Wersja do druku

Udostępnij

Od 15 do 20 września w Katowicach będzie się odbywał 26. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych A Part. W programie, oprócz spektakli teatralnych, znalazły się filmy o tematyce tanecznej – Bobbi Jene, Breath Made Visible, Mr. Gaga – oraz: spektakl Stowarzyszenia Sztuka Nowa, performans Magdy Tuki i spektakl dla jednego widza oraz widowisko plenerowe gospodarza, Teatru A Part.

 

Program festiwalu:

 

15 września, godz. 18.00 

Kinoteatr Rialto

Angélica [una tragedia]

Film o Angélice Liddell.

Premiera polska.
Bilety w cenie 18 i 15 złotych do nabycia w kasie Kinoteatru Rialto.

Angélica Liddell (1966 jako Angélica González) jest katalońską dramaturżką, reżyserką i aktorką. Studiowała psychologię i sztuki sceniczne. Swoje pierwsze dramaty napisała w latach osiemdziesiątych. W 1993 roku założyła zespół teatralny Atra Bilis Teatro, który prowadzi do dziś. Jej dramaty oraz przedstawienia autorskie są wystawiane na scenach całego świata.

 

Angélica Liddell przygotowuje swój kolejny spektakl Całe niebo nad ziemią (syndrom Wendy), a Manuel Fernández-Valdés postanawia sportretować ją w filmie. Liddell stała się jedną z głównych europejskich twórczyń teatru autorskiego, opierając swoją sztukę na autobiografii i bezkompromisowo eksponując najgłębsze pokłady własnego bólu. Taka decyzja wpływa na jej sposób pracy i na wszystkie osoby, które z nią pracują. Każdy z jej współpracowników musi sam zadecydować, jak daleko może się posunąć. Reżyser filmu nie pozostaje obojętny na to doświadczenie. Angélica [tragedia] to film o ludziach zaprzedanych sztuce i niespokojnych relacjach między twórczością a życiem.

Hiszpania 2016
Reżyseria: Manuel Fernández-Valdés.
83 minuty

 

 

15 września, godz. 20.00

Kinoteatr Rialto

 
Bobbi Jene
Film o Bobbi Jene Smith
Bilety w cenie 18 i 15 złotych do nabycia w kasie Kinoteatru Rialto.

Bobbi Jene Smith (1983) jest amerykańską tancerką i aktorką. W wielu 21 lat dołączyła do Batsheva Dance Company, słynnego izraelskiego zespołu tanecznego, stając się jedną z jego czołowych tancerek. Po dziesięciu latach postanowiła powrócić do Stanów i rozpocząć karierę solową.

 

Film pokazuje nie tylko wyjątkowy talent i indywidualność Bobbi Jene Smith, utalentowanej tancerki, ale także portretuje szczególny etap jej biografii, gdy zdecydowała się porzucić wygodne życie gwiazdy i zaryzykowała walkę o samą siebie. Proces rodzenia się własnej artystycznej niezależności przebiegał jednak w nowej dla niej przestrzeni i konfiguracji. Bobbi Jene pokazuje konsekwencje podjętych przez Smith radykalnych i – pozornie tylko – zaskakujących decyzji.

 

Dania/Szwajcaria/USA/Izrael 2017
Reżyseria: Elvira Lind
95 minut

 

16 września, godz. 18.00

Kinoteatr Rialto

 

Breath Made Visible

Film o Annie Halprin
Bilety w cenie 18 i 15 złotych do nabycia w kasie Kinoteatru Rialto.

Anna Halprin (ur. 1920 jako Hannah Schuman) to jedna ze światowych ikon tańca współczesnego, twórczyni tańca postmodernistycznego, rewolucjonistka tańca. Stworzyła systematyczny sposób poruszania się z wykorzystaniem świadomości kinestetycznej, dający możliwość zapisania choreografii pod postacią partytury. Mierząc się z nowotworem, opracowała własny sposób walki z chorobą poprzez transformacyjny taniec, który nazwała „pięcioma etapami uzdrawiania”. Choreografka i tancerka, autorka wielu publikacji, pedagożka.

