Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 10-19 czerwca 2016 roku w Katowicach odbędzie się XXII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych A PART, organizowany przez Stowarzyszenie Teatralne A Part. Na scenach Kinoteatru Rialto, Teatru Korez, Pałacu Młodzieży, jak też w plenerze (boisku Uniwersytetu Śląskiego) zaprezentują się grupy związane z teatrem tańca i ruchu, teatrem fizycznym i performansem. Podczas tegorocznego festiwalu wystąpią: Compagnie Mossoux-Bonté (Belgia), Ayit Ensemble (Izrael), Granhøj Dans (Dania), Via Negativa (Słowenia), La Collectif des Yeux (Francja), Compagnie Enzo Cossimi (Włochy), Nuria Sotelo, Marcerana Montesinos i Clara Ferrao (Włochy) oraz Sutari, Teatr Kana, Teatr Ósmego Dnia, Arti Grabowski, Wachowicz/Wachowicz, Hańba! i Teatr A Part. Wszystkie zagraniczne spektakle będą pokazywane w Polsce po raz pierwszy, a Via Negativa i Teatr A Part zagrają na festiwalu przedstawienia premierowe.

 

Prezentujemy wybrane propozycje taneczno-ruchowe. Warto wyróżnić występ Compagnie Mossoux-Bonté. Działania sceniczne zespołu pracy zacierają i przekraczają granice między teatrem i tańcem i eksplorują rozmaite obszary sztuk performatywnych. Grupa uznawana jest dziś za jeden z czołowych europejskich teatrów wizji i ruchu, a jej przedstawienia pokazywane były w kilkudziesięciu krajach świata. W ramach festiwalu zespół pokaże 11 czerwca  spektakl Historia oszustwa.

 

Ponadto 15 czerwca  dwa ważne pokazy: Pietruszka – Rozszerzenie –  kolejna autorska interpretacja baletu Strawińskiego, po świetnie przyjętym dyptyku Granhøj Dans opartym na sławnym Święcie wiosny. Pietruszka Granhøja to jedyna w historii godzinna wersja tej baletowej tragifarsy z 1911 roku, traktującej o miłosnym trójkącie trzech lalek, powołanych do życia przez ponurego lalkarza Czarodzieja podczas jednego z rosyjskich „skomorochów”. W interpretacji Granhøj Dans Pietruszka to prawdziwie międzynarodowy eksperyment taneczno-muzyczny, realizowany przez Duńczyka z udziałem pianistki z Rosji oraz czwórki aktorów-tancerzy rodem z czterech krajów: Grecji (Balerina), Szkocji (Maur), Węgier (Pietruszka) i Polski (Czarodziej). Tego samego dnia Grupa Via Negativa ze Słowenii zaprasza na premierowy pokaz spektaklu Dziewiąta w choreografii Anity Wach. Tytuł spektaklu opatrzony jest podtytułem Maszyna antropologiczna zasilana Beethovenem. Dziewiąta Via Negativa konfrontuje wysokie z niskim. W przedstawieniu występują też dwie inne polskie tancerki i performerki: Korina Kordova i Magdalena Tuka.

 

17 czerwca francuska grupa Le Collectif des Yeux pokaże performans C.O.L.O.  inspirowany trzema pojęciami francuskiego filozofa Gillesa Deleuze’a, dotyczącymi rozważań na temat „istnienia” pomnika: „wibracja”, „uścisk” i „wycofanie”. Spektakl C.O.L.O. to pomnik na żywo, żywa rzeźba, złożona z dwóch ciał. Tytuł C.O.L.O. pochodzi od portugalskiego słowa „colo”, które oznacza wzięcie kogoś za rękę lub podniesienie kogoś, by go ochronić. Oznacza na przykład wzięcie dziecka w ramiona, by je nakarmić, uspokoić i dodać mu otuchy. W performansie Sauitzvy’emu partneruje francuski tancerz Thomas Laroppe. Spektakl nawiązuje do koncepcji zatrzymanego obrazu Samuela Becketta. Zatrzymując w kadrze teatralną akcję, wstrzymujemy na chwilkę czas – jest tylko tu i teraz, nie ma przeszłości i przyszłości. Tylko obraz się liczy.

