Wersja do druku

Udostępnij

W sobotę 23 sierpnia w Rejkiawiku odbędzie się prapremierowy pokaz polsko-islandzkiego projektu FOLK? A ja się (nie) zgadzam!, realizowanego przez Fundację Ciało/Umysł i Reykjavik Dance Festival. Projekt składający się z serii artystycznych i performatywnych zdarzeń powstał z inspiracji spektaklem Edyty Kozak i Rolanda Rowińskiego o podobnym tytule. Punktem wyjścia w pracy dla artystów z Islandii i z Polski była próba przedefiniowania pojęcia folkloru oraz pokazanie go w szerokim kontekście, jako formy kultury oraz zjawiska społecznego i politycznego.

 

Wybór osób mających uczestniczyć w wymianie zakorzeniony był w pytaniu o sposób, w jaki artyści zarówno w Islandii jak i w Polsce mogą włączać w swoje praktyki artystyczne «zanikającą kulturę ludową» i wchodzić z nią w dialog. Szczególnie zależało nam na zaproszeniu artystów, którzy już wcześniej angażowali się w dawanie drugiego życia lub odkrywanie na nowo zapomnianych czy nieobecnych już rytuałów. Artystów, którzy przez przedstawianie tych rytuałów i ich czasoprzestrzennych struktur chcieli skierować ku światu pewien szczególny rodzaj uwagi czy też stworzyć szczególną przestrzeń jego percepcji.” – piszą kuratorzy z Islandii Ásgerður G. Gunnarsdóttir i Alexander Roberts.

 

Podczas sobotniego pokazu inaugurującego Raykjavik Dance Festival w niezwykłej przestrzeni Teatru Iðnó zostaną pokazane instalacje performatywne i interaktywne przygotowane przez artystów: Valdimara Jóhannsson, Sigurðura Arent Jónsson, Erne Ómarsdóttir, Edytę Kozak, Ásrún Magnúsdottir, Lecha Rowińskiego, Rolanda Rowińskiego, Izę Szostak, Karola Tymińskiego, Wiolę Ujazdowską.

 

Polska premiera projektu FOLK? A ja się (nie) zgadzam!  odbędzie się 20 września w Teatrze Studio w Warszawie podczas XIII Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Ciało/Umysł.

 

Więcej o projekcie

 

Projekt FOLK? A ja się (nie) zgadzam! jest finansowany z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych.

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close