Wersja do druku

Udostępnij

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie zaprasza w czwartek, 3 października na dwie premiery w ramach Programu Animacji CST. Pierwsza z nich (początek o godz. 19.00) to spektakl Pierogi z wiśniami grupy Afar z Wrocławia, założonej przez grupę przyjaciół, którzy ruchem i tańcem postanowili zająć się w dojrzałym wieku. Druga premiera (początek o godz. 20.00) to z kolei wynik warsztatów, które Roman Woźniak przeprowadził z Zespołem Odstawienia Sztuki. Pokażą oni Obrót, czyli kreację sceniczną, na którą złoży się minimalistyczny ruch, oszczędny gest, lapidarna struktura i intensywny motyw muzyczny. Wstęp na oba wydarzenia jest wolny.   

 

Pierogi z wiśniami

 

Grupa Afar o spektaklu:

 

Spektakl Pierogi z wiśniami jest debiutem reżyserskim i choreograficznym nowo powstałej grupy artystycznej AFAR. Zarówno grupa jak i spektakl narodziły się z głębokiej, niemożliwej do opanowania potrzeby dzielenia się ze światem tym, co nam w duszy gra. Nie bez znaczenia był również głód wspólnych działań artystycznych i radość, jaką daje nam przebywanie w swoim towarzystwie. Pierogi z wiśniami są, najkrócej mówiąc, spektaklem o nas. Staramy się opowiedzieć, jak wyglądała nasza droga, co nas fascynuje, co nas ukształtowało i kształtuje nadal. Dzielimy się naszymi traumami i radościami. Zadajemy wiele pytań, które wydają się nam z rodzaju tych najważniejszych. Nie staramy się dawać jednoznacznych odpowiedzi, choć stawiamy pod rozwagę pewne pozytywne tezy wynikające z naszego doświadczenia oraz naszej filozofii życia. Jesteśmy niemal przekonani, że zawsze najważniejsze są: miłość, przyjaźń i taniec i dlatego one wyznaczają kierunek naszych działań nie tylko w tym spektaklu. Każde z nas otworzyło duszę i we wspólnym działaniu, wspólnym ruchem ulepiliśmy, dla wszystkich chętnych pokaźną porcję pierogów, które pod subtelną śmietankową pierzynką, w delikatnym cieście ukrywają serdeczną purpurę wiśniowego nadzienia. Zachęcamy do uważnego spojrzenia na pomijane na co dzień szczegóły, do próby posłuchania tego, co świat ma nam do powiedzenia. Zwróćmy uwagę na mechaniczną, codzienną rutynę okradającą nas z energii i czasu, który płynie nieubłaganie. Spróbujmy pokonać granicę samotności, być może da się być z kimś naprawdę blisko, przeniknąć do szczeliny jego wnętrza. Nie mamy gwarancji, że nasze „danie” będzie naprawdę smakowite, ale nie dowiemy się tego, jeżeli nie spróbujemy.

 

AFAR

Jesteśmy grupą przyjaciół jednoczących się wokół artystycznych działań scenicznych. Troje na scenie funkcjonujące według równania 2+2= trio. Na scenie występują: Gosia, Magda i Krzysztof, ale AFAR w pewnym egzotycznym języku oznacza CZTERY. Źródłem, z którego wypływają wszelkie konsekwencje funkcjonowania grupy jest doświadczenie przekreślające rutynę, świeżość spojrzenia, na którą zawsze jest czas, przekonanie, że mamy coś ważnego do przekazania oraz nadzieja, że potrafimy to zrobić! Naszym scenicznym językiem jest ruch, twardo walczymy o to, żeby ograniczenia naszych ciał nie wpływały na jasność i jakość przekazu. Nie wstydzimy się swoich lat, twierdzimy jedynie, że spora ich ilość nie nakłada na nas żadnych ograniczeń. Paradoksy są w stanie wygenerować nowe rozwiązania. Paradoks polegający na tym, że mamy spore doświadczenie życiowe i niewielkie sceniczne daje, w naszym przekonaniu szansę, że nasz przekaz wart jest obejrzenia, bo jest szczery, niezmanierowany i niczego nie musi udowadniać Bardzo intensywnie pracujemy nad tym, żeby dodatkowo był on oryginalny i wysokiej jakości. Spotkaliśmy się w 2016 roku i postawiliśmy na głowach nie tylko nasze ciała, ale i kosmosy. Jesteśmy amatorami, bo kochamy to co robimy, nie grozi nam rutyna ani nuda, bo przecież prawdziwa miłość jest wieczna. Będziemy funkcjonować tak długo jak długo będziemy mieli coś do powiedzenia, jak długo będzie to sprawiać nam radość i jak długo „to coś” żarzy się w naszych sercach.

 

więcej o twórcach

 

OBRÓT

 

Członkowie ZESPOŁU traktują to spotkanie jako formę arteterapii i aktywność pasjonacką. Dysponują niedużym doświadczeniem z zakresu teatru (głównie w formule teatru forum), zagadnienia plastyki ruchu są dla nich nowością.

 

Twórcy o spektaklu:

Przyjęliśmy zasadę operowania bardzo zawężonym zakresem ekspresji scenicznych z nadzieją, że forma taka dobitnie uświadamia podstawowe cechy kreacji grupowej, wyczulenie na partnera, świadomość następstw przestrzennych i czasowych. Minimalistyczny ruch, oszczędny gest, lapidarna struktura i intensywny motyw muzyczny to główne cechy wspólnej kreacji po nazwą OBRÓT

 

Roman Woźniak uprawia rzeźbę, scenografię, instalacje przestrzenne, reżyserię światła. Od kilkunastu lat, główne pole aktywności to spektakle teatru narracji wizualnej i działania performatywne. Zrealizował kilkadziesiąt autorskich spektakli będących sumą jego doświadczeń rzeźbiarskich, performerskich i scenograficznych. W spektaklach tych jest twórcą scenariuszy, reżyserem, scenografem, autorem koncepcji światła i ruchu. W 1993 roku wraz z Marcinem Jarnuszkiewiczem założył Teatr Academia, początkowo działający przy katedrze scenografii ASP, a od 1999 roku na warszawskiej Pradze, stając się ważnym punktem kultury alternatywnej w stolicy. Tu artysta realizował swoje autorskie spektakle, a także popularyzował twórców z obszaru teatru tańca i narracji wizualnej. Teatr Academia zakończył działalność w 2018 roku. Woźniak jest profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pracował na Wydziałach Scenografii i Rzeźby. Prowadzi Pracownię Działań Przestrzennych. Piastował funkcje Prodziekana Wydziału Rzeźby i Kierownika Katedry Działań Przestrzennych.

 

Koncepcja i prowadzenie warsztatów: Roman Woźniak

Udział biorą: Marta Dębowska,  Agnieszka Drojewska,  Ewa Gawrońska, Wioletta Goźlińska,  Damian Kopczyński,  Kuba Maniek

Muzyka: Wojciech Urbański i Robert Jędrzejewski

Organizatorzy projektu CST: Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

Partner projektu CST: Mazowiecki Instytut Kultury

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close