Wersja do druku

Udostępnij

Projekt pomyślany został jako cykl wydarzeń promujących Wielkopolskę. Dzięki Rewolucjom mieszkańcy oddalonych od Poznania ośrodków będą mogli spotkać się ze sztuką awangardową, eksperymentalną, której twórcy z reguły związani są z dużymi ośrodkami miejskimi. Realizacja projektu pozwoli także na dostrzeżenie wielu fascynujących zjawisk w różnych zakątkach Wielkopolski. Kuratorką projektu jest Agata Siwiak.

Począwszy od kwietnia w regionie odbywać się będą warsztaty oraz rezydencje artystów, w ramach których – z udziałem przedstawicielami lokalnych społeczności – zrealizowane zostaną projekty artystyczne obejmujące różne dziedziny sztuki. W projekcie uczestniczy również dwóch polskich tancerzy i choreografów – Janusz Orlik i Mikołaj Mikołajczyk. Orlik pracować będzie z mieszkankami Sołectwa Kołata w Gminie Pobiedziska (kwiecień-czerwiec oraz wrzesień-grudzień 2012), natomiast Mikołaj Mikołajczyk z seniorami w Zakrzewie (sierpień 2012). Efekty tych działań zaprezentowane zostaną poznańskiej publiczności podczas Festiwalu Wielkopolska: Rewolucje, który odbędzie się w grudniu tego roku.

W ramach projektów prowadzonych przez tancerzy powstanie kilka przedsięwzięc spektakl – pokaz mody, w którym wystąpią mieszkanki wsi Kołata w gminie Pobiedziska w zaprojektowanych przez siebie strojach, a także także choreografia wykorzystująca współczesne formy tanecznej ekspresji z udziałem seniorów z Zakrzewskiego Domu Kultury „Dom Polski”.

Organizatorem projektu jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Szczegółowe informacje o projektach:


Sołectwo Kołata w Gminie Pobiedziska // Janusz Orlik


Kobiety z sołectwa Kołata stworzyły grupę, która regularnie spotyka się od 2009 roku, lada dzień działalność rozpocznie ich Fundacja „Zawsze razem”. Kołacianki różnią się wykształceniem, wiekiem, poziomem zamożności; łączy je bycie kobietami, mieszkankami wspólnej przestrzeni i potrzeba twórczego życia i społecznej aktywności. Zdobywają pieniądze z grantów i działają, wciągając w swoje inicjatywy także mężczyzn: wybudowały ranczo, na którym uczą jazdy konnej okoliczne dzieci, organizują szkolenia zawodowe dla kobiet, które nie mają pracy, doprowadziły do remontu świetlicy wiejskiej, w której teraz spotykają się, żeby nawzajem wspierać się i omawiać problemy wsi.

W pierwszym etapie pracy choreograf Janusz Orlik poprowadzi z mieszkankami Kołaty warsztaty taneczne, drugim etapem będą warsztaty projektowania mody i szycia prowadzone przez Magdę Hasiak. Do szycia wykorzystamy przede wszystkim znalezione na strychach stare ubrania i materiały, wpisując projekt w bardzo pożyteczny nurt ekodesignu i recyklingu. Ostatnim etapem będzie przygotowanie z Januszem Orlikiem oraz projektantem / projektantką i krawcowymi spektaklu-pokazu mody – energetycznego widowiska, w trakcie którego Kołacianki zatańczą w zaprojektowanych przez siebie ubraniach. Premiera pokazu odbędzie się w grudniu w poznańskiej Concordii Design, a później w Ośrodku Kultury w Pobiedziskach.

Zakrzewo// Mikołaj Mikołajczyk (partner: Instytut Muzyki i Tańca)


Tańczył będę nawet z ośmioma dychami na karku. W tańcu nie chodzi tylko o sprawność techniczną czy fizyczną. Równie dobrze mogę samymi palcami tańczyć, tworząc taki koncept, że cała uwaga widza skupi się na nich. Nie potrzeba odrywać się od ziemi pół metra, by zatańczyć. powiedział w jednym z wywiadów choreograf i tancerz Mikołaj Mikołajczyk, znany poznaniakom jako twórca związany z projektem Stary Browar Nowy Taniec i niegdyś jako pierwszy solista Teatru Wielkiego. Latem artysta będzie pracował przez miesiąc z seniorami z Zakrzewskiego Domu Kultury „Dom Polski”, w którym wyjątkowo prężnie działa ruch seniorów, przyjeżdżających do Zakrzewa także z okolicznych wiosek. Starsi ludzie mają tam swój chór, niektórzy praktykują tańce ludowe. Mikołajczyk zaproponuje seniorom nowoczesne formy ekspresji tanecznej, łamiąc jednocześnie stereotyp „starość nie radość”. Efektem miesięcznej pracy będzie profesjonalny spektakl taneczny, w którym weźmie udział zarówno artysta, jak i uczestnicy warsztatów. Premiera spektaklu odbędzie się na początku września w Zakrzewie, w grudniu pokażemy przedstawienie w Starym Browarze w Poznaniu.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close