 

Obraz jest pierwszym filmem długometrażowym o życiu i karierze zawodowej Anny Halprin, amerykańskiej pionierki tańca współczesnego, inspirującego pedagoga i eksperymentalnej artystki związanej z improwizacją. Jej twórczość od początku pozostaje interdyscyplinarna i porywa niezwykłą otwartością. Halprin zrewolucjonizowała taniec współczesny poszerzając jego definicje o taniec na styku performansu, terapii, rytuału i sztuki, którego mogą doświadczać nie tylko zawodowcy, ale też na przykład seniorzy. Kinowy portret obfituje w unikatowe fragmenty, takie jak rozmowa z Mercem Cunninghamem, zdjęcia archiwalne zespołu Anny Halprin, który był pierwszym w USA, gromadzącym  czarnych i białych tancerzy. Prezentuje także fragmenty spektakli tworzonych kilkanaście lat temu, bo mimo sędziwego wieku dzisiaj stuletnia Halprin pozostawała aktywna zawodowo jeszcze w wielu dziewięćdziesięciu kilku lat, na scenie i poza nią.

 

USA/Szwajcaria 2009
Reżyseria: Ruedi Gerber

80 minut

 

16 września, godz. 20.00 

Kinoteatr Rialto

Mr. Gaga

Film o Ohadzie Naharinie
Bilety w cenie 18 i 15 złotych do nabycia w kasie Kinoteatru Rialto.

Ohad Naharin (1952) jest światowej sławy izraelskim tancerzem, choreografem i muzykiem. Naukę tańca rozpoczął bardzo późno, w wieku 22 lat, poznając liczne metody tańca w Stanach Zjednoczonych. W 1990 roku powrócił do Izraela i został dyrektorem artystycznym zespołu Batsheva Dance Company, który pod jego przewodnictwem stał się jednym z czołowych teatrów tańca na świecie. Ohad Naharin jest twórcą innowacyjnego języka ruchu GaGa, który zrewolucjonizował metodę szkolenia tancerzy. 

 

Mr. Gaga nie jest zwykłym filmem biograficznym. To przede wszystkim opowieść o sztuce, o tańcu, o cielesności. Elektryzująca i wbijająca w fotel. Ohad Naharin czyli tytułowy Mr. Gaga, to choreograf, który stworzył własny język tańca – GaGa – w którym ruch staje się sposobem na ujarzmienie samego siebie. Film Mr. Gaga składa się z wielu nagrań archiwalnych, nauk z tancerzami oraz wywiadów z samym Naharinem. Nazywany jednym z najbardziej innowacyjnych i oryginalnych choreografów współczesnych, Naharin opowiada o swoim dzieciństwie, miłościach i wizjach świata. W filmie Tomera Heymanna pojawia się również pytanie o poświęcenie artysty, który wszystko wkłada w taniec. Gdzie jest więc miejsce dla innej rzeczywistości? Rodziny, prywatności…

 

Hiolandia/Niemcy/Szwajcaria/Izrael 2015
Reżyseria: Tomer Heymann
100 minut

 

 

17 i 18 września, godz. 12:00, 12:15, 12:30, 12:45, 13:00, 13:15 oraz 14:30, 14:45, 15:00, 15:15, 15:30, 15:45 oraz 17:00, 17:15, 17:30, 17:45, 18:00, 18:15

Scena/Atelier Teatru A Part

 

Teatr A Part, Alicja w Krainie Czarów
Spektakl dla 1 widza
18+
Bilety w cenie 60 zł
Konieczna wcześniejsza rezerwacja miejsc.
Informacje i rezerwacje pod adresem: rezerwacjeapart@wp.pl.

