Wersja do druku

Udostępnij

Nadrenia Północna-Westfalia to land o kluczowym znaczeniu dla niemieckiego tańca. Tam, w Essen, znajduje się Folkwang Universität der Künste, jeden z najważniejszych ośrodków nauczania tańca. Wydział czerpie z tradycji tamtejszej szkoły Kurta Joossa, wśród jego absolwentów i pedagogów byli Pina Bausch, Susanne Linke czy Urs Dietrich – najważniejsze postaci niemieckiego teatru tańca. Także w Nadrenii Północnej-Westfalii ma swoją siedzibę słynny Tanztheater Wuppertal Pina Bausch – Teatr Tańca Piny Bausch w Wuppertalu.

Nic zatem dziwnego, że Sezon Kultury Nadrenii Północnej-Westfalii w Polsce otworzy właśnie spotkanie z zespołem legendarnej choreografki, zmarłej przed dwoma laty podczas występów jej teatru we Wrocławiu. Już 16 września zobaczymy jedno z najbardziej znanych dzieł Bausch – Café Müller z 1978, uwiecznione przez Pedro Almodóvara w jednej ze scen filmu Porozmawiaj z nią. W ramach tego samego wieczoru w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie odbędzie się także pokaz Święta wiosny z roku 1975. Najbardziej znany obraz z poetyckiego Café Müller to kobiet z zawiązanymi oczami, na oślep biegającej po scenie wypełnionej przez krzesła, potykającej się o te z nich, których na czas nie udało się odsunąć towarzyszącej jej mężczyźnie. Święto wiosny z kolei jest wyrazistą interpretacją arcydzieła Strawińskiego; mocno wybrzmiał tu motyw kobiecej ofiary, a choć wykonawcy tańczą w w obficie pokrywającej scenę ziemi, staroruska folklorystyka została całkowicie usunięta z przestrzeni symbolicznej przedstawienia. W ramach kolejnego spotkania z Tanztheater Wuppertal zobaczymy jedną z późniejszych prac Piny Bausch, Vollmond („Pełnia księżyca”), zrealizowany w 2006 roku.

Pina Bausch jest także bohaterką szczególnego dokumentu Wima Wendersa, którego specjalny pokaz 18 września będzie towarzyszył otwarciu Sezonu. Wenders wyjątkowo efektownie filmuje przedstawienia Bausch w trójwymiarze. Prezentuje nam kolaż ich fragmentów, przetykany materiałami dokumentalnym sprzed trzydziestu lat i osobistymi wspomnieniami współpracowników choreografki. Dokumentalista chce pozostać wierny jej wizji artystycznej – jego ambicją jest raczej upamiętnić i uwiecznić jej sztukę, niż ją interpretować czy wchodzić z nią w dialog.

To nie wszystkie taneczne punkty w programie Sezonu Kultury Nadrenii Północnej-Westfalii w Polsce. W październiku w poznańskim Centrum Sztuki Stary Browar cały przegląd choreografii z tamtego regionu. Pojawią się spektakle Raimunda Hoghe, wybitnego choreografa, niegdyś dramaturga Piny Bausch, a także Bena J. Riepe, Stephanie Thiersch czy Caroline Simon. Partnerem projektu jest Tanzhaus NRW.

Tanztheater Wuppertal Pina Bausch w Teatrze Wielkim Operze Narodowej

16 września – Café Müller / Le Sacre du Printemps

17 września – Café Müller / Le Sacre du Printemps

21, 22 września – Vollmond

18 września – PINA , reż. Wim Wenders – pokaz w Teatrze Wielkim

partnerzy:

Tanztheater Wuppertal Pina Bausch

Goethe-Institut w Warszawie

Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie

Urząd m.st. Warszawy

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close