
Regionalny Ośrodek Kultury, Edukacji i Dokumentacji Muzycznej. Fot. materiały Akademii Muzycznej w Łodzi.
Jak definiować performance? Czy jest powtarzalny? Jak się do niego przygotować? Jakie znaczenie ma jego dokumentacja? Na czym mogłaby polegać jego polityczna skuteczność? Jak performerzy pracują z cielesnością i jej symbolicznym wymiarem? Jak w swojej praktyce wykorzystują czas i przestrzeń? Jaki wpływ na działanie performera ma bezpośrednia obecność widza?
W ramach projektu Powrót (do) przyszłości w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu (kwiecień, maj, wrzesień, październik 2016) przyjrzymy się historycznym i współczesnym związkom eksperymentalnej choreografii i sztuki performance. Do udziału w debacie na temat specyfiki działań performatywnych oraz kontekstu, w którym rozwijały się w Polsce i za granicą, organizatorzy zaprosili przedstawicieli młodego pokolenia choreografów oraz artystów i badaczy sztuk wizualnych.
Na program składać będą się pokazy performance’ów tanecznych i dyskusje z udziałem ich twórców oraz wybitnych artystów realizujących prace w obszarze różnych mediów – Janusza Bałdygi, Izabelli Gustowskiej, Józefa Robakowskego i Przemysława Kwieka. Rozmowy poprowadzą kuratorki i autorki tekstów o sztuce – Małgorzata Kaźmierczak, Magdalena Kownacka, Agnieszka Sosnowska i Ewa Tatar.
Kuratorem cyklu jest Mateusz Szymanówka. Jako pierwsze swoje prace zaprezentują w czwartek 14 kwietnia Marta Ziółek (Black on Black) i Magdalena Ptasznik (surfing).
Prace choreografek i choreografów, które zostaną zaprezentowanew Kaliszu, prezentowane były w teatrach, muzeach i galeriach w Polsce i za granicą. Łączy je odejście od kojarzonej z tańcem scenicznym narracyjności oraz redefiniowanie pojęcia wirtuozerii w kontekście praktyki performerskiej. Obecne jest w nich zainteresowanie działaniem i jego materialnością, statusem performera jako podmiotu i przedmiotu performance’u oraz ekonomiami uważności między wykonawcą a widzem.
Poprzez wymianę doświadczeń i konfrontację perspektyw będziemy poszukiwać punktów stycznych, linii kontynuacji oraz różnic w myśleniu o tworzeniu performance’u. Celem autorów projektu jest międzypokoleniowa dyskusja o miejscu tego zjawiska w historii sztuki oraz stawianie pytań o jego przyszłość.
PROGRAM
14 kwietnia, godz. 18.00:
Marta Ziółek – Black on Black / Magdalena Ptasznik – S surfing
Po spektaklu odbędzie się dyskusja z artystkami oraz z gościem specjalnym – Józefem Robakowskim. Rozmowę poprowadzi dr Małgorzata Kaźmierczak.
12 maja, godz. 18.00:
Kasia Wolińska – Hi Mary / Ania Nowak – S Excercising Attention #7
Po spektaklu odbędzie się dyskusja z artystkami oraz z gościem specjalnym – Izabellą Gustowską. Rozmowę poprowadzi Ewa Tatar.
2 września, godz. 18.00:
Maria Zimpel – What do you really miss? / Alex Baczyński-Jenkins – premiera
Po spektaklu odbędzie się dyskusja z artystami oraz z gościem specjalnym – Januszem Bałdygą. Rozmowę poprowadzi Agnieszka Sosnowska.
15 października, godz. 18.00:
Przemek Kamiński – Some Other Things / Agata Siniarska – premiera
Po spektaklu odbędzie się dyskusja z artystami oraz z gościem specjalnym –
Przemysławem Kwiekiem. Rozmowę poprowadzi Magdalena Kownacka.
Kurator: Mateusz Szymanówka
Na wszystkie wydarzenia WSTĘP WOLNY.
Miejsce: Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, pl. Św. Józefa 5
O projekcie:
http://tarasin.pl/powrot-do-przyszlosci/
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.