 

Alicja w Krainie Czarów to przedstawienie Teatru A Part nawiązujące formą oraz obszarem tematów do słynnej powieści Lewisa Carrolla czyli Charlesa Ludwidga Dodgsona, która uchodzi za drugą – po Biblii – najczęściej cytowaną książkę wszechczasów. Przedstawienie – czasami pośrednio i luźno, innym razem wprost – odwołuje się do wątków z tytułowej powieści oraz losów jej bohaterki Alicji, umieszczając je w kontekstach współczesnych i uniwersalnych. Przedstawienie przywołuje także fakty i mity na temat inspiracji i osobistych powodów powstania książki, znanych z biografii jej autora, purytańskiego pastora i profesora matematyki z czasów wiktoriańskich, miłośnika niewieścich wdzięków i pasjonata fotografii. Kolaż wykorzystanych w przedstawieniu motywów balansuje szeroko między naturalizmem i surrealizmem, brutalizmem i oniryką, groteską i horrorem.

Alicja w Krainie Czarów Teatru A Part jest projektem typu site-specific, podczas którego każdy z widzów, indywidualnie, odbywa samotną podróż przez uniwersum przedstawienia. Spektakl pod względem struktury nawiązuje do twórczości kolumbijskiego reżysera Enrique Vargasa, założyciela Teatro de los Sentidos.

 

Pomysł, scenariusz, reżyseria, scenografia: Marcin Herich
Współreżyseria: Monika Wachowicz
Współpraca nad scenariuszem: zespół
Aranżacja przestrzeni, współpraca nad scenografią: Cezary Kruszyna
Występują: Alina Bachara, Adam Barski, Daniel Dyniszuk, Katarzyna Gogacz, Marcin Herich,
Magdalena Krawczyk, Cezary Kruszyna, Natalia Kruszyna, Katarzyna Pojda, Agata Sokół, Monika Wachowicz, Karolina Wosz, Marta Zielonka
Premiera: 2017

 

17 września, godz. 20.00

Teatr Korez

Stowarzyszenie Sztuka Nowa, Krym
Spektakl sceniczny

Ilość miejsc ograniczona.

Bilety w cenie 40 zł do nabycia w kasie Teatru Korez.

 

Ten spektakl nie jest o Krymie. Ten spektakl nie jest o tym, co obecnie kojarzy się z tym miejscem. Ten spektakl nie jest o wojnie. Ten spektakl nie jest o polityce. Ten spektakl nie jest o dwóch (albo wielu) skonfliktowanych narodach. Ten spektakl nie jest o Ukrainie, o Rosji ani o Tatarach Krymskich. W tym spektaklu nie ma Putina. Ten spektakl nie zostanie zaanektowany. W tym spektaklu słowo „Krym” nie będzie używane. Ten spektakl nie jest manifestem. Ten spektakl nie jest deklaracją. 

Sztuka polityczna zazwyczaj ma tendencję do zaniedbywania piękna. Jego wartość zostaje niedoszacowana, bo postrzegana jest jako zbędny luksus w świecie potrzebującym poważnego komentarza politycznego. Czy można mówić o różach, kiedy za oknem wybuchają bomby?

Ten spektakl organizuje pustka i dynamika tęsknoty, która się z nią wiąże. Czy można wypracować system mówienia o tym, za czym tęsknimy? Czy można komuś opowiedzieć o uczuciu, które jest w nas, gdy patrzymy na morze? Czy można opowiedzieć o tym uczuciu osobie, która siedzi obok ciebie? Czy w drugim człowieku można wyzwolić te same uczucia, które sami nosimy? I czy próba tworzenia takich „kopii” ma w ogóle jakikolwiek sens? Jak wypowiedzieć niewypowiedziane? Czy jednostkowe doświadczenie piękna może promieniować na życie innych osób?

 

Koncepcja, reżyseria, wykonanie: Vera Popova, Gosia Trajkowska
Muzyka: Zoi Michailova
Scenografia: Piotr Szczygielski
Wideo, wizualizacje: Kuba Matuszczak, Adrien Cognac
Premiera: 2017

 

18 września, godz. 20.00
Strefa Centralna (Katowice Miasto Ogrodów I piętro)

 

Magda Tuka, Deus Ex Running Machina
Performans
18+
Bilety w cenie 20 zł
Ilość miejsc ograniczona. Rezerwacje: rezerwacjeapart@wp.pl.

