Wersja do druku

Udostępnij

Balet Teatru Bolszoj wznawia Złoty Wiek po dłuższej przerwie. Do tej pory ten tytuł można było obejrzeć tylko w Moskwie lub podczas tournée zespołu Bolszoj. W niedzielę, 7 kwietnia Teatr Bolszoj powtórzy go w swoim cyklu transmisji i retransmisji kinowych „Bolshoi Ballet Live”. W głównych partiach będziemy podziwiać Ninę Kapcową jako Ritę, Rusłana Skworcowa w roli Borysa, Michaiła Łobuchina jako Jaszkę i Jekaterinę Krysanową jako zakochaną w nim Luśkę.

 

Dzieło genialnego rosyjskiego symfonika, jednego z najwybitniejszych kompozytorów XX wieku – Dmitrija Szostakowicza, miało trudną historię. Jego pierwszy balet, Złoty wiek, był w latach 30. ub. wieku przedmiotem ostrej krytyki, w końcu cenzura doprowadziła do zdjęcia go z afisza. Autor chciał pokazać w krzywym zwierciadle dwa światy: komunistyczny i kapitalistyczny. Złoty wiek w swej pierwotnej wersji był więc, zgodnie z obowiązującą wtedy wizją świata, polityczną satyrą na zmiany zachodzące w ówczesnej Europie, w tym na rodzący się faszyzm. W balecie grupa sowieckich graczy wyjeżdżała do kraju kapitalistycznego na mecz, który ma być rozegrany podczas wystawy przemysłowej Złoty Wiek. Sowieccy piłkarze wygrywają mecz, więc kapitalistyczna policja ich aresztuje… Na szczęście dla piłkarzy uwalnia ich miejscowy proletariat.

 

Cenzorom nie spodobały się jednak odniesienia do modnych wówczas tańców, które uznano za burżuazyjne i dzieło zostało zdjęte z repertuaru. Balet, pełen dowcipnej muzyki zawierającej m.in. elementy zakazanego później przez komunistów jazzu, przywrócił scenie w 1982 roku choreograf i ówczesny dyrektor baletu Bolszoj Jurij Grigorowicz. Opracował na nowo libretto, akcję przeniósł w środowisko gangsterskie: Borys, przedstawiciel radzieckiej młodzieży, zakochuje się w tancerce Ricie, która na co dzień występuje w kabarecie „Złoty Wiek”. Ritę pragnie zdobyć także miejscowy gangster Jaszka, ukrywający się pod przebraniem artysty rewiowego monsieur Jacques’a. Dochodzi do walki między rywalami.

 

trailer

trailer

trailer

 

Terminy i miejsca pokazów:

 

7 kwietnia 2019

Bydgoszcz Multikino
Czechowice-Dziedzice Multikino
Gdańsk Multikino
Katowice Kino Rialto
Kielce Multikino
Koszalin Multikino
Kraków Multikino
Lublin Multikino
Łódź Multikino Silver Screen
Olsztyn Multikino
Poznań Multikino Malta
Poznań Multikino Stary Browar
Pruszcz Gdański kino CKiS w Pruszczu Gdańskim
Przemyśl Centrum Kulturalne w Przemyślu-Kino Centrum
Rybnik Multikino
Sopot Multikino
Szczecin Multikino
Tychy Multikino

Warszawa kino Praha – pokaz odwołany, prosimy o kontakt z kinem w sprawie zwrotu pieniędzy za bilety
Warszawa Multikino Ursynów
Warszawa Multikino Złote Tarasy
Warszawa Wola Multikino
Włocławek Multikino
Wrocław Kino Nowe Horyzonty
Zabrze Multikino

14 kwietnia 2019 Gliwice kino Amok

8 maja 2019 Gorlice kino Kolory

12 maja 2019 Łuków kino Łuków

12 maja 2019 Łódź kino Szpulka

12 maja 2019 Oświęcim Oświęcimskie Centrum Kultury

23 maja 2019 Kraków kino Kijów.Centrum

31 maja 2019 Kalisz kino Centrum 

 

 

***

 

Rozpowszechnianiem cyklu transmisji i retransmisji teatralnych z cyklu „Bolshoi Ballet Live” na terenie Polski zajął się dystrybutor najwyższej jakości kontentu alternatywnego dla kin, w tym transmisji HD LIVE i retransmisji HD z najlepszych teatrów i sal koncertowych świata, będący jednym ze światowych pionierów w tym zakresie. Marka www.nazywowkinach.pl została ustanowiona przez firmę CIKANEK FILM, działającą obecnie w 14 krajach Europy Centralnej i Wschodniej, a powstałą w roku 2007, by kreować i rozwijać rodzący się właśnie fenomen transmisji do kin spektakli i koncertów. „The Metropolitan Opera: Live in HD”, „Bolshoi Ballet Live”, „National Theatre Live”, „Exhibition on Screen”, „Comédie-Française Live” czy „The Berliner Philharmoniker Live in Cinemas” to tylko niektóre z cykli dystrybuowanych przez CIKANEK FILM. Rocznie firma sprzedaje w samej tylko Polsce ponad 120.000 biletów.

 

Logo Na żywo w kinach (miniaturka)Logo Pathelive (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close