Wersja do druku

Udostępnij

Radykalny, transnarodowy, oszałamiający wizualnie, wzruszający, zawsze aktualny – takimi określeniami opisywany jest zwykle niemiecki Tanztheater.  Dwa spektakle pionierów tego gatunku pojawią się latem tego roku na międzynarodowym festiwalu tańca ImPulsTanz. Będą to: Macbeth w reżyserii Johanna Kresnika, Kurta Schwertsika i Gottfrieda Helnweina w Volkstheater na rozpoczęcie festiwalu 11 i 13 lipca oraz Masurca Fogo w wykonaniu Tanztheater Wuppertal Pina Bausch, która zostanie pokazana w Burgtheater 16, 18 i 19 lipca.

 

Nie bez powodu Johann Kresnik często określany jest mianem „wojownika teatru choreograficznego” – trudno wyobrazić sobie bowiem artystę bardziej prowokacyjnego, radykalnego i brutalnego. Oparty na tragedii Williama Szekspira Makbeth w jego produkcji obchodził w 2018 roku trzydziestą rocznicę premiery, co stało się okazją do świętowania i specjalnego spektaklu zaprezentowanego wspólnie z zespołem baletowym Landestheater w Linzu. Jego taniec władzy łączy w sobie atrakcyjną oprawę wizualną, śmiały materiał ruchowy i porażającą intensywność przekazu, będąc przy tym jednocześnie bezwzględny i żartobliwy. Wszystko to podkreślone jest wyszukaną scenografią przygotowaną przez malarza i grafika Gottfrieda Helnweina oraz muzyką cenionego i wielokrotnie nagradzanego kompozytora Kurta Schwertsika.

 

W przeciwieństwie do dzieła Kresnika, ognisty mazurek w ujęciu Piny Bausch trudno nazwać tragicznym bądź dramatycznym, bardziej adekwatne jest francuskie określenie joie de vivre (pol. „radość życia”). Pina Bausch, kultowa postać międzynarodowej sceny tańca, uznawana za najważniejszą choreografkę swoich czasów, tym razem inspiracji muzycznych szukała w Lizbonie. W swojej pracy na zespół tancerzy, która swoją premierę miała 20 lat temu, artystka łączy fado z elementami jazzu, bluesa i rytmami brazylijskimi. Klimat Portugalii oddany jest na scenie poprzez bogactwo jasnych kolorów i  kwiecistych projekcji. Pina Bausch nie byłaby jednak sobą, gdyby pod tą zewnętrzną powierzchnią wizualnej zmysłowości i kwitnącej radości życia nie starała się przemycić głęboko odczuwanej melancholii. Grupa 19 artystów Tanztheater Wuppertal wywołuje swoim tańcem silną tęsknotę za czułością, poczuciem bezpieczeństwa i ciepłem. Spektaklowi towarzyszy nastrojowa muzyka Duke’a Ellingtona, Gidona Kremera, Amálii Rodrigues i innych.

 

Tęsknota za zmarłym partnerem o imieniu Elu skłoniła południowoafrykańskiego performera i artystę wizualnego Stevena Cohena do stworzenia pięknej, performatywnej ceremonii pt. put your heart under your feet … and walk!. Scena Teatru Odeon pokryta będzie puentami, symbolizującymi pasję Elu, jaką był taniec. Cohen w swoim projekcie wykorzystuje bogactwo środków artystycznych po to, by stworzyć sceniczny pomnik wiecznej miłości, poruszające requiem dla tych, którzy stracili swoich bliskich. Dzieło wystawione będzie 17 i 19 lipca.

 

Oprócz wspomnianych wyżej produkcji, do Wiednia powrócą w tym roku z nowymi edycjami swoich dzieł DD Dorvillier (trio No Change, or freedom is a psycho-kinetic skill) i Akemi Takeya (ZZ remix). [ImPulsTanz Classics] oraz trzy wiedeńskie zespoły taneczne zaprezentują również światowe premiery swoich spektakli. Kolektyw Liquid Loft, skupiony wokół choreografa Chrisa Haringa, przygotuje specjalny spektakl na zamówienie Muzeum Leopoldów, inspirowany ekspresyjnymi pracami Egona Schiele, a toxic dreams & WTKB będzie bawił publiczność gagami Yosi Wanunu i Rolanda Rauschmeiera. Fani muzyki i tańca powinni natomiast zwrócić szczególną uwagę na Powerhouse, spektakl przygotowany przez Jama Rostrona vel Planningtorocka i Iana Kalera. Wspólnie z tancerką Maiją Karhunen, zaprezentują oni sztukę sceniczną inspirowaną słynnym albumem o tym samym tytule, która zagości na festiwalu ImPulsTanz świeżo po swojej premierze w berlińskim Berghain.

 

Przedsprzedaż biletów na festiwal od 6 czerwca 2019 roku. Bilety kupować będzie można na stronie www.impulstanz.com oraz w punktach sprzedaży w MuseumsQuartier i Volkstheater.

 

Informacje na temat programu festiwalu będą na bieżąco aktualizowane na stronie www.impulstanz.com.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close