Kielecki Teatr Tańca zaprasza na premierę spektaklu Syrenka Ariel w choreografii Elżbiety Pańtak i Grzegorza Pańtaka. Odbędzie się ona 15 września 2023 roku o godz. 18.00, w ramach III edycji Festiwalu Wiatru, organizowanego przez Urząd Miasta Kielce.

Wersja do druku

Udostępnij

Czy klasyczną literaturę dziecięcą można przepisać na ruchową opowieść? Co taki przekład przyniesie? Tekst w ruchu? Taniec w muzyce? A może ciało w słowie? Odpowiedzi na te pytania poszukiwali wybitni polscy choreografowie – dr Elżbieta Pańtak (dyrektorka Kieleckiego Teatru Tańca) i dr Grzegorz Pańtak (zastępca dyrektora). Kielecki Teatr Tańca już 15 września 2023 roku zaprezentuje własną wersję znanej bajki Hansa Christiana Andersena.

Syrenka Ariel w wykonaniu zawodowych tancerzy kieleckiego teatru to familijne widowisko pełne magii, wzruszeń i miłości. Wśród solistów zobaczymy m.in. Martę Starostecką, która wcieli się w tytułową postać syrenki Ariel. Realizatorem projekcji jest znany kieleckiej publiczności z poprzednich realizacji Tadeusz Nowakowski. Wspaniałe kostiumy pochodzą spod ręki artystki kostiumografki Małgorzaty Słoniowskiej.

Na widzów, którzy zdecydują się odwiedzić tego dnia Kielecki Teatr Tańca, będą czekały prawdziwe syreny – członkinie Klubu Syren Meluzyna, które są jednocześnie fundatorkami voucherów i kuponów rabatowych na kurs mermaidingu. Vouchery i kupony zostaną rozlosowane po zakończeniu spektaklu premierowego.

Przedstawiamy Państwu autorską, taneczną adaptację baśni pt. Mała Syrenka Hansa Christiana Andersena.

Jako liderzy prowadzący teatr tańca od wielu lat mamy przekonanie (poparte wysoką frekwencją publiczności), iż tego typu familijne spektakle stanowią ważny dla naszych mieszkańców sposób na atrakcyjne spędzanie czasu i wspólną, wielopokoleniową edukację artystyczną. Zachowując przyjętą koncepcję utrzymywania różnorodnego repertuaru w instytucji Kielecki Teatr Tańca, w którym na stałe obecne są także duże widowiska taneczno-muzyczne, podjęliśmy decyzję o wyprodukowaniu kolejnego autorskiego spektaklu o baśniowej tematyce zatytułowanego Syrenka Ariel.

Tym razem językiem tańca opowiadana jest historia wzajemnej miłości syreny – Ariel i człowieka – Księcia Eryka. Dzięki miłości przezwyciężają oni przeciwności losu i działania podstępnej Wiedźmy morskiej Ursuli. Król Tryton po wielu perypetiach, przekonując się o sile uczuć zakochanych, ostatecznie ofiaruje syreniej córce ludzką postać i zgadza się na poślubienie przez nią Księcia Eryka. Ariel i Eryk pozostają na zawsze razem.
Akcja rozgrywa się w podwodnym świecie, w którym spotykamy oprócz tytułowej Ariel, jej przyjaciółkę Rybkę Florkę, Kraba Sebastiana oraz wiele podwodnych postaci. Spektakl ukazuje żywotność oraz piękno podwodnego świata dzięki zastosowaniu ciekawych kompozycji choreograficznych, hybrydowych kostiumów, wielowymiarowych projekcji, dynamicznej scenografii oraz kolorowych świateł.

Sceny taneczne zrealizowane są w stylu tańca jazzowego, współczesnego i klasycznego. Postaci morskie tańczą np. swing, charleston, mambo, jazz, modern jazz wykazują się głębią różnych interpretacji i wprawną techniką wykonania. Postaci takie jak np.: Kraby, Jeżowce i Ryby kreowane w ciekawych, inspirowanych światem morskim kostiumach, brawurowo wykonują skomplikowane sekwencje ruchowe. Poruszający się po scenie statek tworzy iluzję płynięcia, a dodatkowym walorem spektaklu jest wykorzystanie w nim trików iluzjonistycznych.
Realizowanie obsady całego widowiska w formule dołączania do artystów zawodowych przygotowanej tanecznie młodzieży kształconej w Szkole Kieleckiego Teatru Tańca wynika z misji edukacyjnej KTT. Pozwala to młodym adeptom sztuki tanecznej na zdobycie praktyki scenicznej oraz spełnianie marzeń artystycznych. Tancerki i tancerze zawodowego zespołu KTT we współpracy z amatorami mają szansę stawać się wzorem rozwoju tanecznej ścieżki zawodowej dla młodych adeptów sztuki. Pasja do tańca i talent są dla obu grup wspaniałym polem spotkania i kreacji, gdzie sztuka tańca i produkcja widowiska stają się wspólną drogą i celem.

Spektakl skierowany jest do wszystkich pokoleń. Mamy nadzieję, że spotkanie publiczności z tańcem i muzyką pozostawi niezapomniane wrażenia.

Spektakl ten dedykujemy ukochanym córkom Justynie i Kalinie, które jako małe dziewczynki pasjonowały się wersją literacką i filmową tej wzruszającej historii.

Dyrekcja Kieleckiego Teatru Tańca – Elżbieta Pańtak i Grzegorz Pańtak

Realizatorzy:

Choreografia: Elżbieta Pańtak, Grzegorz Pańtak
Choreografia na szarfach: Ewelina Pokrzywka
Kostiumy: Małgorzata Słoniowska
Scenografia i reżyseria światła: Grzegorz Pańtak
Projekcje multimedialne: Tadeusz Nowakowski

Obsada: Zespół Artystyczny Kieleckiego Teatru Tańca; dzieci i młodzież ze Szkoły Kieleckiego Teatru Tańca; akrobatki Klubu Sportowego „Przestrzeń Lotu”

Terminy pokazów:

 • 15 września 2023 r., godz. 18.00 – premiera;
 • 19 września 2023 r., godz. 12.00 – spektakl szkolny;
 • 19 września 2023 r., godz. 18.00;
 • 18 października 2023 r., godz. 10.00 – spektakl szkolny;
 • 19 października 2023 r., godz. 10.00 – spektakl szkolny;
 • 28 października 2023 r., godz. 18.00;
 • 7 listopada 2023 r., godz. 10.00 – spektakl szkolny;
 • 8 listopada 2023 r., godz. 10.00 – spektakl szkolny;
 • 1 grudnia 2023 r., godz. 18.00;
 • 5 grudnia 2023 r., godz. 10.00 – spektakl szkolny;
 • 5 grudnia 2023 r., godz. 18.00

Wstęp płatny

Więcej informacji: link

Ulotka

Kielecki Teatr Tańca „Syrenka Ariel” – chor. Elżbieta Pańtak, Grzegorz Pańtak. Ulotka: materiały Kieleckiego Teatru Tańca. Projekt graficzny: Renata Tarapata-Ciopińska, fot. Bartosz Kruk

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close