Wersja do druku

Udostępnij

Polskie Forum Choreologiczne i Wydział Pedagogiczno-Artystyczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zapraszają do udziału w dorocznej XI Konferencji Polskiego Forum Choreologicznego, która odbędzie się w dniach 13-15 września br. w Kaliszu. Zasady uczestnictwa w konferencji – podobnie jak w roku ubiegłym – zostały określone w dokumencie dostępnym na stronie: http://www.pfch.choreologia.org.pl/konferencje.html

 

Zgłoszenia należy kierować na adres choreologia@gmail.com do 25 maja br.

 

Do pobrania:

Formularz zgłoszeniowy

 

O wypełnienie formularza organizatorzy proszą wszystkie osoby pragnące wziąć udział we wrześniowym spotkaniu, chcieliby bowiem dokładnie określić nie tylko liczbę referentów, ale również biernych uczestników.

 

 

Z zaproszenia Zespołu Polskiego Forum Choreologicznego:

Konferencja będzie miała zakres ogólny, to znaczy liczymy na obecność tych wszystkich, dla których tematyka związana z tańcem jest obszarem badań. Chcielibyśmy jednak ukierunkować tematykę konferencji i liczymy na to, że taka tendencja w dalszych latach się utrzyma. W tym roku chcielibyśmy zająć się szeroko rozumianym tematem źródeł tańca. Źródło można rozumieć na wiele sposobów, można go szukać w historii i prehistorii. Dlatego liczymy na tych, którzy podzielą się swoimi badaniami nad tańcem starożytnym. Z drugiej strony mamy jednak poczucie, że zarówno w badaniach nad tańcem, jak i w potocznym języku związanym z tańcem panuje spore zamieszanie i dobrze by było się temu zamieszaniu przyjrzeć. Pytanie o taniec stawiane jest głównie w obrębie estetyki, a także, szczególnie ostatnimi czasy, w obrębie szeroko pojętych nauk społecznych. Chcielibyśmy, aby poza obecnością przedstawicieli wyżej wymienionych nauk, pojawili się przedstawiciele, którzy tańcem zwykli się zajmować jedynie sporadycznie, szczególnie liczymy na obecność filozofów. W tym kontekście warto przypomnieć choćby o tym fragmencie platońskiego Fajdrosa, w którym bogowie tańczą i o tym, że taniec, wedle Ksenofonta, miał zalecać Sokrates. Ponadto wiele greckich kategorii w sposób ścisły związana jest z tańcem (jak choćby osławiona theoria) lub często pojawia się w kontekście tańca (jak choćby platońskie metheksis). Tancerzem przede wszystkim jest też Zaratustra. Mamy głębokie przekonanie, że taniec wciąż skrywa w sobie tajemnicę.

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close