Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 6-7 czerwca 2018 w ramach Performing Arts Festival Berlin w Sophiensaele (Sophienstraße 18), odbędą się pokazy solowych spektakli Kasi Wolińskiej i Przemka Kamińskiego, zrealizowanych podczas Solo Projekt Plus 2017 (Stary Browar Nowy Taniec/Art Stations Foundation). Jako pierwszy w czwartek 6 czerwca o godz. 18.00 Dance, pilgrim, dance [I see America dancing] Wolińskiej, który podejmuje próbę odkrycia nie w pełni dotąd opowiedzianych historii modern dance i choreografii oraz ich związków ze Związkiem Radzieckim i dziedzictwem marksizmu. Dzień później o godz. 18.00 Przemek Kamiński pokaże Pharmakon (it radiates), w którym tworzy serię wertykalnych krajobrazów, w których napromieniowane kolorem ciało porusza się między widzialnym a wyobrażonym. Pierwszy i drugi plan stapiają się ze sobą i fantazjami widzów, a tożsamość negocjowana jest wzdłuż i wszerz przestrzeni ekranu.

 

 

O spektaklach

 

Kasia Wolińska: Dance, pilgrim, dance [I see America dancing]

 

Lenin we własnej osobie nagrodził oklaskami Duncan po obejrzeniu jej występu w moskiewskim Teatrze Bolszoj w czwartą rocznicę rewolucji październikowej. Po powrocie do Stanów Zjednoczonych, Sowieci wysłali jej telegram: „Rząd rosyjski w pełni Cię rozumie. Przyjedź do nas, ufundujemy Ci szkołę.”

 

Na początku XX wieku Isadora Duncan zrewolucjonizowała taniec, by następnie w Moskwie uczynić tańczące ciało narzędziem propagandy na rzecz idei rewolucyjnych. Choreografia The Revolutionary powstała około 1923 roku i przyczyniła się do zrujnowania opinii o Duncan za oceanem. Spektakl podejmuje próbę odkrycia nie w pełni dotąd opowiedzianych historii modern dance i choreografii oraz ich związków ze Związkiem Radzieckim i dziedzictwem marksizmu.

 

Koncept i choreografia: Kasia Wolińska  z wykorzystaniem fragmentów oryginalnej choreografii Isadory Duncan)

Wideo/ rzeźba wideo: Ashiq Khondker

Muzyka: Remix by Kasia Wolińska & Ashiq Khondker

Mentor artystyczny: Guy Cools

Światła: Łukasz Kędzierski

Produkcja: Art Stations Foundation by Grażyna Kluczyk

 

Spektakl powstał dzięki wsparciu Art Station Foundation by Grażyna Kulczyk w ramach Solo Projekt Plus 2017.

 

 Logo ASF (miniaturka)

 

 

Przemek Kamiński: Pharmakon (it radiates)

 

Blue screen to technika postprodukcji umożliwiająca manipulację obrazem. Dzięki użyciu jednolitego, niebieskiego tła, rejestrowane kamerą działanie może zostać przeniesione w zupełnie inną scenerię. W swoim najnowszym spektaklu, Przemek Kamiński odnosi się do kulturowej historii koloru niebieskiego, patrząc na nią przez pryzmat starogreckiego terminu pharmakon, oznaczającego lek, truciznę i coś, co musi zostać złożone w ofierze. Artysta tworzy serię wertykalnych krajobrazów, w których napromieniowane kolorem ciało porusza się między widzialnym a wyobrażonym. Pierwszy i drugi plan stapiają się ze sobą i fantazjami widzów, a tożsamość negocjowana jest wzdłuż i wszerz przestrzeni ekranu.

 

 choreografia i wykonanie: Przemek Kamiński

współpraca dramaturgiczna: Mateusz Szymanówka

opieka artystyczna: Guy Cools

muzyka: Arca

reżyseria światła: Aleksandr Prowaliński

realizacja techniczna: Łukasz Kędzierski

produkcja: Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk

 

Spektakl powstał dzięki wsparciu Art Station Foundation by Grażyna Kulczyk w ramach Solo Projekt Plus 2017.

 

Logo ASF (miniaturka)

 

 

***

 

W ciągu sześciu dni (5-10 czerwca 2018) Performing Arts Festival daje wgląd w  działania żywej, berlińskiej społeczności sztuk performatywnych. Festiwal odbywa się w ponad 60 różnych przestrzeniach całego miasta i prezentuje prace w każdym możliwym gatunku: od teatru do peformansu, teatru lalkowego do muzycznego, instalacji, teatru tańca, nowego cyrku i site-specific. Od Wagnerowskiego Zygfryda do Rios Raisera, od historii świata do dramatu rodzinnego, polityki na najwyższych szczeblach, do dadaizmu  – w dużych instytucjach na małych scenach lub na przystanku autobusowym. Podczas festiwalu zostanie zaprezentowanych 140 współczesnych produkcji, ale wydarzenie jest także miejscem spotkania dla osób i dyskursów w obrębie sztuk performatywnych z całego świata.

 

 

Strona festiwalu: https://performingarts-festival.tickets.de/en

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close