Wersja do druku

Udostępnij

We wtorek 27 sierpnia o godz. 21:00 w ramach Hot Dance Festivak w Suzanne Dellal Center w Tel Awiwie odbędzie się premiera spektaklu Rust, powstającego we współpracy Elwiry Piorun oraz Ido Tadmora, izraelskiego tancerza oraz choreografa. Za choreografię spektaklu odpowiada Rachel Erdos. Jest to już druga w tym roku wspólna produkcja Teatru Tańca Zawirowania z artystami z Izraela (do realizacji poprzedniego przedstawienia został zaproszony Irad Mazliah), tym razem jednak zainicjowana przez stronę izraelską. Polską premiera spektaklu przewidywana jest podczas X edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca Zawirowania w 2014 roku.

Poniżej zamieszczamy artykułu Listening with both ears o spektaklu i wspólnej pracy tancerzy, opublikowany w „Jerusalem Post Polish” (z oryginałem można zapoznać się tu: http://www.jpost.com/Arts-and-Culture/Arts/Listening-with-both-ears-323930):

Ori J. Lenkinski

W trakcie Hot Dance Festival w Suzanne Dellal Center w Tel Awiwie Ido Tadmor zaprezentuje program stworzony we współpracy z polską tancerką i choreografem – Elwirą Piorun. Spektakl będzie tanecznym portretem małżeństwa doświadczonego przez przeciwności losu.

„Zatytułowałam ten spektakl Rust (ang. rdza), ponieważ to określenie najlepiej oddaje powolny rozpad relacji z biegiem lat.” – mówi choreografka Rachel Erdos. Ido Tadmor i Elwira Piorun poznali się podczas warsztatów, które Ido prowadził podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca Zawirowania, którego Piorun jest założycielką i dyrektorem artystycznym. Po ich spotkaniu było jasne, że musi powstać wspólny spektakl. Oboje poświęcili scenie całe swoje życie, przeszli drogę od tańca klasycznego do współczesnego oraz oboje pracują jako choreografowie.

Szybko powstał plan spotkania się w Izraelu, gdzie tancerze spędzili kilka tygodni na próbach do Rust.

„Gdy Ido zobaczył Elwirę na scenie, był oczarowany jej umiejętnościami scenicznymi” – tłumaczy Erdos. Pomimo niezwykle napiętego grafiku Tadmor znalazł czas na próby z Piorun. Miały one miejsce w studiu w Tel Awiwie.

Przez kilka ostatnich tygodni Edros, Tadmor i Piorun pracowali nad ostatecznym kształtem Rust. Aktualnie trwają już ostatnie próby. Dla całej trójki praca w studio była niezwykłym doświadczeniem kulturowym i językowym. Trzy różne narodowości – izraelska, polska i angielska oraz trzy różne języki sprawiły, że artyści porozumiewali się za pomocą gestów, niepełnych zdań i ruchu, aby wyjaśniać pomysły i rozwiązania. Dzięki barierom językowym artyści musieli wsłuchiwać się w siebie nawzajem.

“Ciekawie było pracować z parą z tak wielkim doświadczeniem, nie tylko zawodowym, ale również prywatnym. To zaszczyt pracować z takimi tancerzami. Problemy językowe uświadomiły mi, jak bardzo polegam na werbalnej komunikacji. Byłam zmuszona odnajdować między nami inne sposoby porozumienia”.

Na szczęście Tadmor i Piorun wykształcili wspólny język, w którym nie potrzeba było słów.

„Jest między nimi rodzaj chemii zauważalny od samego początku. Na tym etapie kariery zawodowej bardzo ważne jest, aby znaleźć odpowiedniego partnera do duetu. Elwira jest świetną partnerką dla Ido.” – twierdzi Erdos.


Tłumaczenie tekstu: Ilona Kotlewska.

Więcej informacji: www.suzannedellal.org.il

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close