Wersja do druku

Udostępnij

Cykl (sic!) four seasons w 2016 roku będzie przebiega pod hasłem TERAZ/NOW. W czwartek 2 czerwca o godz. 19.00 w ramach cyklu w CSW Zamek Ujazdowski (Budynek Laboratorium, ul. Jazdów 2) odbędzie się pokaz projektu Zmienność/Shiftability, w którym udział wezmą: Anna Nowicka, Maria F. Scaroni, Hermann Heisig, Jule Flierl, Adam Świtała. Piątka tancerzy działających na berlińskich i warszawskich scenach, zaproszonych do współpracy improwizacyjnej, rozwija praktykę skoncentrowaną wokół zagadnienia zmienności. Artystów interesuje eksploracja różnych poziomów świadomości, uważności i performatyki: poruszanie się pomiędzy tym, co rzeczywiste a wyobrażone, pomiędzy tańcem a bezruchem, bawienie się emocjonalnością, fizycznością, znaczeniem gestów i kompozycją przestrzenno-czasową. Jak performer może czerpać ze wszystkich dostępnych mu narzędzi twórczych w celu wykreowania niepowtarzalnego, różnorodnego, estetycznie nieskrępowanego krajobrazu, do którego zaprasza widza? Piątka niezależnych choreografów, których drogi w przeszłości wielokrotnie się przecinały, wykorzystuje to zagadnienie jako pretekst do radosnej, pełnej ciekawości i fantazji eksploracji improwizacyjnej.

 

I tak oto znowu się spotykamy, tym razem w Warszawie. Nasze drogi przecinały się wielokrotnie. Pracowaliśmy dla siebie, ze sobą, na sobie, obok siebie… staraliśmy się być w tym samym projekcie, bezskutecznie. Jesteśmy kolegami z pracy, współpracownikami, twórcami, kuratorami, partnerami w dyskusji, sąsiadami, współlokatorami, przyjaciółmi i bliźniakami. Śnimy te same sny. Jesteśmy ciekawi siebie i możliwości, jakie oferuje improwizacja. Chcemy ją rozciągnąć, złamać, wykręcić, zwalczyć, wytrwać w niej, wywrócić do gory nogami, całkowicie rozpuścić i przemienić, podążać za nią i oddać się jej. Wszystkie nasze dotychczasowe doświadczenia i wyuczone zasady, wszystkie pytania, które mamy prowadzą nas odważnie w nieznane.

 

Po prezentacji zaplanowano spotkanie z artystami.

 

Występuję i tworzą: Anna Nowicka,  Maria F. Scaroni, Hermann Heisig, Jule Flierl, Adam Świtała

 

Produkcja powstała na zamówienie Muzeum Sztuki w Łodzi w ramach wystawy Przyjdźcie, pokażemy Wam co robimy. O improwizacji tańca (2013).

 

Strona festiwalu: www.sic.warszawa.pl

 

Bilety w cenie 30 zł (ulgowe: 20 zł) do nabycia w CSW przed spektaklami.

 

***

 

Projekt całorocznych prezentacji  współczesnego tańca improwizowanego w różnych formach (od spektaklu po performans) – ( sic! ) four seasons, mający swoje korzenie w festiwalu improwizacji tańca [sic!] – chce regularnie prezentować wydarzenia poświęcone improwizacji tańca i towarzyszącym jej zagadnieniom.

 

W ramach rozpoczętej w tym roku współpracy partnerskiej z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (sic!) four seasons zostało włączone w program działań CSW. W jego ramach zaplanowano konsekwentną, regularną i dogłębną budowę programu, w którym kluczową rolę pełni improwizacja tańca jako metoda twórcza oraz sposób uprawiania i prezentowania sztuki Kluczowym zagadnieniem prezentacji nie będą rozwiązania formalne, ale powód działania. Organizatorzy chcą prezentować sztukę improwizacji w jej najlepszym wydaniu, artystów odważnych i bezkompromisowych.  Ich prace są bardzo różne, rozwiązania nieoczywiste, bo podporządkowane działaniu nieprzewidywalnemu – żywej relacji twórcy z tematem, osobą, rzeczywistością, tym, co tu i teraz. Życie i jego manifestacje w wielu odmianach oraz sama forma prezentacji stanowią wspólny obszar zainteresowań.

Jako podstawowa zasada każdej twórczości, improwizacja posiada aspekt uniwersalny, mocno związany z naszą egzystencją. Jej zasadę – działanie w czasie rzeczywistym – możemy zaś odnieść do filozofii życia samego w sobie. Oprócz najwybitniejszych, światowych twórców organizatorzy chcieliby także prezentować artystów młodych, początkujących, studentów i absolwentów wyższych szkół związanych z tańcem.

 

W programie zaplanowano także blok edukacyjny: warsztaty, panele, publikacje materiałów dotyczących teorii improwizacji tańca. Nowym obszarem prezentowanym i badanym przez organizatorów będzie taniec w relacji ze sztukami wizualnymi, ich wzajemne wpływy, zależności i inspiracje. Taniec jako forma, architektura przestrzeni, przekaz artysty, uchwycona rzeczywistość, stan osoby lub świata, znajduje coraz częściej wspólny język ze sztukami wizualnymi. Wspólnie chcą oddać fragment rzeczywistości lub fikcji poddany wizji i działaniu artystycznemu, nadać formę ideom i sprawom w sposób pozbawiony egzaltacji formalnej i psychologicznej, a także myślenia estetycznego. Nie chodzi o użyteczność jednej sztuki względem drugiej, raczej o sposób obecności – taniec to także sztuka wizualna.

 

Organizator: Fundacja Ciało Się

Partner: CSW, Miasto Stołeczne Warszawa

 

LOGO CSW (miniaturka) Zakochaj się w Warszawie - logo (oryginał)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close