Usłyszeć Taniec to widowisko różnych form tańca: flamenco, stepu irlandzkiego, amerykańskiego, tańca współczesnego oraz muzyki ethnojazzowej granej na żywo. W ramach jubileuszowej trasy z okazji 10.lecia spektaklu, wystąpi cały aktualny skład widowiska oraz zaproszeni goście. Pokazy odbędą się w Nowej Soli, Warszawie, Konstancinie i Jabłonnej.

Wersja do druku

Udostępnij

Jest to spektakl, w którym taniec jest częścią muzyki, a muzyka – tańca. Różne kultury spotykają się w jednym miejscu, a tradycja i współczesność to synonimy. Projekt tworzą doświadczeni tancerze i muzycy, soliści widowisk w Europie i USA.

W ramach trasy odbędą się 4 pokazy:

15.03 — Nowosolski Dom Kultury

16.03 — PROM Kultury Saska Kępa

17.03 — Konstanciński Dom Kultury „Hugonówka”

18.03 — Pałac Jabłonna

Twórcy:

Mateusz Wójcik – step irlandzki, choreografia, reżyseria

Ewa Jakubiec – flamenco

Michał Wierzbowski – step amerykański

Maria Krawczyk – taniec irlandzki

Muzyka:

Jakub Wagner – gitara flamenco i elektryczna, cajon

Witold Kulczyki – irlandzki flet poprzeczny, bodhran

Marcin Drabik – skrzypce

Grzech Piotrowski – saksofon

Łukasz Potoczny – mandolina

Od premiery podczas Międzynarodowego Festiwalu Tańca w Lądku Zdroju w 2014 roku, odbyło się ponad 100 pokazów w całej Polsce. Projekt przez 10 lat funkcjonowania wielokrotnie ewoluował. Na stałe lub gościnnie w spektaklu występowało 57 artystów z 8 krajów.

Celem projektu Usłyszeć Taniec jest pokazanie współczesnego oblicza najbardziej rozwiniętych form tańca etnicznego jakimi są: flamenco, taniec irlandzki i step amerykański. W spektaklu dużą role odgrywa też taniec współczesny, który pełni rolę narratora. Stanowi naturalną kontynuacje trendów, zachodzących w świecie pozostałych forma tańca, wykorzystywanych w projekcie. Przeważnie taniec ludowy prezentowany jest kontekście prezentacji tematycznych, przeglądów folkloru czy innych tego typu imprez, gdzie tradycja jest przedstawiana jednoznacznie, jako miniona kultura poprzednich pokoleń. Według twórców jest to obraz zniekształcony i niepełny.  W takich kulturach jak flamenco, ewolucja tradycji jest procesem ciągłym. Obok siebie funkcjonuje muzyka i taniec dziadków, rodziców i młodych, przez co tradycja i współczesność to synonimy. W Usłyszeć Taniec artyści starają się pokazywać obok siebie z jednej strony formy wręcz archaiczne, jak i najnowsze trendy. Poszukiwać wspólnego mianownika, pokazując, co je łączy, spotykając się na płaszczyźnie rytmu i wspólnej estetyki, która sprawia, że całość jest spójna.

Muzyka grana na żywo stanowi nieodłączny element projektu Usłyszeć Taniec. Jej obecność podkreśla role tancerza perkusyjnego jako jednocześnie tancerza i muzyka. Pokazuje, że taniec może być jednocześnie muzyką, co jest tak bardzo naturalne, między innymi dla niektórych plemion afrykańskich, w których kulturach nie funkcjonują osobne słowa na muzykę i taniec. Bardzo ważna jest też relacja tancerza z muzykiem, którą artyści chcą ukazać.

Szczegóły na profilu: https://www.facebook.com/uslyszectaniec

Projekt dofinansowany ze środków Culture Ireland

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close