 

Tego samego dnia pokaz spektaklu Nade mną powódź Compagnia Enzo Cosimi. Przedstawienie opowiada o bolesnej relacji między człowiekiem a naturą we współczesnym świecie. Za pozornie prostą choreografią kryje się złożony akt „obecności performatywnej”. Układ choreograficzny tworzy tu wizualne i emocjonalne krajobrazy, dzięki którym widz może odbyć pielgrzymkę ku korzeniom cywilizacji poprzez metafizykę ciała. Przedstawienie otrzymało Danza Award 2014 dla najlepszego włoskiego przedstawienia tanecznego podczas weneckiego Biennale oraz Tasicore Award 2015 dla Paoli Lattanzi dla najlepszej kreacji tanecznej.

 

19 czerwca Nuria Sotelo, Clara Ferrao & Macerana Montesinos z Hiszpanii pokażą spektakl Próba miłości w choreografii Clary Ferrao, Nurii Sotelo. Próba miłości to przedstawienie, które poprzez muzykę, taniec i słowa opowiada o kobiecym wrzechświecie jego twórczyń. Cztery kobiety: dwie tancerki, wiolonczelistka i dziecko, obecnością i akcją opwiadają o sobie, o tym, co robią z miłości i dla miłości. Spektakl jest z założenia w ciągłej ewolucji, obecność dorosłych artystek, ich miejsce w przestrzeni i wzajemne relacje podporządkowane są nieprzewidywalny działaniom małej Leny.

 

Szczegółowe informacje o spektaklach: http://www.apart.art.pl/22fest.htm

 

Program:

 

10 czerwca (piątek), 19.00 Kinoteatr Rialto

Sutari
[koncert/otwarcie festiwalu]
Bilety w cenie 25 zł do nabycia w kasie Kinoteatru Rialto.

 

11 czerwca (sobota), 18.00 Pałac Młodzieży

Compagnie Mossoux-Bonté (Belgia): Historia oszustwa
[teatr wizualny/teatr tańca]
Bilety w cenie 35 zł. Przedsprzedaż biletów w kasie Teatru Korez, sprzedaż w kasie Sceny Teatralnej Pałacu Młodzieży na 2 godziny przed spektaklem.
Przedstawienie dla widzów dorosłych.

20.00 Teatr Korez

 

Teatr Kana: Projekt Matka
[teatr dokumentalny]
Bilety w cenie 25 zł do nabycia w kasie Teatru Korez.

 

12 czerwca (niedziela), 16.45, 20.15 [info: wiezy_apart@wp.pl]

Teatr A Part: Więzy (premiera)
[physical theatre/solo]
Bilety w cenie 25 zł, rezerwacje: wiezy_apart@wp.pl.
Przedstawienie dla widzów dorosłych.

 

18.00 EURO 2016, mecz Polska – Irlandia Płn.

22.00 boisko Uniwersytetu Śląskiego (ul. Moniuszki)

Teatr Ósmego Dnia: SUMMIT_2.0
[widowisko plenerowe]
Wstęp wolny.

 

13 czerwca (poniedziałek), 18.00, 20.00  [info: kunstlerspiele@wp.pl]
Teatr A Part: Künstlerspiele. Sceny z Wielkiej Wojny
[teatr wizualny/physical theatre]
Bilety w cenie 30 zł, rezerwacje: kunstlerspiele@wp.pl
Przedstawienie dla widzów dorosłych.

 

14 czerwca (wtorek), 18.00, 20.00 Teatr Rozrywki

Ayit Ensemble / Beer Sheva Frunge Theatre (Izrael):

BPolar
[teatr wizualny]
Bilety w cenie 35 zł do nabycia w kasie Teatru Rozrywki.

 

15 czerwca (środa), 18.00 Teatr Rozrywki

Granhøj Dans (Dania): Pietruszka – rozszerzenie
[teatr tańca]
Bilety w cenie 35 zł do nabycia w kasie Teatru Rozrywki.

