Wersja do druku

Udostępnij

Joanna Brodniak i Marcin Motyl zostali laureatami tegorocznego konkursu SzólóDuó, którego finał odbył się w dniach 13-16 stycznia 2021 roku. Obojgu przyznano nagrody za najlepszy spektakl solowy 2021 – Joannie Brodniak za pracę untold manifesto, a Marcinowi Motylowi za DEVICE. Dodatkowo Motyl został wyróżniony nagrodą Márka Fenyvesa, przyznawaną przez organizatora konkursu,Fundację Orkesztika. Serdecznie gratulujemy!

 

W konkursie przyznano po dwie nagrody za najlepszy spektakl solowy, po dwie za najlepszy duet, a także nagrody publiczności za solo i duet oraz nagrodę Márka Fenyvesa. 

 

Zwycięskie prace można obejrzeć na kanale organizatora: https://www.youtube.com/watch?v=goWXwb3JPnk

 

Najlepszy spektakl solowy 2021:

 

untold manifesto

Choreografia, wykonanie: Joanna Brodniak (Polska)

 

Uzasadnienie jury: Klarowność i dobór ruchu są ściśle powiązane z ciałem tancerki, tworząc przekonujący i autentyczny język przekazu. Spektakl jest rodzajem dialogu, który zaprasza nas do świata tego, co niewypowiedziane i pełne napięć. W tym wykreowanym świecie, możemy poczuć siłę gestu jako uniwersalną wypowiedź bliską każdemu z nas. W spektaklu untold manifesto Joanna Brodniak poszukuje przede wszystkim wolności dającej przestrzeń kobietom i ich głosowi.

 

Najlepszy duet choreograficzny 2021:

 

Fr/agile

Choreografia: Simona Fichera (Włochy), wykonanie: Simona Fichera (Włochy), Francesca Caterina Sacco (Włochy)

 

Uzasadnienie jury: Naszym zdaniem, spektakl Fr/agile to najbardziej spójna choreografia tegorocznego konkursu, charakteryzująca się bardzo wysoką jakością wykonania. Tancerze świadomie zaskakują lekkością i delikatnością swojej fizyczności. Optyka spektaklu pozwoliła nam wejść w ich choreograficzny świat, który rezonuje z atmosferą włoskich filmów z lat 50. i 60., podkreśloną również poprzez dobór muzyki, oświetlenie i zagospodarowanie przestrzeni scenicznej, w której rozgrywa się temat niezwykle obecny i ważny dla naszej współczesności.

 

Najlepszy spektakl solowy 2021:

 

DEVICE

Choreografia, wykonanie: Marcin Motyl (Polska)

 

Uzasadnienie jury: Spektakl Marcina Motyla jest zaproszeniem do świata postępującej dehumanizacji. DEVICE,jak w krzywym zwierciadle ukazuje gwałtownie zmieniający się świat, prowokując nas jednocześnie do zastanowienia się nad tym, kim jesteśmy i jak żyjemy. Poprzez klarowne decyzje artystyczne Marcinowi Motylowi udało się stworzyć intensywny język wizualny, dzięki któremu spektakl DEVICE jest dziełem skończonym.

 

Najlepszy duet choreograficzny 2021:

 

Delicious Overdose

Choreografia, wykonanie: Cristian Cucco (Włochy), Alice Beatrice Carrino (Włochy)

 

Uzasadnienie jury: Ogromne wrażenie w Delicious Overdose zrobiło na nas połączenie magicznego świata z fizycznym profesjonalizmem i wysokim poziomem techniki tanecznej. Dobór elementów wizualnych, sposób ich uscenicznienia oraz wyrazista osobowość sceniczna Alice Beatrice Carrino, złożyły się na spektakl o niezwykłym oddziaływaniu.

 

Jury Konkursu SzólóDuó 2021:

 

Anna Piotrowska (Polska) – doktor sztuki, choreografka, reżyserka, pedagog, tancerka i performerka, założycielka i prezeska eferte_Fundacja Rozwoju Tańca.

 

Johanna Bodor (Węgry) zdobywczyni takich nagród choreograficznych jak Nagroda im. Imre Zoltána i Europass. Odtwórczyni wielu głównych ról tanecznych, pedagożka, choreografka (ma na koncie ponad 150 produkcji tanecznych), pracowała od Ameryki po Sankt Petersburg, eksperymentuje na pograniczu tańca, filmu i teatru.

 

Virág Dezső (Węgry/Holandia) – aktor specjalizujący się we współczesnej sztuce mimu, posiada także doświadczenie w zakresie tańca współczesnego; trener, pedagog, kierownik artystyczny MAPA-Moving Academy for Performing Arts.

 

Stefanie Schwimmbeck (Niemcy) – niezależna tancerka, nauczycielka i choreografka, członkini studio Barnes Crossing e.V., produkującego i prezentującego spektakle taneczne.

 

Nagrody publiczności 2021

 

Solo:

Ambivalence

Choreografia, wykonanie: Lili Jávori (Węgry)

 

Duet:

Fr/agile

Choreografia: Simona Fichera (Włochy), wykonanie: Simona Fichera (Włochy), Francesca Caterina Sacco (Włochy)

 

Nagroda Márka Fenyvesa

 

Nagroda przyznawana przez Fundację Orkesztika, mająca na celu wspieranie rozwoju artystycznego młodych tancerzy.

 

DEVICE

Choreografia, wykonanie: Marcin Motyl (Polska)

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close