Wersja do druku

Udostępnij

W ramach sylwestrowej niespodzianki Teatr Tańca Zawirowania 31 grudnia w godz. 14.00-23.59, na prośbę Widzów, udostępni transmisję nowego spektaklu w choreografii Elwiry Piorun Tańcząc Boską komedię. Jego premiera odbyła się 12 grudnia bieżącego roku i nagranie pochodzi właśnie z premierowego grania.

Link do transmisji: https://youtu.be/9VELxJ1HEZE

Tańcząc Boską komedię w choreografii Elwiry Piorun to ambitna próba zmierzenia się z dziełem Dantego, który w XIV wieku wykreował swoją wizję świata pozaziemskiego. Była ona na tyle wyrazista, że przetrwała pokolenia i wciąż oddziałuje na współczesnych. W przedstawieniu nie chodzi o to, żeby opowiedzieć wszystkie wątki zawarte w poemacie, gdyż to nie jest możliwe w godzinnym spektaklu, ale żeby choć trochę zbliżyć się do niektórych poruszanych w nim tematów. Tak jak Boska komedia opisywała świat średniowiecza z całym jego bogactwem idei i ostrzegała przed moralnym osądem w zaświatach, tak tancerze próbują zastanowić się nad współczesnym światem, w którym pandemia stawia pod znakiem zapytania ustalone zasady i reguły. Rzecz dzieje się nie w świecie pozaziemskim ani w dawnych czasach, ale tu i teraz. Punktem wyjścia jest refleksja, że, przechodząc przez życie, można zetknąć się ze swoim Piekłem, Czyśćcem i Niebem. Tańcząc Boską komedię to bardziej impresja dotykająca poszczególnych tematów niż próba ich dogłębnego przeanalizowania. To wyzwanie dla choreografa i tancerzy, próba zamiany nasyconego rozbuchanymi obrazami plastycznymi skomplikowanego języka poezji Dantego na język tańca, przedstawiający równie sugestywny obraz świata, który można chłonąć wszystkimi zmysłami, skłaniający do refleksji nad współczesnym życiem. To próba wprowadzenia minimum porządku w świat chaosu i nadmiaru, który nas otacza.

Choreografia: Elwira Piorun
Dramaturgia: Aleksandra Kostrzewa
Tancerze: Liwia Bargiel, Magdalena Wójcik, Stefano Silvino, Michał Przybyła
Współpraca twórcza: Gieorgij Puchalski

Spektakl zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close