Wersja do druku

Udostępnij

Muzeum Śląskie  w Katowicach zaprasza 2 maja o godz. 21.30 na projekt Ten dwudziesty pierwszy roczek – instalację multimedialną tworzoną przez artystów: aktorów, tancerzy, cyrkowców oraz muzyków z okazji 95. rocznicy III Powstania Śląskiego. Reżyserem i choreografem projektu jest Rafał Urbacki.

 

Dlaczego pamięć o Powstaniach nie zanika? Czy na pewno nie są zapominane? Co pozwala nam oceniać historię? Jak obchodzić dzisiaj wielkie rocznice? Ten dwudziesty pierwszy roczek to plenerowa instalacja multimedialna w przestrzeni kompleksu Muzeum Śląskiego wykorzystująca materiały propagandowe z okresu plebiscytów, pieśni oraz wywiady z byłymi powstańcami przepisane na język performansu ruchowego i muzycznego. Finał działań odbędzie się pod szybem „Warszawa”. Integralną częścią zdarzenia będzie powołanie sztabu powstańczego, który dokona muzycznego sabotażu finału. Dokumentacja filmowa tego procesu stanie się częścią prezentacji. Reżyserem projektu jest Rafał Urbacki, a w proces powstania instalacji zaangażowana została różnorodna grupa aktorów, tancerzy, cyrkowców z regionu i reprezentantów miejscowej młodej sceny muzycznej. Projekt realizowany jest w ramach obchodów 95. rocznicy III Powstania Śląskiego.

 

Miejsce: przestrzeń zewnętrzna kompleksu Muzeum Śląskiego, rozpoczęcie przy budynku Centrum Scenografii Polskiej, ul. T. Dobrowolskiego 1.

 

Realizatorzy:

Koncepcja, reżyseria, choreografia, teksty: Rafał Urbacki

Współpraca merytoryczna i koncepcyjna: Adam Kowalski, Marlena Hermanowicz

Producent z ramienia Muzeum Śląskiego: Marlena Hermanowicz

 

Performerzy:

Szybowcy: Jacobina Blüm, Joanna Chwastek, Hanna Zbyryt, Katarzyna Koziorz, Filip Lorent-Fijał, Kamil Wawrzuta, Piotr Myszczyszyn, Stefan Mazur

Sabotażyści: Daria Ryczek (The Party Is Over), Ola Rzepka (Drekoty), Michał Zdrzałek (Lód 9), Teofil Pawłowski (Blokowioska)

 

Realizacja wideo i projekcji: Monika Olszewska, Jędrzej Górnikowski

Konsultacja merytoryczna: Roman Gatys

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close