Wersja do druku

Udostępnij

Siedmioro finalistów walczyło o tytuł Młodego Tancerza Roku 2019 w konkursie organizowanym przez Instytut Muzyki i Tańca, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz TVP Kultura: Gabriela Dąbek, Kasper Górczak, Dominika Woszek, Julia Ciesielska, Nikola Dworecka, Łukasz Bałoniak i Ewelina Cieśla. Do ścisłego finału przeszła dwójka – Julia Ciesielska i Kasper Górczak. Po ich ostatecznej tanecznej walce jurorzy wskazali swoich faworytów: Wiesław Dudek – Kaspra Górczaka, a Aleksandra Dziurosz i Jacek Przybyłowicz – Julię Ciesielską. W nagrodę Julia otrzymała 20 tys. zł i udział w polsko-japońskim projekcie Młody Duch Tańca, składającym się z wyjazdu do Japonii i tournée po Polsce, zakończonym występem w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Nagrodzony został także Kasper, który otrzymał 20 tys. zł. Specjalną nagrodę TVP za osobowość sceniczną otrzymała Dominika Woszek. Wyróżniono także Nikolę Dworecką zaproszeniem do programu Scena Klasyczna.

 

Julia Ciesielska jest jedną z najmłodszych uczestniczek finału. Zaledwie 17-letnia uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku ujęła jurorów wysoką techniką wykonawczą oraz niezwykłą dojrzałością sceniczną. W finale zaprezentowała swój układ w stylu dowolnym do utworu Inside Ólafura Arnaldsa, w choreografii Krystyny Frąckowiak. Julia uczy się techniki klasycznej tańca dopiero od trzech lat, ma jednak przygotowanie z tańca współczesnego.

 

Każdy z uczestników mógł wybrać, którą z półfinałowych choreografii zaprezentuje podczas występu na żywo w odcinku finałowym konkursu. Tylko dwie osoby wybrały wariację klasyczną – Nikola Dworecka – wariację z Bajadery Ludwiga Minkusa w choreografii Mariusa Petipy i Łukasz Bałoniak – wariację z Giselle w choreografii Mariusa Petipy. Pozostali uczestnicy tańczyli w stylu dowolnym.

 

Po występie Eweliny Cieśli, który był ostatnim występem solowym, wszyscy uczestnicy konkursu zaprezentowali się w choreografii zbiorowej, autorstwa dyrektor Polskiego Teatru Tańca, Iwony Pasińskiej, do przejmującej muzyki Józefa Skrzeka z nagrania pt. Pokój saren. Autorka choreografii zdradziła, że na prace nad nią grupa miała zaledwie trzy dni.

 

Niespodzianką była wizyta w studio pary uczestników poprzedniej edycji konkursu, Pauliny Bidzińskiej – zwyciężczyni Młodego Tancerza Roku 2017 i tanecznej Eurowizji, i Mariusza Morawskiego – finalisty. Zatańczyli oni duet do muzyki Ezio Bosso Out of breath w choreografii Mariusza Morawskiego, oraz opowiedzieli o tym, jak potoczyły się ich kariery od czasu udziału w konkursie. Paulina, do końca sezonu tancerka Polskiego Baletu Narodowego, od września zasili zespół Staatsballett Berlin. Mariusz z kolei pracuje w Fińskim Balecie Narodowym w Helsinkach.

 

W tym czasie jury obradowało nad wyborem dwójki finalistów. Przed ogłoszeniem werdyktu Aleksandra Dziurosz podkreśliła wysoki poziom wykonawczy wszystkich uczestników konkursu i podziękowała im za ich pracę oraz wrażliwość artystyczną i życzyła w imieniu całego jury wielu sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym.

 

Do ścisłego finału przeszli: Julia Ciesielska i Kasper Górczak, którzy następnie stanęli do tanecznej „bitwy”. Po krótkim występie tego duetu jurorzy podjęli decyzje. Jako pierwszy swojego faworyta wskazał Wiesław Dudek, który uznał, że zwycięstwo należy się Kasprowi. Aleksandra Dziurosz była odmiennego zdania i wytypowała Julię. Decydujący głos miał Jacek Przybyłowicz, który również wskazał jako zwyciężczynię Julię.

 

Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym!

 

Zobacz finałowy pojedynek.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close