Wersja do druku

Udostępnij

Z przyjemnością informujemy, że w dniach od 30 października do 1 listopada 2019 roku w School of Music and Dance Stanowego Uniwersytetu w San Diego, w Kalifornii Instytut Muzyki i Tańca będzie realizować projekt „The Roots of Dance/ Korzenie Tańca”, finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Inspirująca”. Projekt przygotowany we współpracy z Uniwersytetem w San Diego będzie polegał na przeprowadzeniu na Wydziale Muzyki i Tańca warsztatów polskich tańców tradycyjnych z elementami warsztatów instrumentalnych  oraz warsztatów choreograficznych inspirowanych polską tradycją.

 

Przez trzy kolejne dni autorskie warsztaty Ciało w tradycyjnym rytmie – kontakt, harmonia, wspólnota, komunikacja, improwizacja na przykładzie polskich tańców tradycyjnych poprowadzi Piotr Zgorzelski, założyciel Akademii Tańca Tradycyjnego wraz z Anną Čemeljić.

 

Do udziału w warsztatach zaproszeni są też studenci muzyki – którzy będą mogli się nauczyć kilku polskich tradycyjnych melodii od muzyków z zespołu WoWaKin.

 

Studenci Uniwersytetu w San Diego wezmą również udział w warsztatach choreograficznych inspirowanych polskimi tradycjami tanecznymi, prowadzonych przez Aleksandrę Dziurosz.

 

Do obydwu warsztatów będzie akompaniował zespół WoWaKin w składzie: Paula Kinaszewska – skrzypce, śpiew; Bartłomiej Woźniak – baraban, instrumenty perkusyjne, banjolele, śpiew oraz Mateusz Wachowiak – harmonia trzyrzędowa, basy.

Projekt zwieńczy koncert polskiej muzyki tradycyjnej zespołu WaWoKin wraz z pokazem pracy uczestników warsztatów oraz potańcówką. Koncerty odbędzie się 1 listopada o godzinie 19 .00w Dance Studio Theater i będzie otwarty dla szerokiej publiczności. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.

 

Partnerem projektu jest Konsulat Generalny RP w Los Angeles, który wspiera projekt promocyjnie.

 

O warsztatach Ciało w tradycyjnym rytmie – kontakt, harmonia, wspólnota, komunikacja, improwizacja na przykładzie polskich tańców tradycyjnych

 

Oprócz nauki konkretnych kroków polskich tańców tradycyjnych w wersji niestylizowanej, które są w większości tańcami parowymi, bazującymi na rytmach parzystych i nieparzystych (m.in. oberek, polka) – ideą warsztatów jest przekazanie uczestnikom szeregu doświadczeń związanych z polskimi tańcami tradycyjnymi, czy też, patrząc szerzej, ze zjawiskiem tańca tradycyjnego w ogóle. Będziemy zwracać uwagę na taneczny język harmonii, wspólnotowości, komunikacji, improwizacji oraz ekspresji, widoczny w sposobach wykonania tańca. Przyjrzymy się dawnej funkcji społecznej tańca, mimo różnic podobnej w odmiennych kulturach.

 

W trakcie warsztatów zwrócimy uwagę także na interakcje z drugą osobą oraz innymi uczestnikami tanecznego wydarzenia.

 

Warsztaty uwidocznią właściwości różnych zjawisk ruchowych wynikających z relacji pomiędzy partnerami w parze, pomiędzy poszczególnymi osobami w grupie, relacji tworzących się w całej zbiorowości tańczących oraz relacji pomiędzy muzykami i tancerzami oraz tancerzami i obserwatorami zewnętrznymi tych działań.

 

Podczas warsztatów zmierzać będziemy do sytuacji, w której nabyte umiejętności posługiwania się językiem ruchu wynikającego z polskich tańców tradycyjnych – mazurka, oberka, kujawiaka, krakowiaka, wiwata, różnych form polki czy też chodzonego – będą punktem wyjścia do wspólnej lub indywidualnej ekspresji ruchowej, improwizacji oraz częstszego ich stosowania we współczesnej praktyce tanecznej. 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close