Wersja do druku

Udostępnij

W ramach XXII edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych A PART, organizowanego przez Stowarzyszenie Teatralne A Part, w Katowicach (Teatr Korez, pl. Sejmu Śląskiego 2) w weekend odbędzie się prezentacja dwóch spektakli tanecznych – z Włoch i Hiszpanii. W piątek 17 czerwca o godz. 20.00 włoska grupa Compagnia Enzo Cosimi pokaże spektakl Nade mną powódź w choreografii Enzo Cosimiego. Przedstawienie opowiada o bolesnej relacji między człowiekiem a naturą we współczesnym świecie. Przestrzeń sceniczna to magiczne miejsce, w którym można medytować i poddawać się emocjom. To doskonałe miejsce dla „nowego człowieka”, powstałego z wyczerpania postmodernistycznego paradygmatu, człowieka na powrót prymitywnego, plemiennego. Człowiek plemienny, kojarzony z kontynentem afrykańskim, żyjący od niepamiętnych czasów w świecie niekończących się mordów, zawsze potrafił przetrwać, przywołując w sobie własną wizję nadziei. W Nade mną powódź za pozornie prostą choreografią kryje się złożony akt „obecności performatywnej”. Układ choreograficzny tworzy tu wizualne i emocjonalne krajobrazy, dzięki którym widz może odbyć pielgrzymkę ku korzeniom cywilizacji poprzez metafizykę ciała. Przedstawienie otrzymało Danza Award 2014 dla najlepszego włoskiego przedstawienia tanecznego podczas weneckiego Biennale oraz Tasicore Award 2015 dla Paoli Lattanzi dla najlepszej kreacji tanecznej.

 

 Natomiast w niedzielę 19 czerwca o godz. 20.00 w tym samym miejscu Nuria Sotelo, Clara Ferrao & Macerana Montesinos z Hiszpanii pokażą spektakl Próba miłości w choreografii Clary Ferrao i Nurii Sotelo (artystka ta współpracowała m.in. z dobrze w Polsce znanym hiszpańskim choreografem Danielem Abreu). Próba miłości to przedstawienie, które poprzez muzykę, taniec i słowa opowiada o kobiecym wszechświecie jego twórczyń. Cztery kobiety: dwie tancerki, wiolonczelistka i dziecko, obecnością i akcją opowiadają o sobie, o tym, co robią z miłości i dla miłości. Spektakl jest z założenia w ciągłej ewolucji, obecność dorosłych artystek, ich miejsce w przestrzeni i wzajemne relacje podporządkowane są nieprzewidywalnym działaniom małej Leny. Próba miłości to zmysłowy seans wzajemnych relacji: spojrzeń, zapachów, dźwięków i dotyków. Szelest wiolonczeli, drganie powietrza podczas ruchów dłoni, krzyk dziecka i wiele wiele więcej, wszystko to składa się w symbiotyczną jedność, gdzie wszystko jest możliwe.

 

***

Compagnia Enzo Cosimi: Nade mną powódź

Reżyseria, choreografia, kostiumy: Enzo Cosimi
Współpraca choreograficzna: Paola Lattanzi
Wideo: Stefano Galanti
Muzyka: Chris Watson, Petro Loa, Jon Wheeler
Występuje: Paola Lattanzi
Premiera: 2014
Po raz pierwszy w Polsce. Premiera polska.

