurs choreografii scenicznej pod kierunkiem Iwony Olszowskiej.

 

Pytania i odpowiedzi

 

Jakie są opłaty związane z udziałem w laboratoriach?

 

Udział w laboratoriach jest nieodpłatny.

 

W czasie laboratorium stacjonarnego w Warszawie pokrywamy również koszty noclegu i jednego posiłku w ciągu dnia. Uczestnicy we własnym zakresie pokrywają jedynie koszty dojazdu do Warszawy.

 

Kogo zapraszamy do udziału w laboratoriach?

 

Artystki i artystów tworzących w obszarze tańca (tancerzy, twórców tańca, choreografów z niepełnosprawnościami i bez niepełnosprawności).

 

Laboratorium jest otwarte dla wszystkich osób z niepełnosprawnościami i bez niepełnosprawności, które są zainteresowane odkrywaniem nowych form ruchu i relacji z własnym ciałem i z innymi.

 

Osoby, które chcą wziąć udział w laboratoriach, muszą mieć 18 lat lub więcej.

 

Niepełnosprawność nie może być przeszkodą dla uczestnictwa, zapewniamy dostępność miejsca, w którym odbędzie się laboratorium stacjonarne, i rozplanowanie czasu pracy uwzględniające potrzeby uczestników. W razie potrzeby udostępniona zostanie dodatkowa pomoc w zakresie komunikacji, w tym tłumaczenie na polski język migowy.

 

W formularzu zgłoszeniowym zbieramy informacje, które posłużą do rekrutacji uczestników – pamiętajcie, aby opisać każdy podpunkt możliwie szczegółowo. Osoby czytające zgłoszenia będą przyznawać punkty Twojemu zgłoszeniu, biorąc pod uwagę:

 

  • Opis Twojego doświadczenia w obszarze tańca: jako tancerza, studenta  tańca, tancerza amatora, widza (wiemy, że niepełnosprawni tancerze mają mniej możliwości do zdobywania doświadczenia, więc rozważymy to kryterium w bardzo szerokim znaczeniu tego terminu); zakres punktacji: 0–4 pkt;
  • Opis Twojej motywacji do wzięcia udziału w laboratoriach; zakres punktacji: 0–3 pkt;
  • Opis Twoich możliwości zastosowania wiedzy zdobytej w czasie laboratorium i dzielenia się nią w lokalnym środowisku artystycznym; zakres punktacji: 0–2 pkt;
  • Opis materiału lub tematu, nad którym obecnie pracujesz, i to, jak możesz o nim opowiedzieć innym; zakres punktacji: 0–3 pkt.

 

Wyniki naboru ogłosimy najpóźniej 17 lipca 2020 roku.

 

Jeśli masz pytania lub potrzebujesz pomocy w wypełnieniu lub złożeniu wniosku, skontaktuj się z Karoliną Dziełak-Żakowską z Instytutu Muzyki i Tańca:

 

adres e-mail: karolina.zakowska@imit.org.pl

numer telefonu: 22 829 20 05

 

Odpowiedzialność

 

Instytut Muzyki i Tańca i British Council nie ponoszą odpowiedzialności za kontuzje nabyte w trakcie trwania projektu lub zarażenie się w tym czasie wirusem COVID-19. Instytut Muzyki i Tańca dopełni wszelkich starań, aby zapewnić wszystkim uczestnikom projektu bezpieczny udział zgodnie z wytycznymi MKiDN i MZ.

 

Podane w ogłoszeniu terminy mogą ulec zmianie.

 

Organizatorzy: Instytut Muzyki i Tańca, British Council

 

Warsztaty są częścią międzynarodowej współpracy w ramach projektu Europe Beyond Access realizowanego przy wsparciu programu Creative Europe, finansowanego przez Unię Europejską.

 

Partnerzy: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego

Patron medialny: TVP Kultura

Projekt odbywa się w ramach programu Teatr-Taniec-Niepełnosprawność, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, British Council i Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close