The Roots of Dance/Korzenie tańca to projekt, którego celem jest popularyzacja polskiego tańca tradycyjnego oraz promocja tańca współczesnego. Poprzez wymianę doświadczeń tancerze z partnerskich krajów poszukują źródeł tańca w innych kulturach tradycyjnych. Podsumowaniem tegorocznej, trzeciej, edycji jest wizyta zagranicznych uczestników projektu w Polsce. Pokaz końcowy odbędzie się 2 października o godz. 19.00 w Miejskim Domu Kultury „Szopienice – Giszowiec” w Katowicach.

Wersja do druku

Udostępnij

Uczestnicy trzeciej edycji projektu The Roots of Dance/Korzenie tańca w ramach podsumowania spotkali się z lokalnymi, tradycyjnymi społecznościami artystycznymi na terenie Beskidu Żywieckiego i Podhala, by czerpać z ich śpiewu i tańca. Następnie na Śląsku pracowali na warsztatach choreograficznych, których efekty zostaną zaprezentowane na finalnym pokazie. Wszystko to od 23 września do 2 października kolejno w: Białym Dunajcu, Łodygowicach i Katowicach.

W podsumowaniu biorą udział uczestnicy z krajów partnerskich, w których wcześniej gościli polscy trenerzy i choreografowie zaproszeni do projektu przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Na tancerzy z Meksyku, Kanady, Gruzji, Chorwacji, Malezji i Indii czekają:
– spotkanie z Zespołem Regionalnym Magurzanie w Łodygowicach,
– warsztaty ze śpiewu tradycyjnego prowadzone przez Brygidę Sordyl – instruktorkę śpiewu oraz kierowniczkę kapeli w Zespole Regionalnym Magurzanie,
– warsztaty tańców tradycyjnych z Bartłomiejem Mieszczakiem,
– spotkanie z Zespołem Regionalnym Białodunajcanie w Białym Dunajcu pod kierunkiem Iwony Kiwackiej-Majerczyk,
– warsztaty z tańców regionalnych z Iwoną  Kiwacka-Majerczyk,
– warsztaty choreograficzne razem ze studentami Zakładu Tańca Akademii Muzycznej w Katowicach prowadzące do stworzenia etiud choreograficznych prezentowanych na finałowym pokazie.

Składają się na nie:
– warsztaty prowadzone przez choreografów i pedagogów: Jacka Łumińskiego i Aleksandrę Dziurosz,
– warsztaty techniki tańca współczesnego prowadzone przez młodych nauczycieli tańca: Sebastiana Wiertelaka,  Łukasza Zgórkę i Angelikę Karal.  

2 października o godz. 19.00 w Miejskim Domu Kultury „Szopienice – Giszowiec” odbędzie się pokaz podsumowujący warsztaty w Katowicach i tym samym projekt Korzenie Tańca. Tancerze z Meksyku, Kanady, Gruzji, Chorwacji, Malezji i Indii oraz studenci tańca Zakładu Tańca Akademii Muzycznej w Katowicach zaprezentują etiudy stworzone po wspólnej pracy warsztatowej.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kultura inspirująca”.

„The Roots of Dance/ Korzenie tańca”

„The Roots of Dance/ Korzenie tańca”

O Narodowym Instytucie Muzyki i Tańca
Narodowy Instytut Muzyki i Tańca realizuje projekty twórcze, wydawnicze, naukowe i stypendialne. Tworzy nowe standardy współpracy artystów i instytucji. Prowadzi takie projekty jak: Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”, Przestrzenie Sztuki, Koryfeusz Muzyki Polskiej, PolandDances czy Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej. Zespół Instytutu codziennie dba o to, by polscy muzycy i tancerze mogli się stale rozwijać i prezentować swoje dokonania nie tylko w kraju, ale i za granicą. Organizatorem Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. https://nimit.pl/

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close