We Wrocławskim Teatrze Pantomimy rozpoczęły się próby do Tyrana – nowego przedstawienia w reżyserii Jakuba Lewandowskiego. Premiera zaplanowana jest na 22 kwietnia. Obchodzona w tym roku setna rocznica premiery filmu Nosferatu – symfonia grozy w reżyserii F.W. Murnaua stała się dla twórców pretekstem do twórczego wykorzystania postaci wampira (Nosferatu) i zbadania zjawiska tyranii we współczesnym teatrze.

Wersja do druku

Udostępnij

Obchodzona w tym roku setna rocznica premiery filmu Nosferatu – symfonia grozy w reżyserii F.W. Murnaua stała się dla twórców pretekstem do twórczego wykorzystania postaci wampira (Nosferatu) i zbadania zjawiska tyranii we współczesnym teatrze.

Punktem wyjścia do pracy nad Tyranem jest problem wykorzystywania innych ludzi do własnych celów, żerowania na ich energii i pomysłach. Twórcy pragną obśmiać zależności, które istnieją nie tylko w teatrze, ale również w każdym zamkniętym światku.

W spektaklu skupią się na zależnościach pomiędzy reżyserem i aktorami, pomiędzy dramaturgiem i reżyserem, aktorami i widzem itd. Postać Nosferatu stanie się w przedstawieniu symbolem tyrana-reżysera, wysysającego z aktorów ich twórczą energię. Wampiryzm zostanie tutaj ujęty w kontekście wspólnoty pewnego pragnienia: pragnienia przekroczenia własnej śmiertelności, pragnienia posiadania władzy, brania od innych garściami i nie rozliczania się z tego.

Tyran

Reżyseria i choreografia: Jakub Lewandowski
Scenariusz i dramaturgia: Justyna Tomska
Scenografia i kostiumy: Lidia Kanclerz
Muzyka: Patrycja Hefczyńska
Reżyseria światła: Paweł Murlik
Asystentka reżysera: Natalia Dinges

Obsada: Artur Borkowski, Agnieszka Charkot, Izabela Cześniewicz, Agnieszka Dziewa, Wojciech Furman (gościnnie), Anna Nabiałkowska, Jakub Pewiński (gościnnie), Monika Rostecka

Premiera: 22 kwietnia 2022 w Centrum Sztuk Performatywnych PIEKARNIA

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close