20.00 Kinoteatr Rialto

Via Negativa (Słowenia): Dziewiąta (premiera)
[physical theatre/performance]
Bilety w cenie 35 zł do nabycia w kasie Kinoteatru Rialto.
Przedstawienie dla widzów dorosłych.

 

16 czerwca (czwartek), 16.00, 17.30  [info: wachowiczwachowicz@wp.pl]

Wachowicz/Wachowicz: Ciało. Performans poetycki (impreza towarzysząca)
[performans]
Wstęp wolny, rezerwacje: wachowiczwachowicz@wp.pl

19.00 Kinoteatr Rialto

Hańba!
[koncert]
Bilety w cenie 25 zł do nabycia w kasie Kinoteatru Rialto.

21.00 EURO 2016, mecz Polska – Niemcy

 

17 czerwca (piątek), 16.00 Kinoteatr Rialto
Le Collectif des Yeux (Francja): C.O.L.O.
[performans]
Bilety w cenie 15 zł do nabycia w kasie Kinoteatru Rialto.

18.00 Kinoteatr Rialto

Arti Grabowski: Dreamliner
[performens/solo]
Bilety w cenie 15 zł do nabycia w kasie Kinoteatru Rialto.

20.00 Teatr Korez

Compagnia Enzo Cosimi (Włochy): Nade mną powódź
[teatr tańca/solo]
Bilety w cenie 30 zł do nabycia w kasie Teatru Korez.
Przedstawienie dla widzów dorosłych.

 

18 czerwca (sobota), 18.00, 20.00 Kinoteatr Rialto

Teatr A Part: Cyrk Bellmer
[teatr wizualny/physical theatre]
Bilety w cenie 30 zł do nabycia w kasie Kinoteatru Rialto.
Przedstawienie dla widzów dorosłych.

 

19 czerwca (niedziela), 20.00 Teatr Korez

Nuria Sotelo, Clara Ferrao & Macerana Montesinos (Hiszpania): Próba miłości
[teatr tańca/performans]
Bilety w cenie 30 zł do nabycia w kasie Teatru Korez.
Przedstawienie dla widzów dorosłych.

22.00 boisko Uniwersytetu Śląskiego (ul. Moniuszki)

Teatr A Part: Faust
[widowisko plenerowe]
Wstęp wolny.
Przedstawienie dla widzów dorosłych.

 

***

 

Sprzedaż biletów oraz rezerwacje wyłącznie w miejscach prezentacji (z wyjątkiem przedstawień Więzy i Künstlerspiele. Sceny z Wielkiej Wojny – rezerwacje i szczegółowe informacje po uprzednim kontakcie mailowym). Na przedstawienie Compagnie Mossoux-Bonté przedsprzedaż biletów odbywać się będzie w kasie Teatru Korez, sprzedaż w Pałacu Młodzieży – na 2 godziny przed spektaklem. Bilety na spektakle w cenach od 15 do 35 złotych. Na przedstawienia plenerowe Teatru Ósmego Dnia i Teatru A Part oraz  performens Ciało wstęp jest wolny. Na Ciało konieczna wcześniejsza rezerwacja miejsc – rezerwacje i szczegółowe informacje po uprzednim kontakcie mailowym.

 

Produkcja i organizacja festiwalu: Stowarzyszenie Teatralne A PART

Projekt objęty został mecenatem miasta Katowice. Współfinansowano ze środków Instytucji Kultury im. K. Bochenek Katowice – Miasto Ogrodów.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wspólfinansowano ze środków Samorządu Województwa Śląskiego.

Partnerzy: Kinoteatr Rialto w Katowicach , Novotel Katowice Centrum, Pałac Młodzieży w Katowicach, Teatr Korez w Katowicach, Teatr Rozrywki w Chorzowie, Uniwersytet Śląski w Katowicach oraz Ambasada Izraela w Warszawie i Le Générateur w Paryżu.

 

 Logo Katowice Miasto Ogrodów (miniaturka) Logo Województwo Śląskie (miniaturka)  MKiDN dofinansowanie (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close