Wersja do druku

Udostępnij

Już jutro rozpoczyna się XXIII Międzynarodowy Festiwal Tańca im. Olgi Sawickiej. To największy na Dolnym Śląsku i jeden z największych w Polsce festiwali tańca, który w tym roku odbywa się w dniach 3-10 lipca. Na widzów czekają prezentacje polskich i europejskich teatrów tańca, niekonwencjonalne wydarzenia, niepowtarzalne spotkania z wybitnymi osobowościami, pokazy młodych tancerzy i choreografów, intrygujące wykłady, fascynujące opowieści i 6 pracowitych dni warsztatowych z 35 technik dla 50 grup.

 

Niespotykanym nigdzie indziej elementem festiwalu jest jego atmosfera – najstarszego kurortu w Polsce, który podczas ośmiu letnich dni staje się polską kameralną stolicą tańca. To właśnie tę atmosferę magicznej górskiej miejscowości pokochały setki osób wybierających się na lądeckie wydarzenie aby tańczyć, oglądać taniec, słuchać o tańcu, rozmawiać o tańcu i zakochać się w nim.

 

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Kultura u Źródeł. Nie po raz pierwszy, ale w tym roku w sposób wyjątkowo znaczący, MFT wsparty został finansowo przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu za pośrednictwem Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. Pozwoli to organizatorom przywrócić jego dynamikę z okresu przed kryzysem kultury, w którym jej świat pogrążył się za sprawą pandemii.

 

Jednym z najważniejszych wydarzeń będzie spektakl Sól ziemi czarnej, baletowa adaptacja filmu Kazimierza Kutza, w reżyserii i choreografii Artura Żymełki i realizacji Opery Śląskiej w Bytomiu. Zobaczymy w Lądku-Zdroju tancerzy baletu Opery Wrocławskiej, szwajcarski Company Idem w Becoming Clémenta Bugnona i Matthiasa Kassa, i w Three Ages Matthiasa Kassa, włoski teatr Borderline Danza w No Time Gjergjego Prevaziego, łódzki Teatr Antoniny Jakubowskiej we Śnie panny Franciszki, widowisko Fundacji Quart Słowik cesarza w choreografii Artura Żymełki. Równie interesująco zapowiadają się inscenizacja Słowo-Ciało-Przestrzeń Cezarego Łasiczki i Joshuy Legge oraz prezentacje laureatów XI Międzynarodowego Konkursu Choreograficznego im. Bożeny Kociołkowskiej w Bytomiu, tancerzy Szkoły Tańca Coco Dance Center w Brzegu, Zespołów Tańca Quest i Balbinki z Legnicy, a także – jak co roku – barwne koncerty finałowe warsztatów tanecznych MFT.

 

Obok wydarzeń scenicznych odbędą się też spotkania: ze Sławomirem Pietrasem, Markiem Prętkim, Wojciechem Szafrańskim, Piotrem Śliwińskim, zobaczymy wywiady filmowe z Krzysztofem Pastorem i Jackiem Przybyłowiczem oraz wystawa fotografii Radosława Pietragi i Krzysztofa Szczepańskiego.

 

Pełne informacje na stronie: https://festiwaltanca.pl/.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close