Wersja do druku

Udostępnij

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym tekstem, powstałym specjalnie na zamówienie portalu TaniecPOLSKA.pl W artykule Oryginalność nadchodzi ze Wschodu autorka – krytyk baletu Katarzyna K. Gardzina-Kubała – relacjonuje finał ostatniej edycji Międzynarodowego Konkursu Sztuki Choreograficznej, który odbył się w Łodzi 12 listopada.

Poniżej zamieszczamy fragment tekstu.

Całość dostępna w dziale Teksty: http://www.taniecpolska.pl/tekst/106

„Piąty już, a drugi zorganizowany w Łodzi, Międzynarodowy Konkurs Sztuki Choreograficznej im. Sergiusza Diagilewa potwierdził powszechne przekonanie, że w naszej części świata kameralne formy choreograficzne wciąż dają nieograniczone pole do kreacji dla coraz to nowych pokoleń twórców, którzy coraz odważniej czerpią z różnych tradycji – od klasycznej, akademickiej po zdobycze awangardy XX i XXI wieku.

Założeniem i celem konkursu jest promowanie sztuki choreograficznej .Inicjator, założyciel i dyrektor konkursu Alexandr Azarkevitch ma też nadzieję prezentować polskiej widowni zarówno początkujących, jak i bardziej doświadczonych choreografów oraz ich różne spojrzenia na taniec. Konkurs ma stać się także rodzajem hołdu i przypomnieniem sylwetki Siergieja Diagilewa – wielkiego reformatora baletu. Dla polskich miłośników sztuki tańca stwarza to niepowtarzalną okazję do porównań stylów i tradycji, jakie prezentują artyści z różnych stron świata. Zwłaszcza że – być może ze względu na patrona konkursu – pojawiają się na nim propozycje łączące tradycje baletowe danego kraju z nowoczesnym łączeniem technik tańca i sięganiem do różnych kultur. Na tle innych przeglądów i festiwali w Polsce, łódzki konkurs wyraźnie odróżnia się mocniejszym zakorzenieniem w tradycji baletowej”.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close