Nastąpił finał tegorocznej edycji konkursu Młody Tancerz Roku. Finalistów oceniało jury w składzie: Krzysztof Pastor – przewodniczący, Anna Nowak i Robert Bondara. Wydarzenie organizowane jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Telewizję Polską.

Wersja do druku

Udostępnij

Konkurs jest jedynym w swoim rodzaju przedsięwzięciem telewizyjnym, promującym utalentowanych uczniów szkół baletowych. Jego głównym celem jest popularyzacja tańca jako formy wyrazu artystycznego. Jury wyłoniło zwycięzcę po obejrzeniu występów sześciorga finalistów: Macieja Dudy, Marii Grzymały, Jakuba Kiryka, Klaudii Sarny, Cezarego Szlachty i Marty Wróbel.

Laureatem konkursu Młody Tancerz Roku 2023 został Jakub Kiryk – uczeń Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku.

Zwycięstwo w tym konkursie jest nie tylko wielkim wyróżnieniem, ale także przepustką do rozpoczęcia kariery w zawodzie tancerza. Świadczą o tym liczne sukcesy laureatów, również na arenie międzynarodowej.

Serdecznie gratuluję tegorocznemu zwycięzcy konkursu Młody Tancerz Roku, jak również wszystkim jego uczestnikom. Jestem pewna, że udział w tym wydarzeniu był dla nich niezwykle cennym doświadczeniem i przyczyni się do budowania rozpoznawalności młodych adeptów tańca. Mam nadzieję, że przyznane nagrody realnie pomogą zwycięzcy w rozpoczęciu profesjonalnej kariery. Narodowy Instytut Muzyki i Tańca będzie starał się wspierać laureata na każdym etapie tak wspaniale rozpoczętej drogi zawodowej – mówiła podczas gali dyr. NIMiT Paula Lis-Sołoducha. Dziękujemy Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Telewizji Polskiej za współpracę przy organizacji tego konkursu – dodała dyrektor Instytutu.

Zwycięzca konkursu Młodu Tancerz Roku 2023 otrzymał liczne nagrody:

  • Nagrodę Główną ufundowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 20.000 zł. Wręczyła ją Agnieszka Hejduk-Domańska – Dyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego MKiDN.
  • Nagrodę Dyrektora Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca w wysokości 20.000 zł. którą wręczyła jego Dyrektor Paula Lis-Sołoducha.
  • Nagrodę Centrum Edukacji Artystycznej w wysokości 20.000 zł. Przekazał ją Dyrektor Centrum Zdzisław Bujanowski.

Opera Nova w Bydgoszczy przygotowała wyjątkową nagrodę dla jednego z finalistów. Jest nią pobyt rezydencyjny w Zespole Baletu tej instytucji, zakończony udziałem w spektaklu repertuarowym w sezonie 2023/2024. Nagrodę tę otrzymał Jakub Kiryk. W imieniu dyrektora opery, Macieja Figasa, wręczył ją zwycięzca poprzedniej edycji Konkursu, solista baletu Opery Nova – Artem Rybalchenko.

Także dla jednego z finalistów wybranego decyzją Redaktor Naczelnej TVP Kultura, po rekomendacji Jury, została wręczona dodatkowa nagroda Prezesa Zarządu TVP S.A. Mateusza Matyszkowicza w wysokości 20.000 zł. Nagrodę otrzymała Klaudia Sarna, a wręczyła ją dyrektor TVP Kultura Kalina Cyz.

Kontakt dla mediów:

Agnieszka Wyszomirska: agnieszka.wyszomirska@nimit.pl, +48 887 240 011

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close