Wersja do druku

Udostępnij

Dzięki współpracy Gdańskiego Festiwalu Tańca z festiwalem Yokohama Dance Collection EX 2012 w Japonii Izabela Chlewińska w lutym br. zaprezentuje w Jokohamie spektakl Tralfamadoria, zrealizowany w Klubie Żak w roku 2011 w ramach projektu „Rezydencja/Premiera 2011”. Przedstawienie zostanie zaprezentowane w Yokohama Redbrick Warehouse w ramach Yokohama Dance Collection EX 2012 dnia 5 lutego. Natomiast 11 lutego dzięki wsparciu Polskiej Ambasady w Tokio artystka wystąpi w Session House, mieszczącym się w stolicy kraju. W tym samym miejscu Chlewińska poprowadzi również warsztaty w dniach 7 i 9 lutego.

O spektaklu

Spektakl Tralfamadoria powstał pod wpływem inspiracji literaturą Kurta Vonneguta, filozofią Seneki i osobistą refleksją nad „cudem” śmierci. Powstała mikstura złożona z absurdalnego dowcipu i gorzkiej ironii, zdystansowanego spokoju i mądrości oraz lęku przed nieznanym, niepojętym i prawie magicznym aktem „zniknięcia”. Owo „zniknięcie” to każdy koniec relacji z drugim człowiekiem, każde puste miejsce, jakie po nim zostaje, niezależnie od tego czy nadal „żyje” czy nie: Ty jednak, abyś nigdy nie bał się śmierci, nieprzerwanie o niej rozmyślaj (Seneka, Listy moralne do Lucyliusza).

Potrzebna była inteligentna, a zarazem irracjonalna metafora. Szorstki, a zarazem prześmiewczy język Vonneguta i jego liczne próby podjęcia tematu masakry w Dreźnie podczas drugiej wojny światowej doprowadziły do stworzenia absurdalnej historii o przenoszeniu się w czasie, latających talerzach i w końcu o alternatywnej filozofii życia i śmierci, czasu i braku czasu na obcej/ lepszej/innej planecie – na Tralfamadorii. I tak powstał spektakl-wykład, okraszony wyrafinowaną strukturą ruchową, w dźwięku i świetle przenoszącym nas w podróż w czasie o wysublimowanym i osobistym charakterze. Tej filozoficznej wypowiedzi służy tancerz/aktor/performer, a także widz.

Tralfamadoria to inna planeta. To miejsce, gdzie wszystkie chwile, przeszłe, obecne i przyszłe, zawsze istniały i zawsze będą istnieć, a śmierć jest tylko złudzeniem. Najnowszy spektakl Izabeli Chlewińskiej inspirowany słynną powieścią Kurta Vonneguta Rzeźnia numer pięć to specyficzna podróż w czasie, a zarazem absurdalna wyprawa w celu poszukiwania sensu w tym, co budzi nasz największy strach. „Zdarza się”. ( Kurt Vonnegut, Rzeźnia numer pięć)

Reżyseria, choreografia, opracowanie muzyczne i wykonanie: Izabela Chlewińska
Współpraca artystyczna: Arkadi Zaides
Dramaturgia, tekst, reżyseria świateł: Tomasz Śpiewak
Kostium: Maciej Chojnacki
Premiera: 18.06.2011, Klub Żak
Zrealizowano we współpracy z Klubem Żak oraz dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Lidzbark Warmiński / 40 min.

Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=auSFh7j6X54
Video: http://vimeo.com/28685835

Szczegółowe informacje o występach w Japonii:

http://www.yokohama-dance-collection-r.jp/jp/other_program.php
http://www.session-house.net/
http://www.tokio.polemb.net/Wydarzenia,kulturalne,2012,533.html

http://www.session-house.net/tralfamadoria.html

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close