 

Enzo Cosimi jest jednym z najbardziej wpływowych artystów współczesnej włoskiej choreografii. Tworzył choreografie między innymi w Teatro la Scala w Mediolanie, Teatro Comunale we Florencji, Teatro Comunale w Ferrarze oraz dla Biennale di Venezia. Współpracował z takimi wyjątkowymi osobowościami, jak: Miuccia Prada, Luigi Veronesi, Richie Hawtin, Giorgio Cattani, Aldo Tilocca, Louis Bacalov, Aldo Busi, Luca Spagnoletti, Daniela Dal Cin, Robert Lippok i Fabrizio Plessi. W 2006 roku był choreografem ceremonii otwarcia XX Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie. W swojej Compagnia Enzo Cosimi stworzył ponad czterdzieści przedstawień. Spektakle Enzo Cosimiego odbyły liczne tournée po Europie, Stanach Zjednoczonych, Peru, Australii, Indiach i Japonii. W 2009 roku Enzo Cosimi stworzył choreografię do filmu Biała przestrzeń w reżyserii Francesci Comencini, prezentowanego m.in. podczas 66. Festiwalu Filmowego w Wenecji.

 Nuria Sotelo, Clara Ferrao & Macerana Montesinos: Próba miłości

Reżyseria: Nuria Sotelo
Choreografia: Clara Ferrao, Nuria Sotelo
Muzyka: Macarena Montesinos
Teksty: Clara Ferrao, Macarena Montesinos, Nuria Sotelo,
Występują: Macarena Montesinos, Clara Ferrao, Nuria Sotelo oraz Lena Vilanova
Premiera: 2016
Premiera polska.

 

Nuria Sotelo jest hiszpańską aktorka i tancerką. Uczyła się tańca klasycznego od 7 do 18 roku życia. Ukończyła klasę teatru i tańca na Uniwersytecie Santiago de Compostella, uczestniczyła też w wielu tanecznych warsztatach i stażach, między innymi u takich osobowości scenicznych, jak: Chevy Muradai, Daniel Abreu i Hisako Horikawa. Współpracuje z licznymi grupami tanecznymi i teatralnymi, występowała m.in. w przedstawieniach Galician Choreographic Centre, Femme Fatale, Experimentadanza, Elegant Elephant. Tuż po narodzinach córki wraz z tancerką Clarą Ferrao oraz wiolonczelistką Maceraną Montsinos zrealizowała eksperyment taneczko-muzyczny Próba miłości, gdzie w głównej roli obsadziła swoją malutką córkę Lenę.

 

Bilety w cenie 30 zł do nabycia w kasie Teatru Korez.
Przedstawienie dla widzów dorosłych.

 

 

 

 

***

 

Sprzedaż biletów oraz rezerwacje wyłącznie w miejscach prezentacji (z wyjątkiem przedstawień Więzy i Künstlerspiele. Sceny z Wielkiej Wojny – rezerwacje i szczegółowe informacje po uprzednim kontakcie mailowym). Na przedstawienie Compagnie Mossoux-Bonté przedsprzedaż biletów odbywać się będzie w kasie Teatru Korez, sprzedaż w Pałacu Młodzieży – na 2 godziny przed spektaklem. Bilety na spektakle w cenach od 15 do 35 złotych. Na przedstawienia plenerowe Teatru Ósmego Dnia i Teatru A Part oraz  performens Ciało wstęp jest wolny. Na Ciało konieczna wcześniejsza rezerwacja miejsc – rezerwacje i szczegółowe informacje po uprzednim kontakcie mailowym.

 

Produkcja i organizacja festiwalu: Stowarzyszenie Teatralne A PART

Projekt objęty został mecenatem miasta Katowice. Współfinansowano ze środków Instytucji Kultury im. K. Bochenek Katowice – Miasto Ogrodów.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wspólfinansowano ze środków Samorządu Województwa Śląskiego.

Partnerzy: Kinoteatr Rialto w Katowicach , Novotel Katowice Centrum, Pałac Młodzieży w Katowicach, Teatr Korez w Katowicach, Teatr Rozrywki w Chorzowie, Uniwersytet Śląski w Katowicach oraz Ambasada Izraela w Warszawie i Le Générateur w Paryżu.

 

Logo Katowice Miasto Ogrodów (miniaturka) Logo Województwo Śląskie (miniaturka)MKiDN dofinansowanie (miniaturka)

   

 

Szczegółowe informacje o spektaklach: http://www.apart.art.pl/22fest.htm

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close