Zespół Pieśni i Tańca „Kielce” świętuje jubileusz 50-lecia istnienia. Z tej okazji, 16 czerwca 2023 roku o godz. 17.00 w Sali Widowiskowej WDK w Kielcach odbędzie uroczystość, z udziałem publiczności (ze streamingiem poprzez platformę Portalu Informacji Kulturalnej).

Wersja do druku

Udostępnij

Opis wydarzenia:

Jubileusz 50-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Kielce” będzie ważnym wydarzeniem dla społeczności tego regionu.
Uroczystość ta będzie okazją do zaprezentowania ZPiT „Kielce” jako wielopokoleniowej rodziny ludzi, którzy wspominają i ciągle na nowo realizują swoje młodzieńcze pasje, aż do tych, którzy dopiero co weszli w nurt rzeki niosącej piękno polskiej kultury i tradycji ludowej.

Na scenie WDK w Kielcach Zespół zaprezentuje najpiękniejsze tańce i pieśni ze swojego repertuaru. Całość uzupełnią przepiękne stroje, w jakich wystąpią artyści, z przebogatą kolorystyką i formą, perfekcyjnie oddające nastrój wykonywanych utworów. W całym wydarzeniu wezmą udział byli i aktualni członkowie ZPiT „Kielce”, którzy przekazują naszej młodzieży i dzieciom znakomity przykład przywiązania do Zespołu oraz umiejętność radosnej, kulturalnej i z wielkim poczuciem humoru zabawy.

Podczas jubileuszu zostaną zaprezentowane: tańce narodowe, Suita Świętokrzyska, Suita Krakowska, Suita Lubelska oraz Suita Łowicka. Podczas prezentacji Pieśni Świętokrzyskich Zespołowi będzie towarzyszyć Kapela Zespołu Pieśni i Tańca Morawica, złożona z czterech muzyków.
Scenariusz jubileuszu obejmuje również prezentację filmu poświęconego historii ZPiT „Kielce”, opracowanego przez koordynatora Zespołu, Dorotę Pięciak.

Pomiędzy wystąpieniami Zespołu zaprezentuje się Chór Garnizonowy Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach pod dyrekcją Edyty Bobryk. Na zakończenie wydarzenia członkom ZPiT „Kielce” oraz osobom wyróżnionym, m.in. choreografowi Zespołu, instruktorowi wokalnemu, członkom Kapeli, zostaną wręczone statuetki oraz dyplomy.

Lista twórców oraz biogramy twórców

Agnieszka Adamczyk – choreografka ZPiT „Kielce”, Sędzia Polskiego Związku Tańca, choreografka młodzieżowych oraz dziecięcych zespołów i grup tanecznych. Szkoli swoich podopiecznych w jazzie, modernie oraz prowadzi zajęcia z techniki klasycznej, tańców narodowych i ludowych. Uwielbia zajęcia z dziećmi, a z młodzieżą tworzy piękne widowiska taneczne.

Zespół Pieśni i Tańca „Kielce” – powstał w lutym 1973 roku, z inicjatywy Tadeusza Zawistowskiego, ówczesnego prezesa Krajowego Związku Spółdzielni Zabawkarskich w Kielcach. Początkowo Zespół składał się głównie z pracowników Spółdzielni Pracy Przemysłu Zabawkarskiego „Gromada” oraz Spółdzielni Pracy Zabawkarsko-Metalowej „Precyzja” i nie miał stałej nazwy. Nazywano go m.in. Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Kielecka”, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kieleckiej, Zespół Pieśni i Tańca Spółdzielczości Pracy „Kielce”. Pierwsze zajęcia z wykwalifikowanymi instruktorami odbyły się w ostatnim tygodniu lutego 1973 roku w Wojewódzkim Domu Kultury. Od pięćdziesięciu lat Zespół Pieśni i Tańca Kielce nie tylko ukazuje piękno tradycyjnego folkloru, ale wciąż poszerza repertuar o nowe obszary i gatunki muzyczne, inspiruje i ujmuje niezwykłą energią. Już od pierwszych występów ZPiT Kielce odnosił sukcesy, był wizytówką regionu. Koncerty z udziałem Zespołu, odbywające się na terenie kraju, jak i poza jego granicami, gromadziły rzesze melomanów ceniących śpiewy i tańce, w których tak pięknie wybrzmiewa nasz narodowy duch.

Zespół Pieśni i Tańca „Kielce” to konkretni ludzie, ich pasje i zainteresowania, ale także ciężka praca polegająca na samodoskonaleniu, stawianiu sobie coraz nowych wyzwań, a przede wszystkim na konsekwentnym dążeniu do celu. Bogactwo form naszej tradycji pielęgnowanej w domach to nasz wspólny skarb, który zasługuje na ochronę, pamięć i szacunek.

Chór Garnizonowy Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach pod dyrekcją Edyty Bobryk

Chór Garnizonowy zawiązał się w maju 2017 roku przy Parafii Wojskowo-Cywilnej pw. Matki Bożej Królowej Polski w Kielcach z inicjatywy ówczesnego proboszcza, ks. pułkownika Grzegorza Kamińskiego, zaś od roku 2021 jest częścią Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Chór Garnizonowy jest amatorskim chórem mieszanym. W swoim repertuarze posiada pieśni sakralne, patriotyczne i utwory muzyki popularnej.

Radosław Suliga – instruktor wokalny; muzyk, instrumentalista; instruktor do spraw muzyki w Wojewódzkim oraz Młodzieżowym Domu Kultury w Kielcach, członek kapeli Zespołu Pieśni i Tańca „Morawica”.

Edyta Bobryk – konferansjer, zastępca dyrektora WDK w Kielcach, koordynator projektów, autorka koncertów telewizyjnych, sopran liryczny, dyrygent Chóru Garnizonowego WDK, wieloletni pedagog, n-l muzyki, koordynator metodyczny przedmiotów artystycznych; lider animacji muzycznych Polskiego Stowarzyszenia Edukacji i Animacji Muzycznych na region świętokrzyski; edukator muzyki Wydawnictwa MAC Edukacja.

Dorota Pięciak – Koordynator Zespołu Pieśni i Tańca „Kielce”.

Informacje dodatkowe:

Wydarzenie skierowane jest do szerokiego grona odbiorców, tj. do osób młodych, do dorosłych oraz do seniorów. Jego przebieg będzie rejestrowany.

Wydarzenie odbędzie się w sali widowiskowej WDK, która mieści 500 osób. W budynku znajduje się winda umożliwiająca dostęp do miejsc w sali widowiskowej, zlokalizowanych na 1 piętrze (balkon).

Udział w wydarzeniu będzie możliwy na podstawie bezpłatnych zaproszeń rozprowadzanych przez WDK oraz przez członków Zespołu Pieśni i Tańca „Kielce”.

***

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Taniec, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close