„Staram się tworzyć obrazy, które zawierają metaforę, narrację i sprzeczność. Bieg, z jednej  strony, jest aktem wolności, z drugiej zaś, obciążeniem, jakby wrodzoną koniecznością. Pomimo intensywnej pracy mięśni i spalania energii, bieżnia nie pokonuje żadnej odległości. Jedyną zmianą jest kąt widzenia. Za każdym razem inna przestrzeń prezentacji jest twórcą dramaturgii, w której Deus Ex Running Machina wydaje się wprowadzać Nowy Porządek. Interesuje mnie ciało wrzucone w tryby wyższej konieczności, zdeterminowane przez narzucone przez siebie samo warunki. Bez celebracji, traktowane raczej instrumentalnie, w służbie idei, znaczenia. Często nagie, obnażone, ale nigdy upokorzone.”

Magda Tuka

 

Spektakl nawiązuje do Notatek dla Nowego Cyrku Guima Fanalera. Notatki Fanalera łączą anarchistyczną epistemologię z przetworzonym zapisem terenowym w celu stworzenia koncentrycznego three-ring circus [sformułowanie oznaczające zarówno fizyczną strukturę areny cyrkowej, jak i szaleństwo].  Fanaler po raz pierwszy zaprezentował swoje Zasady Sztuki publiczności na żywo na początku 2020 roku jako MC w Horse Donkey Club w Londynie. W Deus Ex Running Machina zostanie przedstawiony krótki przegląd Tabeli A, w której A oznacza zbieżność wszystkiego i gdzie znajdują się związki pomiędzy tym, tamtym i owym (https://volvelle.live.).

 

Pomysł i wykonanie: Magda Tuka
Dżwięk: Opaen 

Premiera: 2018

 

 

19 września, godz. 20.00

Sala 211 (Katowice Miasto Ogrodów II piętro)

Grupa Korpuskularna LightOff, Na lighcie
Spektakl sceniczny
Bilety w cenie 40 zł
Ilość miejsc ograniczona. Rezerwacje: rezerwacjeapart@wp.pl

 

Traktat o dwoistej naturze światła wygłosi jeden z najbardziej kontrowersyjnych w świecie teatru specjalistów od oświetlenia scenicznego. Poznamy różne techniki i jednostki pomiaru światła (takie jak lumen, kandela czy steradian), usłyszymy historie o kłopotach techników z dualizmem korpuskularno-falowym, dowiemy się wreszcie, z jakich powodów i jakimi metodami kierowano ten strumień na aktorów teatru offowego na przestrzeni dziejów, o tym jak światło sceniczne potrafi zwodzić, załamywać, polaryzować czy ulegać luminescencji.  

 

„Kiedy moja pozycja w teatrze jako technika zaczęła słabnąć, a cyfra zaczęła wypierać analog, postanowiłem, robiąc taki teatralny rachunek sumienia, wykrzesać z siebie resztki minionej bezpowrotnie fantazji i zmierzyć się z problemem samotności montażysty na scenie, jego egzystencji w świecie zdominowanym przez aktorów, reżyserów i scenografów… „


Pomysł, reżyseria, wykonanie: Grupa Korpuskularna LightOff Grygier/Fibich/Nykowski
Instalacje: Patryk Ekonomiuk
Premiera: 2018

20 września, godz. 20.00

Boisko Uniwersytetu Śląskiego

Teatr A Part, Faust
Widowisko plenerowe
18+
Wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona. 

 

Faust jest autorskim widowiskiem plenerowym Teatru A Part, dotykającym kwestii kruchości, trudu i tajemnic ludzkiej egzystencji w kontekście towarzyszących jej popędów i emocji. Przedstawienie jest osnute na kanwie mitu faustycznego i nawiązuje do wątków zawartych w dwóch najsłynniejszych dziełach faustowskich: zwłaszcza Tragicznych dziejach doktora Faustusa Marlowa, ale też Fauście Goethego, nie jest jednak adaptacją znanych literackich pierwowzorów. Historia faustyczna oraz alchemiczny sztafaż są tu pretekstem do kreowania teatralnych obrazów dotyczących dwoistości natury ludzkiej, rozpostartej między młodością i starością, potrzebą ciała i ducha, seksualnymi siłami i pędowi ku śmierci, potrzebą poznania i zagubienia, intelektem i emocjami. Na poziomie opowieści to historia o kobiecie i zadurzonym w niej mężczyźnie, zaplątanym w obsesyjną spiralę uczuć. Świat, w którym rozgrywa się spektakl to emocjonalny sabat, odbywający się w głowie bohatera. Podobnie jak w poprzednich przedstawieniach plenerowych teatru opowiadana w Fauście historia to w istocie mroczny egzystencjalny melodramat. Pod względem formalnym spektakl zawiera wszystkie cechy stylu Teatru A Part, znane z wcześniejszych produkcji plenerowych teatru. W tym bezsłownym spektaklu zostają ponownie użyte surowe, metalowe konstrukcje, żywioły, obrazy obnażanego ciała jako medium sensów i znak transformacji oraz ekspresyjne, fizyczne aktorstwo.

