Wersja do druku

Udostępnij

W ramach inauguracji III edycji Warszawskiej Platformy Tańca (2016) za tydzień, w czwartek 21 kwietnia o godz. 19.00, w Mazowieckim Instytucie Kultury (ul. Elektoralna 12) odbędzie się pokaz spektaklu spektaklu Radio Żelaza grupy DzikiStyl Company. Przedstawienie powstało z inspiracji pracami autorstwa filozofki Ayn Rand, według której filozofia nie jest przedmiotem ezoteryki, ale codzienną siłą kształtującą indywidualne życie i ludzką historię. Tematem spektaklu Radio Żelaza jest inżynieria społeczna.

 

Źródłem praw człowieka jest prawo tożsamości. A jest A – człowiek jest człowiekiem. Prawa są warunkami  istnienia wymaganymi przez naturę człowieka do jej przetrwania. Jeśli człowiek ma żyć na ziemi, jego prawem jest wykorzystywać swój umysł, postępować wedle swojego sądu, pracować dla własnych wartości i korzyści. Jeśli życie na ziemi jest jego celem, ma prawo do życia jako istoty rozumnej: natura nie pozwala mu na bycie irracjonalnym.

– Ayn Rand , Atlas zbuntowany

 

Od twórców:

Mówi się, że komuniści dążyli do równości i zgody, niemniej jednak Lenin uważał, że w społeczeństwie toczy się walka klas i żeby ją zakończyć, pewnych ludzi trzeba zabić. Kiedy komuniści dochodzili do władzy w Rosji, Polsce, na Kubie, w Nikaragui czy Chinach, zabijali około 10% ludności. Co ważne, by zmienić strukturę społeczeństwa, nie zabijali wrogów, ale konkretnych ludzi,  pozbywali się czołowych intelektualistów, najlepszych robotników i inżynierów. Następnie próbowali przebudować społeczeństwo. Według Ayn Rand to, co zdarzyło się między innymi w ZSRR, czeka także współczesny świat. Autorka złowróżbnych analogii obnaża intelektualne trendy w Stanach Zjednoczonych i ich ucieleśnienie w atmosferze buntu z lat 60. Są to te same antyrozumowe trendy i antyrozumowy bunt, co w latach 20.w Niemczech, i reakcją na nie jest jeszcze więcej antyrozumowego szaleństwa. Idei arystotelesowskich nikt już nie zna lub nie traktuje poważnie, postmodernizm w sztuce i postfilozofia w świecie intelektualnym przypieczętowała los Zachodu. Jedynym świetlistym punktem są idee i prace Ayn Rand i jej spadkobierców. Jedyna i ostatnia nadzieja, by zachować wolność…

 

 

Trailer

 

 

Spektakl  Radio Żelaza jest wykonany przez artystów teatru tańca Dzikistyl Company: Wioletę Fiuk, Patryka Gackiego, Michała Łabusia, Natalię Madejczyk (gościnnie), znanych szerokiej publiczności z teatru i telewizji. Podstawowym kodem komunikacyjnym w spektaklu jest szeroko pojęty taniec współczesny.

***

 

Po spektaklu zaplanowano panel dyskusyjny, który poprowadzi Marta Seredyńska. O prowadzącej – absolwentka Wiedzy o Teatrze oraz Mediów Interaktywnych i Widowisk na Umiwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uczestniczka II edycji warsztatów krytyki teatralnej, organizowanych przez „Didaskalia”, a także słuchaczka Mobilnej Akademii Krytyki Tańca. Publikowała w „Didaskaliach”, Internetowym Magazynie „Teatralia”, na portalu taniecPOLSKA.pl, w magazynie „The Dancer”, kwartalniku „Taniec”. Prowadzi blog poświęcony tańcowi i teatrowi: martaseredynska.wordpress.com.

 

Dyskusja będzie toczyła się wokół tematu: Czy istnieje dialog między różnymi scenami tańca w Warszawie?. Organizatorzy zapraszają do udziału przedstawicieli środowisk tanecznych oraz osoby zainteresowane warszawskimi scenami tańca. Tegorocznym organizatorem WTP jest Fundacja Scena Współczesna – Teatr Tańca Zawirowania.

 

Wstęp wolny.

Obowiązuje rezerwacja miejsc: http://warszawskaplatformatanca.pl/rezerwacje,show.html

 

***

 

Radio Żelaza

 

Reżyser: Patryk Gacki

Choreografia: DzikiStyl Company

Coaching: Wojciech Mochniej (W&M Company, Kanada)

Występują: Wioleta Fiuk, Patryk Gacki, Michał Łabuś, Natalia Madejczyk

Czas trawania: 45 min.

Premiera: Gdański Festiwal Tańca 2015, Trójmiejska Korporacja Tańca

 

DzikiStyl Company założyli Wioleta  Fiuk i Patryk Gacki – zawodowi tancerze ZASP, choreografowie, którzy na swoim koncie mają imponujący dorobek artystyczny. Zrealizowali wiele autorskich spektakli m.in 7.2, Qveldriga, Wacław N., Streetwise, których premiery odbyły się w ramach Gdańskiego Festiwalu Tańca i były pokazywane w wielu miejscach w Polsce oraz The Pale Fox,  którego premiera odbyła się w Teatrze im. D. Baduszkowej w Gdyni . W teatrze dramatycznym jako autorzy ruchu scenicznego Fiuk i Gacki współpracowali z reżyserami: Adamem Nalepą i Jakubem Roszkowskim. Wśród spektakli, które powstały przy ich udziale można wymienić m.in. Czarownice z Salem, Nie-Boska Komedia, Faraon, Wielka Improwizacja, których premiery odbyły sie w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. W 2015 roku do głównego składu DS Company dołączył  Michał Łabuś, były solista Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

 

Więcej na stronie: http://warszawskaplatformatanca.pl/

 

Logo Warszawska Platforma Tańca (miniaturka)

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close