Wersja do druku

Udostępnij

W sobotę 26 kwietnia od godz. 17.00  Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie zaprasza na wystawę Narodowe tańce polskie Katarzyny Chodoń oraz towarzyszące jej wydarzenia: koncert i pokaz tańców salonowych oraz koncert kapeli ludowej z Kołbieli. Tematem wystawy jest pięć polskich tańców narodowych: mazur, polonez, kujawiak, krakowiak i oberek. Ekspozycja prezentuje dwa oblicza polskiej tradycji tanecznej: jej odsłonę ludową oraz nieco zapomnianą wersję salonową, która w XIX wieku zdobyła uznanie na europejskich dworach. Tańce, choć wywodzą się z kultury ludowej, z czasem przeniknęły do wyższych warstw społecznych i stały się własnością całego narodu. Mimo to, w zależności, czy tańczone przez lud, czy przez szlachtę, polskie tańce narodowe odznaczały się nieco odmiennym charakterem. Na wystawie zostanie zaprezentowana malarska interpretacja tych różnic i podobieństw, a także inspiracje tańcami regionalnymi i przejawami sztuki tradycyjnej, takimi jak hafty czy wycinanki. 

 

Program wydarzenia:

 

godz.17:00

Wernisaż wystawy malarstwa Katarzyny Chodoń

Miejsce: Galeria RAMA Miejskiego Ośrodka Kultury

 

godz. 18:00

Koncert muzyki salonowej w wykonaniu Kwartetu WarszawskiegoSpecjalny pokaz tańców salonowych Kar mazurowych w wykonaniu Zespołów: Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej, „Kuźni Artystycznej” z Wilanowa i Zespołu Tańca Polskiego z Józefowa.

Miejsce: Sala widowiskowa Miejskiego Ośrodka Kultury

 

Czas trwania wystawy w Miejskim Ośrodku Kultury w Józefowie: 26 kwietnia – 29 maja 2014 roku.

 

Wystawa powstała jako wspólny projekt krakowskiej malarki Katarzyny Chodoń oraz  Miejskiego Ośrodka Kultury w Józefowie.

 

O autorce:

Katarzyna Chodoń – absolwentka Geodezji i Kartografii Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Pracuje w zawodzie, a malarstwo jest jej pasją.  W Krakowie wystawia od 2011 roku, m.in. w Zielonej Miejscowni – Historie zilustrowane (2014) , w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej – Odpoczywając od słońca (2013), w Klubie Muzycznym Opium – Cho doń drożynami (2012).

 

Organizator wystawy:

Miejski Ośrodek Kultury –  samorządowa instytucja kultury miasta Józefowa. W swojej pracy kieruje się promocją kultury ambitnej i wartościowej, podnoszeniem, jakości życia kulturalnego i kulturalnej świadomości mieszkańców miasta i regionu. Tworzy przestrzeń otwartą dla wszystkich pokoleń i platformę współpracy dla różnych podmiotów, buduje długofalowe programy rozwoju kultury i sztuki lokalnej, wzmacnia udział kapitału społecznego w swojej działalności kulturalnej, podtrzymuje tradycję narodową w jej historycznych i współczesnych przejawach, wypracowuje nowoczesne metody i systemy edukacji kulturalnej. Dzięki przewijającym się wystawom, koncertom, spektaklom, festiwalom, spotkaniom z poezją i filmem oraz całym szeregiem działań interaktywnych tworzy artystyczny krajobraz. Współpracuje z każdym środowiskiem, instytucją lub organizacją, która chce aktywnie uczestniczyć w życiu kulturalnym miasta.

 

 Logo MOK Józefów (miniaturka)

 

Więcej

 

Wydarzenie w ramach obchodów Roku Oskara Kolberga „Kolberg 2014”.

 

 Logo Rok KOlberga (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close