Choreografowie Ewa Wycichowska i Andrzej Adamczak pracują obecnie w Hawanie, przygotowując w Compañía Danza Contemporánea de Cuba premierę spektaklu Canto del amor triunfante, do muzyki włoskiego kompozytora Paola Coletty, który jest też autorem libretta inspirowanego późnym opowiadaniem Iwana Turgieniewa Pieśń triumfującej miłości. Premiera spektaklu zaplanowana jest z okazji setnej rocznicy urodzin Ramira Guerry, tancerza, choreografa, pedagoga, badacza tańca, eseisty i krytyka, nazywanego „ojcem” tańca współczesnego na Kubie, który przyczynił się do powstania w 1959 roku Compañía Danza Contemporánea de Cuba.

Wersja do druku

Udostępnij

Zespół ten od czasu swojego międzynarodowego debiutu w 1961 w Paryżu podczas piątego sezonu Festiwalu Narodów, uznawany jest za jedną z najważniejszych kompanii tańca współczesnego na świecie. Swoje choreografie realizowali tu m.in. Mats Ek, Rafael Bonachela i Joaquín Sabaté.

Są tu też polskie ślady zostawione przez Conrada Drzewieckiego i Witolda Borkowskiego, którzy pracowali z tym zespołem w latach 70. XX wieku. W czasie ponadsześćdziesięcioletniej historii w Compañía Danza Contemporánea przygotowano trzysta dziesięć premier, a za swoje prezentacje w Stach Zjednoczonych, Europie, Azji i Afryce otrzymała entuzjastyczne oceny i wiele nagród. Podkreślany jest indywidualny styl zespołu, integrujący inne dziedziny sztuki z językiem tańca współczesnego, w harmonii z afro-karaibskimi korzeniami.

Pod obecnym kierownictwem Miguela Iglesiasa zespół preferuje świadomy eklektyzm stylistyczny i estetyczny, czego dowodem jest także Canto del amor triunfante, w której całość tworzą wspólnie taniec, teatr i muzyka z partiami orkiestrowymi i wokalnymi. Za stronę muzyczną spektaklu odpowiadają francuska dyrygentka Nathalie Marin, założycielka orkiestry Habana XXI, która specjalizuje się w muzyce XX i XXI wieku i promuje związki muzyki współczesnej z innymi dyscyplinami artystycznymi, oraz kubański dyrektor muzyczny orkiestry César Eduardo Ramos.

Przygotowania do premiery Canto del amor triunfante cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem środowiska artystycznego Hawany i mediów, na próbach goszczą dziennikarze, powstał też na jej temat reportaż telewizyjny. Poza pracą choreograficzną Ewa Wycichowska poprowadzi też w Compañía Danza Contemporánea de Cuba warsztat mistrzowski.

Przyjazdowi polskich choreografów patronuje organizacyjnie i promocyjnie Ambasada RP w Hawanie. Prapremiera zaplanowana jest na 24 września na scenie Teatro Nacional de Cuba.

Canto del amor triunfante

Compañía Danza Contemporánea de Cuba, dyrektor Miguel Iglesias (Kuba), Ensemble Habana XXI (Kuba)
Muzyka i libretto: Paolo Coletta (Włochy)
Choreografia: Ewa Wycichowska i Andrzej Adamczak (Polska)
Kierownictwo artystyczne i dyrygent: Nathalie Marin (Francja)
Kierownictwo muzyczne: César Eduardo Ramos (Kuba)
Spektakle: Teatro Nacional de Cuba (Paseo y 39, Plaza de la Revolución, Hawana)

Pokazy: piątek 23 i sobota 24 września o godz. 20.30 oraz niedziela 25 września o godz. 17.00

Opracowanie: Jagoda Ignaczak

Zdjęcie z próby spektaklu „Canto del amor triunfante”. Fot. materiały promocyjne Compañía Danza Contemporánea de Cuba

Zdjęcie z próby spektaklu „Canto del amor triunfante”. Fot. materiały promocyjne Compañía Danza Contemporánea de Cuba

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close