 

Scenariusz, reżyseria, scenografia: Marcin Herich
Muzyka: fragmenty utworów Autopsia, The Dead Hours, C-Schulz, Dark Sanctuary, G. Santaolalla, E. Goldenthal, R. Sakamoto, M. Matyasik i Nat King Cole
Występują: Alina Bachara, Daniel Dyniszuk, Maciej Dziaczko, Jakub Kabus, Grzegorz Król, Cezary Kruszyna, Dariusz Piotrowski, Monika Wachowicz, Marta Zielonka
Premiera: 2009

 

 

Więcej informacji o spektaklach na stronie www.apart.art.pl.

Organizator festiwalu: Stowarzyszenie Teatralne A Part
Festiwal powstał dzięki wsparciu Instutucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów.
Partnerzy: Katowice Miasto Ogrodów, Teatr Korez, Uniwersytet Śląski, Instytucja Kultury Silesia Film, Kinoteatr Rialto, Ibis Budget Hotel

Patronat medialny: „Gazeta Wyborcza”, Ultramaryna, Antyradio

 

***

 

Informacja od organizatorów:

REGULAMIN REGULACJI SANITANYCH DOTYCZĄCYCH UDZIAŁU W SPEKTAKLACH I FILMACH 26. FESTIWALU A PART W ZWIĄZKU Z PANDEMIĄ COVID 19

1. Informujemy, że podczas imprez festiwalu będą miały zastosowanie wszystkie aktualne zalecenia sanitarne – w tym niezbędne ograniczenie liczby widzów oraz stosowany do zaleceń sposób ułożenia widowni.

2. Przed wejściem na spektakle oraz podczas ich trwania prosimy o bezwzględne zasłonięcie maseczką ochronną ust i nosa. Przed wejściem na przedstawienia i seanse filmowe obowiązuje dezynfekcja dłoni płynem odkażającym. Prosimy o zachowanie bezpiecznego dystansu przed i podczas trwania imprez.

3. Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek objawy infekcji, prosimy kategorycznie o pozostanie w domu. 

4. W związku z obowiązującym stanem epidemii będziemy zbierali Państwa dane kontaktowe (imię, nazwisko, numer telefonu/adres e-mail). Druk formularza do wypełnienia będzie oczekiwał na Was przed wejściem na przedstawienia sceniczne. O ile to możliwe prosimy o przyniesienie wypełnionego formularza ze sobą. Przed wejściem na widowisko plenerowe „Faust” OBOWIĄZUJE przyniesienie wypełnionego formularza ze sobą. Formularz dostępny TUTAJ. Administratorem danych osobowych będzie Stowarzyszenie Teatralne A Part. Dane będą przechowywane przez 14 dni od daty imprezy i mogą być przekazywane w tym czasie do Głównego Inspektoratu Sanitarnego (lub podległych mu oddziałów) w związku z prowadzonym dochodzeniem epidemiologicznym na podstawie obowiązujących przepisów. Dane nie będą przekazywane żadnym innym podmiotom trzecim i po upływie 14 dni od imprezy zostaną zniszczone.

5. Uczestników seansów filmowych prosimy o zapoznanie się z zaleceniami sanitarnymi obowiązującymi w Kinoteatrze Rialto i zastosowanie się do nich. Informacje: http://rialto.katowice.pl.

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close